Skip Navigation LinksAna Sayfa Sıkça Sorulan Sorular

Akademik başarıya göre seviye sınıfları oluşturuluyor mu?

Okulumuzun herhangi bir kademesinde seviye sınıfı bulunmamaktadır. Öğrenciler mümkün olduğunca homojen bir akademik seviye ile sınıflara dağıtılmaktadır.

 

Ortaokulda TEOG’a yönelik ne tür çalışmalar yapılıyor?

 Okulumuzda 8. sınıf öğrencilerine sene içinde yabancı dil dışındaki tüm derslerden kurs düzenlenmektedir. Kurslar hafta içinde okul saatlerinden sonra yapılmaktadır. Öte yandan yıl içinde yaptığımız ortak sınavlar ve deneme sınavları ile de öğrencilerin farklı sorular görerek hem sınav deneyimi kazanmaları, hem de başarı seviyelerini yükseltmeleri amaçlanmaktadır.

Yıl içinde, her dersin klasik sınavları dışında tüm dersleri bir araya getiren sınavlarınız var mı?

Özel Ege Lisesinde 1998-1999 öğretim yılından beri tüm derslerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan “Ortak Sınav” uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama ilköğretim 4. sınıftan itibaren başlayan ve lise 12. sınıfları da içine alan bir çalışmadır. Ortak sınavlar dönemde iki, senede dört kez yapılmaktadır. Sınav sonrasında verilen sınav karnelerindeki analizlerden öğrenciler eksik konularını görme ve telafi etme imkânı bulmaktadırlar.

Yabancı dil dersleri hangi sınıf grubunda, haftada kaç saat veriliyor?

Okulumuzda yabancı dil dersleri ana sınıfında başlamaktadır. Ana sınıfı 1. ve 2.sınıfların tamamında İngilizce’nin yanı sıra Almanca veya Fransızca ikinci seçmeli yabancı dil dersi olarak okutulmakta, sözü geçen bu sınıf gruplarında yabancı dil derslerinin tamamı yabancı öğretmenler tarafından verilmektedir. Yabancı dil dersleri ana sınıfında haftada toplam 12 saat, 1., 2., 3. ve 4. sınıflarda 13 saat olarak verilmekte, 1., 2., 3. ve 4. sınıflarda 13 saatin 5 veya 6 saatine yabancı öğretmenler girmektedir.

5. sınıflarda yabancı dil dersi haftada 16 saat, 6. sınıfta 12 saat, 7. sınıflarda 13 saat, 8. sınıfta 10 saat olarak belirlenmiştir. Yine bu sınıf gruplarında da haftada 3 ila 6 saat derse yabancı öğretmenler girmektedir.

Liseli öğrencilerimiz ise 9. sınıfta haftada toplam 12 saat, 10. sınıfta 8 saat, 11. sınıfta 7 saat ve 12. sınıfta 6 saat yabancı dil dersi almaktadır. 12 sınıflar dışındaki sınıflara yine yabancı öğretmenler haftada 3 ila 4 saat arasında ders vermektedir.

Yabancı dil derslerine yabancı öğretmenler de giriyor mu?

Yabancı dil derslerine Türk öğretmenlerin yanı sıra yabancı öğretmenler de girmektedir. Yabancı öğretmenler ana sınıfından 11. sınıfa kadar her sınıf seviyesinde farklı olmakla beraber 2 ya da 4 saat arasında yabancı dil derslerini yürütmektedir. Yabancı öğretmenler yazma ve konuşma çalışmaları ile öğrencilerin yabancı dil pratiklerinin gelişmesine katkıda bulunmaktadır. 2011-2012 öğretim yılından itibaren ana sınıfı ile 1. sınıfta, İngilizce’de ve ikinci yabancı dilde (Almanca veya Fransızca) derslerin tamamına yabancı öğretmenler girmektedir. İlerleyen sınıflarda da 2 ila 6 saat yabancı dil dersi, yabancı öğretmenler tarafından verilmektedir.

Okulunuzun isminde Fen ya da Anadolu Lisesi ibaresi geçmiyor. Okulunuzun türü nedir?

 Özel Ege Lisesi bir anadolu lisesidir.

Öğrencilerin çok yönlü gelişimlerine uygun ortamlar ve çalışmalar var mı?

Okulumuz eğitim ve öğretimi bir bütün olarak kabul edip öğrencilerinin sosyal, kültürel ve sportif alanlarda da ileriye gidebilmesini sağlayacak koşulları oluşturmaktan kendini sorumlu tutan bir yaklaşıma sahiptir. Yerleşkemizdeki kültür merkezi, spor sarayı, salonlar, halka açık araştırma kütüphanesi bu bakış açısının ürünleridir. Okulumuzda voleybol, basketbol, atletizm, ritmik jimnastik, tenis, satranç, masa tenisi, futsal ve yüzme takımları bulunmakta; bu takımlar her yıl ilçe, il veya Türkiye dereceleri almaktadır. Ayrıca Cumartesi günleri spor kursları düzenlenmektedir. Okulumuzun kültür merkezinde sanat kurumlarının gösterileri yapılmakta, öğrencilerimiz kendi kurdukları tiyatro gruplarında rol almakta, toplum hizmeti yapmakta, kısaca pek çok sosyal etkinliğe katılmaktadır.

Ara sınıf kayıtlarında, yabancı dil açısından olası düzey farklılıklarını telafi edici çalışmalarınız var mı?

Okula yeni kayıt yaptıran öğrenciler Ağustos ayında 4 haftalık yabancı dil kurslarına katılırlar.

Online : 204     Günlük Ziyaretçi : 40