17. İstanbul Liseler Arası Fransızca Tiyatro Festivali’ne Katıldık

İstanbul Notre Dame de Sion Fransız Lisesi tarafından 18-20 Mayıs 2018 tarihleri arasında düzenlenen 17. İstanbul Liseler arası Fransızca Tiyatro Festivali’ne katıldık. Almanca Öğretmeni Gülümser Girit ve Fransızca Öğretmeni Beste Erbak'ın koordinatörlüğünde  festivale katılan Özel Ege Lisesi Fransızca Tiyatro Topluluğu “La Cantatrice  Presque Chauve”adlı oyunu sahneledi.

Festivale, İstanbul Notre Dame de Sion, Fransa Evry Notre Dame de Sion ,Pierre Loti ,Charles de Gaulle,Saint Joseph, Saint Benoit,Tevfik Fikret Ankara,Saint Pulchérie. Liseleri katıldı. Ayrıca sanatçı Pol Bouchard tarafından profesyonel bir oyun sunuldu. Öğrenciler tiyatro atölyelerine katılıp, ardından gösterilerini sundu.

Tayfun Delice
Özel Ege Lisesi Dünya 3.'sü!

12. sınıf öğrencilerimizden Berna Akdeniz ve Leyla Almasoud, Bilim Kurulu Eş Başkanı Onur Akpınar’ın danışmanlığında “ Kanserden Korkma Geç Kalmaktan Kork” isimli, Biyomedikal Mühendisliği alanında gerçekleştirdikleri proje ile Dünya üzerindeki en prestijli ve saygın bilim yarışması-fuarı olarak bilinen Intel ISEF proje yarışmasında dünya 3.’sü oldu. Proje yarışmasına 1.800 proje katıldı. Biyomedikal Mühendisliği alanında ise 80 proje arasından Özel Ege Lisesi, rakiplerini geçmeyi başardı. Öğrencilerimizin her ikisi de tıp okumak istiyor. Leyla ve Berna bu sonuçla Türkiye’deki diledikleri tıp fakültesine ÖSYM tarafından sınavsız yerleştirilecekler. Ayrıca öğrencilerimiz, TÜBİTAK tarafından Türkiye’yi temsil etmek üzere de seçildiler. Tebrikler Berna, tebrikler Leyla. Sizinle gurur duyuyoruz!

Tayfun Delice
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı coşkuyla kutladık. Törenimiz Saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başladı. Gençliğe Hitabe'yi lise öğrencilerimiz, akrobasi gösterisi eşliğinde okudu. Törenimizdeki, dans ve jimnastik gösterileri ise Özel Egelilerden alkış aldı.  Okul orkestramız ile şarkılarımızı beraber söyledik.  Ayrıca 19 Mayıs etkinliklerimizde ödül alan öğrencilerimize de ödüllerini takdim ettik.

Tayfun Delice
Ata’ya Saygı Bisiklet Turu

19 Mayıs etkinliklerimiz çerçevesinde Beden Eğitimi Bölümümüzle birlikte Ata'ya Saygı Bisiklet Turu gerçekleştirdik. Bostanlı- Sasalı arasındaki 36 kilometrelik tura öğretmen, öğrenci ve velilerimiz katıldı.

Tayfun Delice
Temel Yeterlilik Testi (TYT) Yaz Çalışması Duyurusu

Değerli Velilerimiz,

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı, Temel Yeterlilik Testi (TYT) Yaz Çalışması ile ilgili  2018-2019 öğretim yılında 12.sınıfa devam edecek öğrencilerimize ve velilerine bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.

VELİ TOPLANTISI.jpg

22 Mayıs 2018 Salı günü saat 17.15’te Yüksel Eraslan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek toplantıya öğrencinizle birlikte katılmanızı önemle rica ederiz. 

Tayfun Delice
Satrançta Türkiye 5'incisi Olduk

Kütahya'da yapılan Satranç Türkiye Birinciliği karşılaşmaların da Genç Kız takımımız Türkiye 5. oldu. Öğrencilerimizden Ece Akın, Melis Kavaklı, İpek Özden, İdil Karadağ, ve Duru Şar'ı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Tayfun Delice
Masa Tenisi Turnuvasını Derecelerle Tamamladık

Özel Ege Lisesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Gençler, Yıldızlar ve Küçükler Masa Tenisi Kaymakamlık Kupası Müsabakalarında, Genç Erkek Takımımız 2. Genç Kız ve Yıldız Kız Takımımız ise 4. oldu. Kendilerini tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Tayfun Delice
8. Sınıflarımız Yıl Sonu Yemeğinde Buluştu

 Ortaokulu tamamlayıp liseye geçecek olan 8. sınıf öğrencilerimiz yılsonu yemeğinde bir araya geldi. Yöneticilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimiz de katıldığı yemekte, Öğrencilerimiz neşesi ve coşkusu görülmeye değerdi. Kıymetli öğrencilerimize lise öğrenimlerinde de başarılar dileriz.

Tayfun Delice
Sportif Tırmanışta İzmir Birincisiyiz
20180504_134910_resized_1.jpg

Karşıyaka Yamanlar rekreasyon alanında gerçekleştirilen okullar arası küçükler spor tırmanışı müsabakalarında Okulumuz 5/B sınıfında okuyan öğrencimiz Melis Pehlivan İzmir Birincisi oldu. Kendisi aynı zamanda 04 - 06 Haziran tarihleri arasında Samsun'da gerçekleştirilecek Türkiye Şampiyonasına da katılmaya hak kazandı. Tebrikler Melis!

Tayfun Delice
TÜBİTAK 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri

Özel Ege Ortaokulu, TÜBİTAK 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Final Sergisi’nde MATEMATİK dalında 3.lük ödülünü kazandı. TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen yarışma Kayseri'de yapıldı. Türkiye genelinde 11 bin 352 projenin başvurduğu yarışmada öğrencimiz Yağız Hoşgör , öğretmenimiz Nil ÖZTÜRK'ün danışmanlığında hazırladığı  ‘Artan Uzaklıklar Bulmacası’ adlı proje ile Türkiye 3. sü oldu. Tebrikler Yağız!

tub_6371.jpg
Tayfun Delice
Özel Egeliler Kit-Vak Yararına Sahne Aldı.

Kit-Vak tarafından başlatılan "Askıda Oda" kampanyasına öğrencilerimizden anlamlı bir katkı geldi. 15 öğrencimizden oluşan tiyatro grubu, Fransızca öğretmenimiz Beste Erbak'ın koordinatörlüğünde "La Cantatrice Presque  Chauve" adlı fransızca oyunu sahneye taşıdı.  Genç Kitvak'ın desteğiyle de satılan biletlerden elde edilen gelir, Kitvak'a bağışlandı. Duyarlı öğrencilerimizi kutluyor ve teşekkür ediyoruz.

Tayfun Delice
TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması

TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Final Sergisi’nden Özel Ege Lisesi öğrencileri bir üçüncülük ile döndü.

Okulumuz yarışmanın ilk ayağı olan İzmir Bölge Sergisi’nde Biyoloji kategorsinde elde ettiği iki birincilikle Antalya Kepez Belediyesi Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi’nde, 16-20 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleşen Ulusal Final’e katılmaya hak kazandı. Türkiye genelinde 16940 proje başvurusu arasından, 12 Bölge Merkezi’nde yapılan değerlendirmeler sonucunda 219 proje arasında yer alan öğrencilerimizden, İpek Akyol ve Nilüfer Kemer’in hazırladığı  ve danışmanlığını Dr. Onur Akpınar’ın yaptığı “G6PD Enzim Eksikliği İle Mücadelede Biyoinformatiğin Kullanımı” isimli biyoloji projesi Türkiye üçüncüsü oldu. Ayrıca yine biyoloji alanında arkadaşlarımızdan Buse Bolat ve Kürşad Güzelkaya’nın hazırladığı ve danışmanlığını Yasemin Yavuz’un yaptığı “Nöroblastom Hücrelerinde WNT β-Katenin Sinyal İletiminde Lipid Raftların Rolü” isimli proje final sergisinde okulumuzu temsil etti.

 

Ulusal Final’de ipi göğüslemeyi başaran öğrencilerimizi ve rehber öğretmenimizi içtenlikle kutlarız.

Tayfun Delice
19 Mayıs Çalışma Saatleri

19 Mayıs 2018 Cumartesi günü, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle resmî tatildir. Bu nedenle okulumuzda mesai yapılmayacaktır. Ancak kayıt ofisimiz, 09:00-14:00 saatleri arasında açık olacaktır. Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

kayıt masası.jpg
Tayfun Delice
27. Dr. İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması

MEF Üniversitesi ve MEF Okulları tarafından düzenlenen 27. Uluslararası Araştırma Projeleri  15 farklı ülkeden 766 proje başvurdu. 11. sınıf ögrencilerimizden Dilara Karaca ve Şevval Aykuş'nun hazırladığı ve danışmanlığını Dr. Onur Akpınar’ın yaptığı "Kemik Kırıklarına Yönelik Yenilikçi Akıllı Materyal: Polimer Bazlı 3D Doku İskeleleri" isimli projemizle, kimya kategorisinde ikincilik ödülü almayı başardık.

11. sınıf ögrencilerimizden Sinan Yumurtacı ve Bora Bölükbaşı'nın hazırladığı ve danışmanlığını Dr. Onur Akpınar ve Mert Yıldız’ın yaptığı “Cell-Fie Eğitim Kiti” isimli projelerimiz ile biyoloji kategorisinde üçüncü aldık. Arkadaşlarımızı ve danışman öğretmenimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

Tayfun Delice
Zor Zanaat Anne Baba Olmak!

Her yönü ile zor iştir anne- baba olmak. En değerli varlıklarımızın en iyi şekilde yetişmesini isteriz. Etkinliğimizde, anne babalığın çocuklarımızın kişilik gelişimlerine, sosyal ilişkilerine, akademik başarılarına, iyi insan olmalarına etki eden fonksiyonları üzerinde duracağız. Çocuklarımızı merkez alarak sizlerin aile içi iletişim ve ilişkilerine mercek tutmaya çalışacağız. Bugünün ebeveyn tutumlarını ve aile içi dinamiklerini birlikte değerlendireceğiz. Sizce de zor zanaat mi anne baba olmak? buyurun beraber konuşalım.


"Zor Zanaat Anne Baba Olmak" başlıklı anne-baba okulu çalışmamız, 23 Mayıs 2018 Çarşamba günü saat 15:30’da, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik birimi tarafından konferans salonumuzda gerçekleştirilecektir.

Tayfun Delice
Özel Egelilere Dünya Üniversitelerinden Davet Var

“Dünyanın her yerinde rahatlıkla yaşayabilecek, ulusal değerlerine bağlı, geleceğin güvenilir liderlerini yetiştirmek” misyonumuz ve çeyrek asrı aşan eğitim tecrübemizle hedeflerimize adım adım ulaşmanın gururunu yaşıyoruz.

2018 mezunlarımızdan 12. sınıf öğrencimiz Can S. Sözüer, Kanada’nın uluslararası öğrenciler için en iyi eğitim, yaşam ve destek birimlerine sahip üniversiteleri arasında yer alan Guelph Üniversitesi’nin Fizik Bilimi Bölümü Onur Programı ve Dalhousie Üniversitesi, Elektronik Mühendisliği Bölümlerinden kabul aldı. Ayrıca Öğrencimiz Amerikan üniversitelerine yaptığı başvuru neticesinde, THE (Times Higher Education) sıralamasında 108. sırada yer alan Syracuse Üniversitesi ile Amerika sıralamalarında 93. ve dünya sıralamasında 159. olan Texas A&M Üniversitesi’nin Elektronik Mühendisliği Bölümlerine de kabul edildi. Texas A&M Üniversitesinin Biyomedikal Mühendisliği Bölümünden kabul alan bir diğer 12. sınıf öğrencimiz ise Oğuzhan Yıldırım oldu.

2018 mezunumuz Yaren Bozar Fen Edebiyat Fakültesi, Beşeri Bilimler bölümüne yaptığı başvurular neticesinde Kanada’da bulunan Toronto ve Mc Gill, Amerika’da bulunan Purdue Üniversitesi ve Boston Üniversitelerinden kabul aldı. 1869 yılında kurulan ve iddialı mühendislik programları ile tanınan Purdue Üniversitesi, THE sıralamasında 60. ABD’nin en büyük ve köklü üniversitelerinden biri olan Boston Üniversitesi 70. Kanada ve dünyanın lider üniversitelerinden McGill 42. ve araştırma üniversitesi olarak ün yapan Toronto Üniversitesi ise 22. sırada yer almaktadır.

Ekonomi alanında yüksek öğrenimine devam etmek isteyen öğrencilerimizden Efe Şenoğlu, 1902 yılında kurulmuş olan ve yine THE sıralamasında 27. sırada yer alan İtalya'nın en iyi üniversitelerinin başında gelen Bocconi Üniversitesinin, Uluslararası Ekonomi ve İşletme Bölümü’nden kabul aldı. Öğrencilerimiz, Ceren Kayrakçı ve Ece Bardakçı ise aynı üniversitenin ekonomi ve işletme bölümlerinden kabul aldı. Ece Bardakçı ayrıca, Belçika  KU Leuven ve Vrije Universiteleri (Brüksel)  ile Hollanda’da bulunan Utrecht, Maastricht, Erasmus Rotterdam Universiteleri’nin Uluslarası İşletme programlarına da  kabul edildi. (KU Leuven üniversitesi, 1426 yılında kurulmuş Avrupa’nin en eski ve köklü araştırma üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir.) Utrecht, Mastricht ve Erasmus Rotterdam Üniversiteleri de dünya sıralamalarında ilk yüzde yer alan araştırma üniversiteleri  olup  Utrecht Üniversitesi 12 Nobel ve 19 Spinoza ödülü alan mezunları ve özellikle Pekin, Hong Kong ve Toronto üniversiteleri ile yürüttüğü işbirlikleri ile anılmaktadır.

Mezun öğrencilerimizden Dicle Baykal ise ekonomi ve işletme bölümlerine yaptığı başvurular sonucunda, Belçika’nın Vrije(Brüksel)  Hollanda’nın ise Vrije (Amsterdam), Utrecht ve Maastricht üniversitelerinden kabul almayı başardı.

Psikoloji alanında eğitimini sürdürmeyi planlayan öğrencimiz Selin Yağmur Çakmak ise Avrupa üniversitelerini tercih etti. Selin Hollanda’da bulunan Vrije (Amsterdam) ve Leiden Üniversitelerinden kabul aldı. 1575 yılında kurulan ve Avrupa’nın önde gelen uluslararası araştırma üniversitelerinden biri olan Leiden Üniversitesi, dünya sıralamalarında 67. sırada yer almaktadır.

Hollanda üniversitelerinden kabul alan bir diğer öğrencimiz Oğuz Kaan Buket ise Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği, eğitimi almak için Vrije Üniversitesi (Amsterdam), ve Radboud üniversitelerinde okumaya hak kazandı. Radboud Üniversitesi, 1923 yılında kurulmuş  bir araştırma üniversitesi olup en çok  kadın akademisyen öğretim elemanı istihdam etmesi ile tanınmaktadır.

Öğrencimiz Nilüfer Şener yurt dışı başvurularında İngiltere’yi tercih etti. Kings College London,  Matematik ve İşletme bölümünden kabul alan Şener , ayrıca  Bath,  Kent , Leeds , Birmingham, Essex  ve  Royal Holloway Londra üniversitelerinin de işletme ve pazarlama bölümlerinde okumaya hak kazandı.  İngiltere’nin en eski ve en prestijli okullarından biri olan Kings College London, dünya sıralamasında en başarılı 36. Üniversite ve araştırmaya en çok fon ayıran okul konumundadır. Ayrıca Kings College London, öğretim kadrosunda nobel ödüllü çok sayıda akademisyen bulunmaktadır.

Öğrencilerimizin kabullerinde yüksek TOEFL, IELTS, AP ve SAT skorlarının  yanı sıra gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmalar, toplum hizmeti çalışmaları da önemli rol oynamıştır. 

Öğrencilerimiz kutluyor, girecekleri ulusal sınavlarda da başarılarının devamını diliyoruz.

 

Tayfun Delice
27. Dönem Mezunlarımız

Dünyanın her yerinde rahatlıkla yaşayabilecek, ulusal değerlerine bağlı 100’ü aşkın öğrencimizi, geleceğin güvenilir liderleri olmaları yolunda uğurladık.

27. Dönem Mezunlarımızın Kep Giyme ve Mezuniyet töreninde unutulmaz anlara tanıklık ettik. Öğrencilerimizle gurur duyuyoruz, yolunuz aydınlık olsun! #Classof2018 #Commencement

Kerem Eraslan