Biliyoruz ki merak eden çocuk öğrenir.

 

Özel Ege’de eğitim yolculuğuna keşfetmenin ilk adımıyla yani hayal gücümüzü kullanarak başlıyoruz. Öğrencilerimizin heyecanı ve merakı yolculuğumuzda en büyük güç kaynağımız.

 

Araştırma, yaratıcılık, problem çözme gibi zihinsel becerilerimizi ana sınıfı ve ilkokuldan itibaren kullanıyoruz. Bilim Kurulunun desteğini alarak yaptığımız çalışmalarla bilimsel öğrenmenin ilk adımlarını atıyoruz. Sorgulama, bilimsel incelemenin ve anlayışın merkezinde yer alıyor. İyi bir “fen okur-yazarı” olmalarını istediğimiz öğrencilerimiz,  bilgilerini yaşama aktarabilmenin mutluluğunu yaşıyor. Bilim Şenliği çalışmalarımızla bilimin eğlenceli yüzüyle tanışıyor.

 

Keşfetmek için Özel Ege’de her türlü olanağa sahibiz. Laboratuvarlarımızda mikroskop başında bilimin gizemli dünyasında yolculuk yapıyoruz. Öğrendiklerimizi sorguluyor ve cevaplar arıyoruz. Matematiği sanatla ilişkilendirerek estetik duygu gelişimleri sağlıyoruz. Doğayı ve doğa olaylarını keşfediyor, yaratıcı yazma çalışmalarıyla yaratıcı düşünme becerilerini pekiştiriyoruz.

 

 

Özgün ve eleştirel düşünmenin temelini küçük yaşlarda alan öğrencilerimiz, proje tabanlı öğrenme yöntemiyle çözüm odaklı yetişiyor, öğrenme sürecine aktif olarak katılıyor ve tüm bunların sonucunda hem bireysel çalışmalar hem de takım çalışmaları yapabiliyor.

 

 

Çocuklarımızın yaşam boyu öğrenme hevesini arttıracak ve besleyecek doğal ortamlarda fırsat eğitimine sıkça yer veriyoruz. Ana sınıfında “Bilimi seviyorum çünkü çok eğleniyorum.” temasıyla  bilimsel tasarım yapıyor, Çocuk Belgeselciliği ve Okul Öncesi Bilim Şenliği etkinliklerinde özgün projelerle yaratıcılığımızı geliştiriyoruz.

 

Öğrencilerimize içinde bulunduğumuz bilgi çağının gelişimlerine karşılık düşecek donanımlar kazandırmak için çaba gösteriyoruz. Ana sınıfı ve ilkokul ders programlarımızda yer alan “Akıl/Zekâ Oyunları” dersinde bir problemi çok yönlü değerlendirmeyi öğreniyoruz. Böylece basitten karmaşığa doğru ilerleyebiliyor, yapacağımız hamlelerin sonuçlarını öngörebiliyoruz.   Bu sistem sayesinde güçlü ve geliştirilmesi gereken yönlerimizi fark edip kendimize gerçekçi ve doğru hedefler belirleyebiliyoruz.  

 

Geleceğin dili olan teknolojiye hâkimiz. Bunu aktif olarak kullanan öğrencilerimiz algoritmik düşünceyle birlikte kodlama dersleri alıyor. Bilişim teknolojileri ve robotik ile bilgilerini güncelliyor.  Böylece geleceğin yaratıcı ve bilimin sınırlarını zorlayan bireyleri olma yolunda ilerliyor.

 

 

Her araştırmamızın, proje çalışmamızın sonucunda iyi bir hikâye anlatıcısı oluyor, iletişim becerilerimizi artırıyor,  geleceğin lider adayları olarak eğitim serüvenimize devam ediyoruz. 

 

Bilime olan bu inançla yetişen öğrencilerimiz, TÜBİTAK çalışmalarına ortaokuldan itibaren başlıyor. Lisede bilim dünyasının dikkatini çeken projelerin sahibi oluyor. Ulusal ve uluslararası bilim olimpiyatlarında birbiri ardına dereceler alıyor. Mezunlarımız dünyanın dört bir yanında bilim adına çalışmalar yapıyor.

 

Bu nedenle Özel Egeli olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.