Özel Ege Lisesinden Geçenler

 
 

 

Adı ve soyadı : Simten Demirkol

 

Lisans (üniversite ve bölüm) : Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı / Oyunculuk Anasanat Dalı 

 

Yüksek lisans / doktora : Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü/ Sanatta Yeterlik 2016  

 

Kısa özgeçmiş : 2004 yılında Özel Ege Lisesi’nden mezun oldum. Sonrasında Rotary Youth Exchange programı ile 1 yıl ABD’de bulundum. 2005 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndaki eğitimime başladım. Buradaki öğrenimim sırasında Erasmus programı çerçevesinde Noordelijke Hogeschool Leeuwarden (Hollanda)’da eğitim gördüm.  2009’da mezun oldum ve aynı sene Anadolu Üniversitesinin Tiyatro Topluluğu “Tiyatro Anadolu”ya oyuncu olarak katıldım. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Uzman unvanıyla çalışmaya başladım. Bölümün Sahne Sanatları ve Erasmus+ Koordinatörlüğünü yapmakta,  bunun yanı sıra, Açıköğretim Fakültesi, e-öğrenme, TRT Okul gibi başka birimlerde de çalışmalarımı sürdürmekteyim.

 

 

 

Özel Ege’deki yıllarınız nasıldı? 

 

Geçirdiğim 7 yıl, hayatımın en özlediğim ve en canlı geçen yılları. Okula benim kadar severek giden bir başkası var mıdır merak ediyorum. 

 

Sizce Özel Ege, öğrencilerine nasıl bir katkı sağlıyor?

 

Bu okul, öğrencilerin kendilerini tanıma ve gerçekleştirme süreçlerinde büyük rol oynuyor. Ben ve benim gibi,  ilgi ve yeteneklerini bu okulda keşfeden birçok arkadaşım, meslek seçimlerini de bu bilgiler ışığında yaptılar. Fakat akademik hedeflerin de ötesinde, Özel Ege Lisesi, öğrencilerin dünya görüşlerini genişlettiğini düşünüyorum.  

 

Özel Ege’nin sonraki yaşantınız üzerinde nasıl bir etkisi oldu?

 

Sonraki yaşantımda beni diğerlerinde ayıran birçok özelliğimi bu okulda kazandığımı düşünüyorum. Kendini ifade etme, problem çözme, ekiple birlikte çalışma vb. birçok yetiyi Özel Ege Lisesinde öğrendiğimi söyleyebilirim.  

 

Özel Ege’deki yabancı dil öğretimiyle ilgili olarak ne düşünüyorsunuz? 

 

Özel Ege Lisesi bir yabancı dili öğretirken, bu dilin kültürü ve dünya ile ilişkisini çok iyi kurar. Verilen eğitim, ders dışındaki etkinliklerle de sıkça desteklenir. Okulun öğrencilere aşıladığı bu vizyon sayesinde, yabancı dil bir ders konusu olmaktan çıkar, öğrenciler için kendini dünyaya anlatma ve onunla bütünleşme aracı haline gelir.  

 

Özel Ege yıllarınızda hangi ders dışı faaliyetlerde bulundunuz?  

 

Bu bana sorulmaması gereken bir soru. Zira okulda okuduğum dönemde katılmadığım bir ders dışı faaliyet olduğundan emin değilim. MUN, Öğrenci Birliği, Tiyatro Kulübü ilk aklıma gelenlerdir. Edebiyat dergisindeki çalışmalar, şiir dinletileri, jimnastik, çeşitli panel ve münazaralar ve türlü etkinliklerin sunuşları zevkle katıldığım diğer etkinliklerdir.  

 

Okulla ilgili olarak en iyi hatırladığınız şey neydi?

 

Özel bir şey aklıma gelmiyor fakat kurduğumuz arkadaşlıkların çok güzel olduğunu söyleyebilirim. Hala arkadaşlarımın çoğu ile irtibat halindeyim,  hatta bazıları ile beraber çalışmalar yapıyoruz. Bu çok güzel bir şey.