Merhaba,

 

Özel Ege Lisesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi olarak   çıkaracağımız bu yayının adını "Günebakan" olarak koymayı düşündük. Günebakan; sürekli ışığa, aydınlığa, aydınlanmaya yüzünü çeviren bir bitki... İstiyoruz ki bu yayın çocuklarımızın eğitimine dönük siz anne babalarla bizleri ortak bir paydada birleştirmeye hizmet etsin.

 

Çocuklarımızın eğitimine ve gelişimine olumlu katkı sağlamayı hedeflediğimiz bu ortak paydanın, zaman içinde bir kültür oluşturmaya temel teşkil edeceğine ve Özel Ege'li olmanın farklılığını yaşama uyarlama sürecinde, kendini hissttirecek bir değişimin uzantısı olacağına inanıyoruz.

 

Günebakan'ın sürekli güneşe dönük yüzü gibi, çocuklarımıza vereceğimiz eğitimle onların yaşamlarını aydınlatmak, yüzlerini sürekli bizlere dönmelerine ve "iyi insan" olabilmelerine destek verebilmek dileğimizle...

 

   

 

"GÜNAYDIN EDEBİYAT" Öykü, Şiir ve Masal Yazma Yarışması Seçkisi

 

Sevgili Gençler,

 

Başarı, yaşam aynasında gülümseyen yüzümüzün topluma bir yansımasıdır. Bu yansıma kimi zaman bizimle doğrudan doğruya ilintili, duygularımızla bire bir  örtüşen bir yapı gösterir. Çoğu zaman da büyük bir netlikle davranışlarımızı tüm ayrıntılarıyla o aynada görmemizi sağlayabilir.  Yazma yürekliliğini gösterdiğiniz için sizleri kutlamıştım. Çünkü konuşmak zihnimizde netleşen duygu ve düşüncelerin bir yansıması ise yazmak, bu düşüncelerde kendimizi bulduğumuz bir model, bir yapıdır.  O nedenle modeli oluşturmak yansımayı oluşturmak kadar kolay bir iş değildir. İşte sizler zor işi başarmak için soyundunuz; dereceye girmeseniz dahi yaptığınızın çok önemli bir iş olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Teknolojinin baş döndürücü bir şekilde geliştiği çağımızda dilimize egemen olmanın ne kadar gerekli olduğunu yaşamadan, bir ölçüde,anlamak olası değildir.  Sizlerin, sözün fazla bir anlam ifade etmediği  yerde yazmayı yeğlemeniz yukarıda ifade ettiğim yürekliliğinizin bir belirtisi, ondan öte de bir kanıtıdır. Dilerim, hiçbir zorluk, hiçbir engel sizi bu çabalarınızdan alıkoyamasın.

 

Yazdıklarınızın beğenilmesi size ayrı bir keyif verir, bunların bir kitapta yer alması ise  bu keyfin  uzun sürmesini sağlayan itici bir güçtür. Bu seçkide yer alan yapıtlarınız size ulaşılması gereken keyif ve mutluluğu en üst düzeyde yaşatacak bir anı olacaktır.

 

Güzel yazabilmek için, toplumun aradığı,zevkle okuduğu bir yazar olabilmek için yazdıklarınızı defalarca okuyup öz eleştiri yaptıktan sonra kesin şeklini vermelisiniz. İşte o zaman vardığınız başarı noktasının ne denli yükseldiğini siz de göreceksiniz.

 

Bugünün küçükleri, gençleri olarak yazma tutkusu ile başladığınız bu yolculuğun sonunda inanıyorum ki,  büyük yazarlar olduğunuzu kabul ettirmede zorluk çekmeyeceksiniz.

 

Özel Ege Lisesi düzenlediği bu tür yarışmalarla sizleri yüreklendirmeyi yazma hevesinizin tutkuya dönüşmesini sağlamak amacını gütmektedir. Bu ortamı sağlayan Kurucu Temsilcisi Sayın Yansı ERASLAN’a, okul müdürlerine ve Türkçe Bölümü’nün Başkan ve üyelerine teşekkürü, yerine getirilmesi gereken bir görev sayıyorum.

 

Sizleri böyle bir tutkuyla dost olmaya yönelten annenize, babanıza; ilk okuma ve yazmayı öğreten birinci sınıf öğretmeninizden şu anda okuduğunuz sınıflarda sizleri yüreklendiren tüm öğretmenlerinize, aynı zamanda okullarınızın müdürlerine ve katkısı bulunan diğer yöneticilerine  teşekkür borçluyum.  Zira onların destekleri, yüreklendirmeleri olmasaydı, bugünkü duruma, hele  hayal ettiğim duruma hiç gelemezdiniz. Bir şiirimde:

 

“ Hayatı yaşamak ne mümkün baştan

  Gül beklemek hata kayadan taştan. “ 

 

demiştim. İşte sizi yazmaya yönelten hayatı yeniden yaşama azminiz, yüreğinizin yumuşaklığı ve zekânızın kıvraklığıdır.

Hepinizi tüm içtenliğimle katılımınızdan dolayı tekrar kutluyor, geleceğin ünlü ozanları ve yazarları olarak görmek istiyorum. 

 

İhsan KURT 
Özel Ege Lisesi Eğitim Danışmanı 

1998 - 2005 

 


 VELİ ÖĞRENCİ EL KİTABI pdf dosyası için tıklayınız...