AMAÇ

Gençliği temel ve uygulamalı bilimlerde araştırmaya özendirmek ve bilime meraklı gençlerin yolunu açmak ve onların “Geleceğin Bilim İnsanları” olarak yetişmelerini sağlamaktır. Fen Araştırma Projeleri Yarışmasının yapılması; öğrencilerimizde özgür düşünce, yaratıcılık, uygulamalı bilimsellik ve teknik becerilerin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

16. Fen Araştırma Projeleri Yarışması Şartnamesi

Fen Araştırma Projeleri Yarışması Çevrim İçi (On-line) Başvuru 

Seçkiler

AMAÇ

Bütün bilim dallarının ve akademik branşların temelini oluşturan matematik alanında daha ileri çalışmalar yapabilecek potansiyele sahip gençlerin belirlenmesi, bu alanda yetenekli olan öğrencilerin rekabet güçlerinin artırılması ve en önemlisi matematik dalının sevdirilmesi ve özendirilmesidir. Yarışmamızda 25 test sorusu ve 3 klasik soru yer almaktadır.

 
Okullar Arası 20. Matematik Yarışması Şartnamesi
Okullar Arası 20. Matematik Yarışması Başvuru Formu
 
 

 

 

20. Matematik Yarışması Konu Kapsamları
 

 

 

 

 

 

Çıkmış Sorular  
İlkokul - Ortaokul                   Lise
AMAÇ

Edebiyat yoluyla insani değerleri ortaya çıkarmak, gençlerin toplum içindeki duruşlarına olumlu ve kalıcı bir nitelik kazandırmak, ana dil bilincini geliştirmek, dilin doğru ve etkin kullanımına katkı sağlamaktır.
Özel Ege Lisesi 17. "Günaydın Edebiyat" Öykü, Şiir ve Masal Yazma Yarışması Şartnamesi
Seçkiler
AMAÇ

Gençliği temel ve uygulamalı bilimlerde araştırmaya özendirmek ve bilime meraklı gençlerin yolunu açmak ve onların “Geleceğin Bilim İnsanları” olarak yetişmelerini sağlamaktır. Fen Araştırma Projeleri Yarışmasının yapılması; öğrencilerimizde özgür düşünce, yaratıcılık, uygulamalı bilimsellik ve teknik becerilerin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Eraslan Vakfı Türkiye Liseler Arası Münazara Turnuvası Şartnamesi

 

Bir bilim ve liderlik okulu olan Özel Ege Lisesi, bu yıl ilk kez düzenlenen Eraslan Vakfı Türkiye Liseler Arası Münazara Turnuvası’na ev sahipliği yaptı. 13-15 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen turnuva, Türkiye’nin dört bir yanından gençleri kültürel ve sosyal bir ortamda buluşturdu. Turnuva Yürütme Kurulu kararı gereği Özel Ege Lisesi öğrencilerinin “gölge takım” olarak katıldığı ve derecelendirmeye dâhil edilmediği turnuvada 18 okuldan gelen toplam 30 takım kıyasıya mücadele etti.

 

Argüman Fabrikası işbirliğiyle düzenlenen Eraslan Vakfı Türkiye Liseler Arası Münazara Turnuvası’nın ilk gününde katılımcı takımlar Özel Ege Lisesi Yüksel Eraslan Kültür Merkezinde buluştu. Gün boyu süren maçların ardından öğrenciler için okul bahçesinde yemek düzenlendi. Özel Ege Lisesi Orkestrasının sahne aldığı etkinlikte öğrenciler günün yorgunluğunu atma fırsatı yakaladı. Turnuvanın ikinci günü birbirinden heyecanlı maçlar yapılırken çeyrek finalistler belirlendi. Turnuvanın son günü ise şehir dışından gelen öğrenciler için İzmir turuyla başladı. Rehber öğretmenlerimiz eşliğinde Tarihi Saat Kulesi, Kemeraltı ve Kızlarağası Hanı’nı gezen öğrenciler, daha sonra yarı final ve final maçları için Özel Ege Lisesinde hazır bulundu. Büyük ilgi gören final maçının ardından jüri değerlendirmeleri sonucunda Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri Melekcan Çeşmebaşı ve Hakan Çorbacıoğlu birinci oldu. Özel Amerikan Robert Lisesinden Ece Korkmaz ise “en iyi konuşmacı” kupasını aldı. Dereceye giren öğrencilere ödülleri düzenlenen törenle verildi.

 

Eraslan Vakfı Türkiye Liseler Arası Münazara Turnuvası’nın ödül töreninde liderlerin oyunu olarak bilinen münazara çalışmalarının Özel Ege Lisesinde uzman kişilerin verdiği eğitimlerle 2012 yılında başladığını belirten Lise Müdürü Aylin Musluoğlu, “Öğrencilerimiz çok kısa sürede ülkenin kayda değer turnuvalarında birçok derece elde etmiştir. Danışmanlığını Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri Yelda Kantarcıoğlu ve Simge Akkın’ın yaptığı münazara kulübü farklı takımlarla birçok turnuvada finale kalmış ve birincilik ödülleri kazanmıştır.  Münazara alanında yerleşik bir kültüre sahip olan okulumuzda  Eraslan Vakfı Türkiye Liseler Arası Münazara Turnuvası’na ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadık.  Turnuvanın yürütme kurulunun aldığı karar doğrultusunda ev sahibi okul olarak turnuvada sadece ‘gölge takım’ olarak yer aldık.  Geleceğin liderlerinin münazaranın inceliklerini başarıyla ortaya koyduğu bu etkinliği düzenleyen Eraslan Vakfı ile katılımcı okulların öğrencilerine ve okul yöneticilerine bir kez daha teşekkürlerimizi iletiriz.” dedi.