Dersimiz: Obezite ve Sağlıklı Beslenme

Doç. Dr. Samim Özen, "Dünya Diyabet Günü"nde öğrencilerimizle buluştu. Sağlıklı beslenmenin önemini, obeziteden korunmanın yollarını anlattı. Çocuklarımızın sağlıklı gelişimi için bizlere de küçük ipuçları verdi.


Tayfun Delice
İstanbul Üniversitelerini Ziyaret Ettik

12. sınıf öğrencilerimiz, İstanbul üniversitelerini gezdiler, okullar hakkında bilgi edindiler. Sabancı Üniversitesi , Yeditepe Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi , Koç Üniversitesi , İTÜ üniversitelerini ziyaret eden öğrencilerimiz, şehrin güzelliklerinin de tadını çıkarmayı ihmal etmediler.

Bu arada hatırlatmak isteriz ki; okulumuzda 2009 yılı ve sonrasında mezunlarının yerleştiği ilk 6 üniversite “ODTÜ, İTÜ, İ.D. Bilkent Üniversitesi, Ege Üniversitesi (%49’u tıp fakültesi olmak üzere), Koç Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi” olup mezunlarının en çok tercih ettiği ilk 6 bölüm ise; “Tıp, endüstri mühendisliği, hukuk, makine mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği ve  mimarlık”  olarak sıralandı.


Tayfun Delice
Şimdi Sırada Dünya 1.’liği Var!

Dünyanın en prestijli bilim yarışması olan Intel ISEF’te mezunlarımızdan Leyla Almasoud ve Berna Akdeniz’in elde ettiği dünya 3.’lüğün ardından Intel ISEF’ten bir davet daha aldık.

DSC_2348.jpg

 TÜBİTAK, Intel-ISEF’te ülkemizi okulumuz 11-E sınıfından arkadaşlarımız İpek Akyol ve Nilüfer Kemer ile  temsil etme kararı aldı.  Arkadaşlarımız, İpek Akyol ve Nilüfer Kemer, Bilim Kurulu Eş Başkanı Dr. Onur Akpınar danışmanlığında “G6PD Enzim Eksikliği ile Mücadelede Biyoinformatiğin Kullanımı” isimli proje ile 2019 Mayıs ayında Amerika’da düzenlenecek yarışmada dünyanın genç dâhileri ile yarışacak. Hedef şimdi dünya 1.’liği. Genç dahilerimizi ve bilim kurulumuzu kutluyoruz.

Tayfun Delice
Ar-Ge Proje Pazarına Gidiyoruz.

Bilim ve teknoloji temelinde verdiğimiz eğitimin bir yansıması olarak farklı fikirler geliştiren ve bunu ürüne dönüştüren genç beyinlerimizle ve her zaman öğrencilerimize tam destek sağlayan Özel Ege Lisesi Bilim Kurulu ile gurur duyuyoruz.

cell kit.png

Elektrik-Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) tarafından bu yıl 7. kez düzenlenen TET Ar-Ge Proje Pazarı ’Akıllı Şehirler, Akıllı Projeler’ temasıyla 14-15 Kasım 2018 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde, Smart Future Expo ile eş zamanlı olarak düzenlenecek. 12. sınıf öğrencilerimizden Sinan Yumurtacı ve Bilim Kurulu Eş Başkanı Dr. Onur Akpınar tarafından hazırlanan "Cell-fie Eğitim Kiti" isimli projeleriyle elektrik, elektronik ve bilişim sektöründe Ar-Ge projesi yapan sanayi kuruluşlarının temsilcileri, üniversiteler, Ar-Ge kuruluşları ve teknopark çalışanlarının yer aldığı etkinlikte boy gösterecekler. Değerli öğretmenimize ve öğrencimize başarılar, kolaylıklar diliyoruz.

Tayfun Delice
International Weekend için ilk adımlarımızı attık.

Yurt dışına gönderdiği mezunları ve uluslararası yarışmalarda elde ettiği derecelerle uluslararası okul konumuna gelen Özel Ege, yeni bir hamleye daha hazırlanıyor. Dünya ülkelerini, eğitim sistemlerini, kültürlerini tanıyacağımız International Weekend hazırlıklarımız başladı. Bu kapsamda ilk olarak, Türk Kültür Vakfı Okul İlişkileri ve İzmir Bölge Koordinatörü Nesrin Kaçan’ı AFS (Öğrenci Değişim Proğramı) Rusya gönüllüsü Galina Novikova’yı okulumuzda ağırladık. Novikova derslerimize girdi, öğrencilerimizle tanıştı, AFS hakkında ise öğrencilerimize bilgilendirmeler yapıldı. AFS konuklarımız ilerleyen zamanlarda da devam edecek ve bu etkinlikler International Weekend etkinliğimiz ile taçlanacak.

Tayfun Delice
Ata'mızı saygı, minnet ve özlemle Andık...

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuzluğa uğurlayışımızın 80. yıl dönümünde saygı, minnet ve özlemle andık... 
Anma etkinliklerimiz, okul bahçemizdeki töreninin ardından, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz tarafından hazırlanan “Bendeki Mustafa Kemal Atatürk” isimli oratoryo İle devam etti. Hep bir ağızdan haykırdığımız gibi: "Ne senden vazgeçeriz, ne de senin eserlerinden!" #10Kasım

Tayfun Delice
Küçük Gezginler Türkiye’yi Tanıyor

Okul öncesi miniklerimiz Türk büyükleri, Piri Reis, Farabi , Evliya Çelebi , Mimar Sinan , Hazerfan , ile tanıştılar. Masal istasyonlarında bulunan; Piri Reisin gemisini, Farabi’nin bilime ve müziğe olan yeteneğini, Evliya Çelebi’nin Seyahatlerini ,Mimar Sinan’ın inşa ettiği yapıtları, Hazerfan’ın uçmaya olan merakını öğrendiler.

Ayrıca miniklerimiz, Türk büyüklerinin yanı sıra, bölgeleri, yemek kültürü gibi  farklılıkları da öğrendi. Her istasyonda farklı bir masal dinleyen çocuklarımız, Türkiye’mizi ve değerlerimizi tanıdı.

Tayfun Delice
Cumhuriyet Kupası Kros Yarışları

Cumhuriyetimizin 95. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen okullar arası Cumhuriyet Kupası Kros Yarışları’nda farklı yaş gruplarındaki kros takımlarımız dereceler elde etti. Yarışlarda;

Küçük Erkek Atletizm Kros  Takımımız 2.

Küçük Kızlar Atletizm Kros Takımımız  2.

Yıldız Kızlar Atletizm Kros Takımımız 1.

Yıldız Erkekler Atletizm Kros Takımımız ise 1. oldu. Şampiyonlarımız kupalarını, Bornova Şehir Stadyumunda düzenlenen 29. Ekim Cumhuriyet Bayramı töreninde aldı.

Genç sporcularımızı tebrik ediyoruz. #Sporcuokuluözelege

Tayfun Delice
Cumhuriyetimizin 95. Yılını Kutladık.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu uğurda can veren şehitlerimizi, bir an olsun geri adım atmayan gazilerimizi rahmet, minnet ve saygı ile anıyoruz. Cumhuriyetimizin 95. yılı kutlu olsun!

Tayfun Delice
Cumhuriyete Pedal Çevirdik

Beden Eğitimi Bölümümüz tarafından düzenlenen geleneksel bisiklet turlarımızdan birini daha gerçekleştirdik. Cumhuriyet Bayramı etkinleri kapsamına dahil ettiğimiz turumuzu Bostanlı- Sasalı arasında yaptık. Turumuza “Cumhuriyete Pedal Çeviriyoruz” adını verdik. Keyifli geçen turumuza öğretmen, öğrenci ve velilerimiz de katıldı. Hem spor yaptık hem de molalarımızda Cumhuriyetin kazanımlarını konuştuk. Katılan tüm Özel Egelilere teşekkür ediyoruz.

Tayfun Delice
Okul Öğrenci Meclisi Başkanlarımız

Yarının liderleri olacak Özel Egeliler, seçme ve seçilme haklarını kullandı. Demokrasi kültürünün oluşması,  hoşgörü bilincinin geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirdiğimiz Okul öğrenci meclisi başkanlık seçimleri sonuçlandı. Arkadaşlarımız, seçim kampanyalarını titizlikle sürdürdüler. Bu centilmen süreçten sonra sandıklar açıldı, kesin sonuçlar belli oldu.

İlkokulumuzun Öğrenci Meclisi Başkanı 3-C Sınıfından Ada ENGİN

Ortaokulumuzun Öğrenci Meclisi Başkanı 6-B sınıfından-Ceren MELEK

Özel Ege Lisesi Öğrenci Meclisi Başkan Yardımcısı 12-A sınıfından Mert Ali YILDIRIM

Özel Ege Lisesi Öğrenci Meclisi Başkanı 11-A sınıfından Ata KARAVELİOĞLU seçildi.

Arkadaşlarımız etkinliklerde yer alacak, bizlere fikir verecek, kimi zamanda arkadaşlarının sesi olup, bizlere yol gösterecekler. Tüm öğrencilerimize başkanlık görevlerinde başarılar diliyoruz.


Tayfun Delice
Seramik Atölyemiz, Üretim Üssü Gibi

Görsel sanatlar bölümümü seramik atölyesi, öğrencilerimizin en çok sevdiği eğitim alanlarımızdan biri. Çocuklarımız çamurlara hayat veriyor, ortaya çıkardıkları nesneler ve yaratıcılıkları ile bizleri şaşırtıyorlar.

Tayfun Delice
Salon Derslerimize Başladık

Özel Ege’de öğrenciler her hafta Çarşamba günleri bir branştan 9. ders saatinde salon ders alır. Bu yıl tarih dersi ile başladık. Bu dersler sayesinde öğrencileri zaten ders saatleri içerisinde öğretmenleriyle işledikleri konuları salon dersinde tekrar ele alıyor ve tüm 8. Sınıflar katıldığı için konuya farklı açıdan bakıp değerlendiriyorlar. Öğrenciler topluluk içinde düşünceleri dile getirip başkalarının düşünceleri dinleme ve yorumlama fırsatı buluyor. Bu da öğrencinin düşünme becerilerini geliştirip belli bir konuda neden-sonuç ilişkisi kurabilmesini sağlıyor

Tayfun Delice
Uzayı Keşfe Çıktık

Uzay haftası etkinliklerimizle hem eğlendik, hem öğrendik. Meğerse neler neler merak ediyormuşuz. Hepsini, Prof.Dr. Serdar Evren ile cevaplandırdık. Uzay Kampını da ziyarete gitti öğrencilerimiz. Işıltılı, bir o kadar da gizemli olan bu yer, çok hoşumuza gitti. Okul etkinliklerimizle de “Uzay Haftasını” okulda yaşattık. Gezegenleri inceledik, uzayı derslerimizde konuştuk. Kimi zaman da uzaylı olduk! Evet evet, tenefüslerimizde ansızın karşımıza uzaylılar çıktı. Bu gizemli alanı keşfe devam edeceğiz. Etkinliklerde emeği geçen öğretmenlerimize de teşekkür ediyoruz.Tayfun Delice
Özel Egeliler Fransızca Avrupa Dil Pasaportu Sahibi Oldu

Fransızca dil seviyesini belirlemek amacıyla girilen DELF ve DALF sınavlarında öğrencilerimiz, yine kendilerine yakışan bir başarı imza attı. Ortaokul ve lise kademelerindeki 46 öğrencimiz, Fransızca Avrupa Dil Pasaportu almaya hak kazandı. Diploma törenimize Fransız Kültür Merkezi Müdürü Caroline David ve Kurslar Müdürü Güzin Bozduman da katıldı. İngilizce ve Almanca’daki Türkiye derecelerinin ardından Fransızca'da da Özel Egeliler adından söz ettirmeyi başardı. Değerli öğrencilerimizi, ailelerimizi ve Fransızca öğretmenlerimizi tebrik ederiz.
Tayfun Delice
Okul öncesi Stafet Yarışları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerimiz kapsamında okul öncesi öğrencilerimizle kaybedenin olmadığı, arkadaşlığın, birlikteliğin ve sevginin kazandığı bir etkinliğe imza attık. "Cumhuriyet Çocukları Stafet Yarışları" etkinliğimizde, bizleri yalnız bırakmayan ve coşkumuza ortak olan velilerimize de teşekkür ederiz. 

Tayfun Delice
Okul Öncesi Öğrencilerimiz, Özel Ege'yi Tanıyor

Onlar en minik Özel Egeliler. Öğrenim hayatlarına ilk adımlarını Özel Ege ile attılar. Öyle kolay uyum sağladılar ki okulumuza, mutlulukları ışık saçıyorlar. Okul öncesi grubumuz, Okulumuzu Tanıyoruz etkinliğinde, okul turuna çıktılar. Okul birimlerimizi, çalışanlarımızı, öğretmenlerimizi tanıdılar. Onlara, merhaba, iyi çalışmalar, nasılsınız, tanıştığıma memnun oldum gibi sihirli sözcükler kurdular. öğrencilerimizin yanında ise İngilizce öğretmenimiz Sedef Üçer de vardı.

Tayfun Delice
Uygulayarak, Dokunarak, Görerek ve Eğlenerek Öğreniyoruz Yabancı Dili

Yemyeşil kampüsümüz aynı zamanda ders alanlarımız. Derslerimizde kime zaman havuz başında, kimi zamanda zeytin ağaçlarının gölgesindeyiz. Doğadan yararlanarak öğrenmeyi seviyoruz. İngilizce dersinde kimi zaman kelime buluyor, kimi zaman cümle avına çıkıyoruz. Almanca sayı saymak için ipte atlıyor, ağaçlarımızı sayıyoruz. Biz yabancı dilleri; İngilizce, Almanca, Fransızcayı çok seviyoruz.

Tayfun Delice
Satrançta Sezonun ilk Kupası Geldi

28-29 Eylül 2018 tarihlerinde Konak Hasan Sağlam Öğretmenevi'nde yapılan ve 6 tur olarak oynanan ÜSED Satranç Turnuvası'nda okulumuz 3/C sınıfı öğrencisi Efe Yaman, kategorisinde birinci oldu. Tebrikler Efe!

Tayfun Delice
1. Sınıflarımızın Velileri İle Buluştuk
  1. sınıflarımızın velileri ile bilgilendirme toplantılarımızda bir araya geldik. İlk toplantılarımızda velilerimiz çocukların bir aylık gelişimi ve ders programlarımızla ilgili bilgi aldı. Sınıflarımızda başlayan toplantılarımız, Bilim ve Teknoloji Üssü (BİTÜ)’de devam etti. Atölye ve laboratuvar çalışmalarımızla velilerimiz hem eğlendi hem bilgilendi.

Tayfun Delice