2017

 

Özel Ege Lisesi 5. Üniversite Günü bir kez daha İzmirli öğrenciler, aileler ve eğitimcilere kapılarını açtı. Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere yerli ve yabancı 20 üniversitenin katılımıyla gerçekleşen etkinlik büyük ilgi gördü. Etkinliğe Özel Ege Lisesi öğrencileri ile birlikte 800 lise öğrencisi katıldı. 

 

Eraslan Vakfının katkılarıyla bu yıl beşincisi düzenlenen Özel Ege Lisesi Üniversite Günü, Adnan Menderes Üniversitesi,  Afyon Kocatepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Goethe Institut, Campus France ve Türk Kültür Vakfı-AFS Türkiye’nin katılımıyla gerçekleşti. Etkinlikte, İzmir’de eğitim gören lise öğrencileri Türk üniversitelerinden gelen akademisyenlerin yanı sıra farklı ülkelerdeki üniversitelerin öğrenim sistemini anlatan akademisyenlerle bir araya gelme fırsatı buldu. Etkinlik için lise binasında her üniversiteye tam donanımlı akıllı sınıf ayrılarak gün boyunca tanıtım yapmalarına olarak sağlandı. 

 

Özel Ege Lisesi Aylin Musluoğlu, “Geleneksel olarak düzenlediğimiz Üniversite Günü’ne gösterilen büyük ilgiden memnuniyet duyduk. Tüm üniversitelerimizin değerli akademisyenlerine teşekkür ederiz. Etkinliğe katılan öğrencilere de meslek ve üniversite seçimlerinde başarılar dileriz. Bir bilim ve liderlik okulu olan Özel Ege Lisesi son altı yıl üst üste İzmir’deki resmî ve özel 111 anadolu lisesi arasından birinciliğe ulaşarak kitlesel ve sürdürülebilir başarının güzel bir örneğini ortaya koymuştur. Mezunlarımızın yerleştiği ilk beş üniversite ODTÜ, İTÜ, İ. D. Bilkent Üniversitesi (%82’si burslu), Boğaziçi Üniversitesi ve Koç Üniversitesi (%57’si burslu) şeklindedir.” diye konuştu.

Fotoğraf albümü için tıklayınız...

2016

 

Özel Ege Lisesinin bu yıl dördüncü kez düzenlediği Üniversite Günü yerli ve yabancı 20 üniversitenin katılımıyla gerçekleşti. Etkinlikte, İzmir’de eğitim gören anadolu ve fen lisesi öğrencileri, Türk üniversitelerinin yanı sıra farklı ülkelerdeki üniversitelerin öğrenim sistemini anlatan temsilci ve akademisyenlerle bir araya gelme şansı buldu. 

 

Eraslan Vakfının katkılarıyla gerçekleşen 4. Üniversite Günü’ne Ankara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Campus France, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, Goethe Institut, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kâtip Çelebi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Şifa Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi katıldı. Bornova İlçe Millî Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu’nun da katılarak akademisyenler ve öğrencilerle sohbet ettiği etkinlik kapsamında Medipol Üniversitesi Temel Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ufuk Şakul, Yüksel Eraslan Kültür Merkezinde “Nasıl Öğreniyoruz” konulu konferans verdi.  

 

Özel Ege Lisesi Müdürü Aylin Musluoğlu, “Öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçiminde önemli bir yardımı olduğunu düşündüğümüz ve ülkemizin önde gelen üniversitelerini bir araya getiren Üniversite Günü’nü dördüncü kez düzenlemekten mutluluk duyuyoruz. İzmir’deki pek çok lise öğrencisi de bu hizmetten faydalandı. Öğrencilerimizin doğru gelecek planlaması yapmaları adına bu tür etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz” dedi.

 

2015

 

Okulumuz tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenen Üniversite Günü yerli ve yabancı 25 üniversitenin katılımıyla gerçekleşti. Lise öğrencilerinin doğru bölüm ve meslek seçmelerine yardımcı olmak ve üniversitelerle ilgili detaylı bilgi almalarını sağlamak amacıyla düzenlenen etkinliğe İzmir’deki resmî ve özel tüm Anadolu ve fen lisesi öğrencileri davet edildi.

 

Eraslan Vakfının katkılarıyla gerçekleşen etkinliğe, Başkent Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Celâl Bayar Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Şifa Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Georgia Institute of Technology, Merrimack College, Miami University, SUNY Uluslararası Ortak Lisans Programları, University of California, University of Maryland, University of Missouri, University of Portland katılarak liseli öğrencilere ayrıntılı tanıtım yaptı.

 

2014

 

Özel Ege Lisesi Üniversite Günü ülkemizdeki 16 üniversitenin katılımıyla gerçekleşti. Ortaöğretimden yükseköğretime geçerken liseli öğrencilerin üniversite ve bölümlerini daha yakından tanımalarını sağlamak ve doğru meslek seçimi yapmalarına yardımcı olmak amacıyla geleneksel hale getirilen Üniversite Günü’ne öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Özel Ege Lisesi kendi öğrencilerinin dışında İzmir’deki resmî ve özel tüm fen, anadolu ve meslek liselerinin öğrenci, veli ve öğretmenlerini de etkinliğe davet ederek eğitim adına yaptığı nitelikli çalışmalarını sürdürdü.

 

İzmir’deki devlet ve vakıf üniversitelerinin eksiksiz bulunduğu tanıtım gününde öğrenciler İzmir üniversitelerini yakından tanıma olanağı buldu. Etkinlik için lise binasında her üniversiteye tam donanımlı bir akıllı sınıf ayrılarak gün boyunca tanıtım yapmalarına olanak sağlandı.

 

Özel Egeli öğrencilerle birlikte 800 fen ve anadolu lisesi öğrencisinin ziyaret ettiği Üniversite Günü’ne katılan kurumlar şu şekildedir; Başkent Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, İzmir Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Şifa Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi.

2013

 

Özel Ege Lisesi 2012-2013 öğretim yılında başarılı bir organizasyona daha imza atarak Üniversite Günü’nün ilkini düzenledi.  Üniversite Günü’müze ülkemizdeki 17 üniversite katıldı.

 

Ortaöğretimden yükseköğretime geçerken liseli öğrencilerin üniversite ve bölümlerini daha yakından tanımalarını sağlamak ve doğru meslek seçimi yapmalarına yardımcı olmak amacıyla geleneksel hale getirmeye çalıştığımız üniversite günü öğrencilerin yoğun ilgisine sahne oldu. Özel Ege Lisesi kendi öğrencilerinin dışında İzmir’deki çeşitli liselerin öğrenci, veli ve öğretmenlerini de etkinliğe davet ederek eğitim adına yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. 

 

İzmir’in tüm devlet ve vakıf üniversitelerinin eksiksiz bulunduğu tanıtım gününde öğrencilerimiz şehrimizin üniversitelerini yakından tanıma olanağı buldu. Her üniversiteye tam donanımlı bir akıllı sınıf ayrılarak gün boyunca tanıtım yapmalarına olanak sağlandı.

 

Özel Egeli 450 öğrencinin yanı sıra dışarıdan da bir o kadar öğrencinin ziyaret ettiği Üniversite Günü’nü gelenekselleştirerek ve yayılımını sağlayarak daha fazla öğrencinin bu çalışmadan yararlanmasını amaçlamaktayız.

2017

 

Eraslan Vakfının katkılarıyla dördüncü kez düzenlenen Özel Ege Lisesi Okul Öncesi Bilim Şenliği her yıl olduğu gibi bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Herhangi bir derecelendirmenin yapılmadığı şenlikte enerjiden sağlığa, çevreden teknolojiye kadar birçok farklı alanda proje hazırlayan minik bilim insanları sunumlarıyla jüri üyelerinden tam not aldı.

 

Küçük mucitlerin yaratıcı düşünce ve sunum becerilerini geliştirmeyi amaçlayan Özel Ege Lisesi 4. Okul Öncesi Bilim Şenliği’ne İzmir’deki 16 okul öncesi eğitim kurumundan 32 projeyle 255 öğrenci katıldı. Katılan tüm öğrencilerin ödüllendirildiği yarışmada, minikler projelerini Özel Ege Lisesi Bilim Kurulu ve Fen Bilimleri Zümresi öğretmenlerinden oluşan jüri üyelerine anlattı. Farklı alanlarda birbirinden ilginç projeler hazırlayan öğrencilerin sergide gösterdikleri sunum becerileri hayranlık yarattı. Geleceğin bilim insanı adayları proje sunumlarının ardından Yüksel Eraslan Kültür Merkezinde yapılan ödül törenine katıldı. İstiklâl Marşı ve saygı duruşuyla başlayan törende Beden Eğitimi Öğretmeni Orhan Ahmet Kocağaç miniklerle interaktif bir etkinlik yaptı. Daha sonra pantomim sanatçısı Vedat Kuşku’nun gösterisini izleyen öğrenciler keyifli dakikalar yaşadı. Gösterilerin ardından öğrencilere jüri üyeleri tarafından madalyaları takdim edildi.

 

Özel Ege İlköğretim Kurumu Müdürü Sibel Şenol, şenliğin İzmir genelindeki okul ve öğrencilerden büyük ilgi gördüğünü söyledi. Şenol, “Eraslan Vakfının katkılarıyla 4 yıldır düzenlediğimiz şenlik sayesinde küçük yaştaki öğrenciler bilimsel çalışmalarla eşsiz bir deneyim yaşıyor. Çocuklar soru sorar, soru sorarak keşfetmeye çalışırlar yaşadıkları çevreyi. Meraklı olmak çocukların doğasında vardır. Öğrenmenin ve felsefenin temelidir zaten soru sormak. Biz de eğitimciler olarak çocukların merak etmelerini istiyoruz. Merak ederek araştırmalarını, farklı fikirler üretmelerini arzuluyoruz. Çocukluğun ilk yıllarında önyargısız düşünür insanoğlu. Kalıplar ve sınırlar olmadan düşünmek ve fikir üretmektir zaten belki de en yaratıcı dönem. Tüm bu düşünceler çerçevesinde okul öncesi öğrencilerini bir araya getirerek çocukların bilimsel yolculuğa adım attıkları şenlik havasında bir gün geçirmek istedik. Şenliğimize katılım sağlayan tüm eğitimcilere, anne ve babalara ve öğrencilere bu konuda bizi yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyorum. Gelecek nesillerin bilimin ışığında aydınlık bir Türkiye için çalışacağını diliyorum.” dedi.

 

Ana sınıfı öğrencilerinin projelerini bilim dünyasının dikkatine sunduğu şenliğe, Özel Ege Lisesi Okul Öncesi, Oyun Gemisi Anaokulu, Mavi İnci Anaokulu, Olgu Anaokulu, TEİAŞ Anaokulu, Balkabağı Anaokulu, Minik Şirinler Anaokulu, Kids Aloud Anaokulu, Beyaz İnci Anaokulu, Çocuk Dünyası Anaokulu, Sevgi Dünyası Anaokulu, Elmo Susam Sokağı Anaokulu, Muzaffer Taşdemir İlkokulu, Özel Urla Anaokulu, Urla Sezai Gönül Akdağ Anaokulu, British Kids Fine Arts Anaokulu katıldı.

 

Fotoğraf albümü için tıklayınız...

2016

 

Eraslan Vakfının katkılarıyla bu yıl üçüncü kez düzenlenen Özel Ege Lisesi Okul Öncesi Bilim Şenliği renkli görüntülere sahne oldu. Çevreden sağlığa, teknolojiden tasarıma pek çok farklı alanda proje hazırlayan minik bilim insanları, yaptıkları deneylerle jüri üyeleri ve izleyicilerden tam not aldı.

Küçük mucitleri bilimin büyülü dünyasında düşünmeye, düşündüklerini üretmeye yönlendirerek hayalden gerçeğe bir yolculuğa çıkartan Özel Ege Lisesi 3. Okul Öncesi Bilim Şenliği’ne İzmir’deki 11 okul öncesi eğitim kurumundan 240 öğrenci katıldı. Bir derecelendirmenin yapılmadığı ve katılan tüm öğrencilerin ödüllendirildiği yarışmada minikler, projelerini Özel Ege Lisesi Bilim Kurulu ve Fen Bilimleri Zümresi öğretmenlerinden oluşan jüri üyelerine anlattı. Pek çok farklı alanda birbirinden ilginç projeler hazırlayan öğrencilerin sergide gösterdikleri sunum becerileri de hayranlık yarattı. Geleceğin bilim insanı adayları proje sunumlarının ardından Yüksel Eraslan Kültür Merkezinde yapılan ödül töreni öncesinde Sevimli Kahramanlar Müzikali ile gönüllerince eğlenme fırsatı buldu.

 

Okul Öncesi Bilim Şenliği’ne okulların ve öğrencilerin gösterdiği ilgiden son derece memnun olduklarını belirten Özel Ege İlköğretim Kurumu Müdürü Sibel Şenol “Bilimproje, matematik ve edebiyat yarışmaları denildiğinde İzmir’de ilk akla gelen kurum olan Özel Ege Lisesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için 15 yılı aşkın süredir düzenlediği yarışmalara son 3 yıldır okul öncesi öğrencilerine yönelik bilim şenliğini de ekledi. Şenliğe katılan tüm okulların öğrencilerine, ailelerine ve eğitimcilerine teşekkür ederiz.  Bu şenlik sayesinde küçük yaştaki öğrenciler bilimsel çalışmalarla eşsiz bir deneyim yaşıyor. Gerekli ortam hazırlandığında çocukların yapabilecekleri işlerin güzelliğine bir kez daha hayran kaldık.” dedi.

 

Ana sınıfı öğrencilerinin projelerini bilim dünyasının dikkatine sunduğu şenliğe, Özel Ege Lisesi Okul Öncesi, Mavi İnci Anaokulu, Forum Ege Güneşi Anaokulu, Lütfü Ürkmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Oyun Gemisi Anaokulu, Özel Torbalı Karınca Anaokulu, Özel Çocuk Dünyası Anaokulu, TEİAŞ Anaokulu, Özel Bornova İngiliz Kültür Derneği Anaokulu, İzmir British Culture Fine Arts Kids Anaokulu ile Neşe Erberk Anaokulu katıldı.

 

2015

 

Özel Ege Lisesi tarafından bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen Okul Öncesi Bilim Şenliği, geleceğin bilim insanları olan minik öğrencileri bir araya getirdi. Ana sınıfı öğrencilerinin hazırladıkları bilimsel projeleri sergiledikleri şenliğe İzmir’deki 22 okuldan, 38 proje ile 346 öğrenci katıldı. Bir derecelendirmenin yapılmadığı ve katılan tüm öğrencilerin ödüllendirildiği yarışmada katılımcılar, projelerini Özel Ege Lisesi Bilim Kurulu ve Fen Bilgisi öğretmenlerinden oluşan jüri üyelerine anlattı. Çevreden sağlığa, teknolojiden tasarıma pek çok farklı alanda proje hazırlayan öğrencilerin, sergide gösterdikleri sunum becerileri sergiyi izleyen herkesi şaşırttı. Şenlikte ayrıca anaokulu öğrencilerine yönelik eğlenceli bilimsel deneyler de yapıldı. Özel Ege İlköğretim Kurumu Müdürü Sibel Şenol “Okulumuz tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen ve alanında İzmir’de bir ilk olan Okul Öncesi Bilim Şenliği’ne okulların ve öğrencilerin gösterdiği ilgiden son derece memnunuz. Gerekli ortam hazırlandığında çocukların yapabilecekleri işlerin güzelliğine hepimiz bir kez daha şahit olduk. Öğrenciler çok küçük yaşlarda bilimsel çalışmalarla ilgili eşsiz deneyimlere sahip oldu. Şenliğimize katılan tüm okulların eğitimcilerini ve öğrencilerini kutlar, teşekkür ederim.” dedi. 

 

Ana Sınıfı öğrencilerinin projelerini bilim dünyasının dikkatine sunduğu şenliğe, Özel Ege Lisesi Okul Öncesi, Behiye Hanım Anaokulu, Britısh Kids Anaokulu, Özel ÜNTAŞ Çamlık Anaokulu, İlk Şirinler Anaokulu, Kelebekler Diyarı Anaokulu, Küçük Kulüp Eğitim Kurumları (Karşıyaka, Küçükyalı, Narlıdere), Mavi İnci Anaokulu, Özel Albaş Prestij Okulları, Üç Elma Anaokulu, Özel Soylu Anaokulları (Karşıyaka, Çiğli, Bornova), Özel Çocuk Diyarı Anaokulu, Özel Elit Anaokulu, Cengiz Topel Ortaokulu, Albay Çolak İbrahimbey İlkokulu, Neşe Erberk Anaokulu, Özel Topaç Anaokulu ve Oyun Gemisi Anaokulu katıldı.

2014

 

Özel Ege Lisesi Okul Öncesi Bilim Şenliği okul yerleşkesinde yapıldı. Merak eden çocuk öğrenir anlayışıyla başlayan bilimsel çalışma, 18 okuldan 170 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. Küçük mucitleri bilimin büyülü dünyasında düşünmeye, düşündüklerini üretmeye yönlendirerek hayalden gerçeğe bir yolculuğun hedeflendiği şenlikte bilimsel projeler izleyenlerden tam not aldı.  Aileler çocuklarının ilk bilimsel çalışmalarını büyük bir heyecan ve mutlulukla inceledi.

 

Jüri üyeleri, Ege Üniversitesi, Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Fulya Atalay Yalçın, Özel Ege Lisesi Okul Öncesi Zümre Başkanı Birsen Aksu, Bilim Kurulu Eş Başkanı Gizem Günel ve Meltem Gönülol Çelikoğlu, Fen Bilimleri Zümre Başkanı Rüçhan Özdamar projeleri öğrencilerden tek tek dinlendi.  Çevre, Sağlık, Teknoloji, Tasarım, Yenilikçi gibi alanlarda hazırlanan projeler önce sergilendi. Ardından Yüksel Eraslan Kültür Merkezinde yapılan törende katılan tüm öğrenciler altın madalya ve sertifika ile ödüllendirildi.

2018

 

Değerli Meslektaşlarımız,

 

Sizlerle birlikte öğrenme yolculuğuna çıktığımız Okul Öncesi Çalıştayımızı bu yıl 10. kez düzenliyoruz.  “Bir Kitap, Bin Bir Okuma” temasıyla gerçekleşecek etkinliğimizde yaratıcılığımızı geliştirmeyi planlıyoruz.

 

Eğitimin önemli araçlarından biri iyi bir okuyucu ve yaratıcı bir anlatıcı olmaktır. Hikâye anlatma eğlenceli ve etki gücü yüksek bir sanattır.  İyi bir hikâye anlatıcısı etkili iletişim diline sahip kişidir.

 

Peki, yaratıcı okuma nedir? Yaratıcı düşünce becerileri nasıl geliştirilir? Dinleme ve anlama sürecinin ana amacı ne olmalıdır? Bizim zihin çekmecemizden ilginç hikâyeler çıkar mı? İşte tam da bu sorular ışığında cevaplar arama ve yaratıcı okuma uygulamaları için sizleri atölye çalışmamıza bekliyoruz. Siz değerli eğitim dostlarını çalıştay konuğumuz Okuma ve Yazma Eğitmeni Dr. Nilay Yılmaz’la birlikte hayal dünyasında yolculuğa çıkarmak istiyoruz.  Gelin en eğlenceli, en etkili hikâyemizi birlikte anlatalım.

 

Başvurularınızı birsen.aksu@egelisesi.k12.tr adresinden veya +90 232 375 14 44 fax numarasıyla Müdür Yardımcısı Birsen Aksu’ya ulaştırmanızı rica ederiz.  Katılımcı sayısı sınırlı olduğundan kayıt konusunda başvurularınızın en geç 16 Şubat 2018 Cuma tarihine kadar yapılması gerekmektedir.

 

10. Okul Öncesi Çalıştayımızda bir arada bulunmak, birbirimize ışık tutmak için katılımlarınızı bekliyoruz.

 

Program için tıklayınız.

 

Katılım formu için tıklayınız.

2017

 

Özel Ege Lisesinin geleneksel hale getirdiği Okul Öncesi Çalıştayı bu yıl Eraslan Vakfının katkılarıyla dokuzuncu kez gerçekleşti. Uzman Klinik Psikolog Nilay Uğurlu ve Psikilojik Danışman Utku Nefesoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı çalıştay büyük ilgi gördü.

 

İzmir’deki 40 okul öncesi eğitim kurumundan 162 öğretmen ve eğitim yöneticisinin katıldığı çalıştay Dokuz Eylül Üniversitesi Konservatuvarı Piyano Ana Sanat Dalı öğrencisi Türkü Yıldırım’ın piyano dinletisiyle başladı. İlköğretim Kurumu Müdürü Sibel Şenol’un açılış konuşmasının ardından sunumlara geçildi. Paralel oturumlarda Yüksel Eraslan Kültür Merkezinde Uzman Klinik Psikolog Nilay Uğurlu tarafından “Olumlu Davranış Geliştirme -Pozitif Disiplin”, Konferans Salonunda ise Psikolojik Danışman Utku Nefesoğlu tarafından “Etkili ve Güzel Konuşma; Konuşmada Duygu, Canlı Konuşma, Güçlü Nefes, Anlaşılırlık” konuları eğitimcilerle paylaşıldı. İnteraktif ortamlarda gerçekleştirilen sunumları eğitimciler ilgiyle izledi. Sunumların ardından İlköğretim Kurumu Müdürü Sibel Şenol Nilay Uğurlu’ya, Ortaokul Müdür Yardımcısı Betül Ernas Utku Nefesoğlu’na teşekkür belgelerini takdim etti. Çalıştaya gelen okul öncesi öğretmenlerinin hepsine katılım belgesi verilirken tüm okullar 18 Mart 2017 Cumartesi günü saat 13.30-15.30 arasında gerçekleşecek olan Özel Ege Lisesi Okul Öncesi Bilim Şenliği’ne davet edildi.

 

Özel Ege Lisesi ve Eraslan Vakfının okul öncesi öğretmenlerinin mesleki yeterliliklerinin artırılmasında önemli bir hizmet olarak gerçekleştirdiği çalıştaya katılan okulların yönetici ve öğretmenlerine teşekkür ederiz. 

 

 

2016

 

Özel Ege Lisesi Vlll. Okul Öncesi Çalıştayı Eraslan Vakfının katkılarıyla okulumuz yerleşkesinde gerçekleşti.   İki değerli konuşmacının katıldığı çalıştayda Çanakkale 18 Mart Üniversitesi akademisyeni Doç. Dr. Ebru Aktan, “Seslerle Buluşmak: Erken Çocukluk Döneminde Bir Okuma Serüveni” konulu sunumunu yaptı. Paralel oturumda ise Özel Ege Lisesi Rehberlik ve Danışmanlık Birimi Rehber Öğretmeni Uzman Psikolog Esen Dinçel “Derin Bir Nefes Al: Kendini İyileştirme Yöntemleri” konulu çalışmasını gerçekleştirdi.

 

İzmir’deki 35 okul öncesi kurumdan 173 öğretmen ve eğitim yöneticisinin izlediği çalıştay, ana sınıfı öğrencimiz Ayaz Şahin’in Country Gardens, Over The Waves adlı eserleri piyanoda seslendirmesiyle başladı. İlköğretim Kurumu Müdürü Sibel Şenol’un açılış konuşmasıyla sunumlara geçildi. Sunumların ardından konuşmacılara teşekkür belgelerini veren Şenol, katılımcılara teşekkür etti.

 

Özel Ege Lisesi ve Eraslan Vakfının okul öncesi öğretmenlerinin mesleki yeterliliklerinin artırılmasında önemli bir hizmet olarak gerçekleştirdiği çalıştaya katılan okulların yönetici ve öğretmenlerine teşekkür ederiz.

 

 

2015

 

Özel Ege Lisesi Okul Öncesi Çalıştayı 28 Şubat 2015 Cumartesi günü bir kez daha önemli isimleri ağırlıyor. Okul öncesi öğretmenlerine yönelik düzenlenen çalıştayımızda Kişisel Gelişim Uzmanı Doğan Güneş Önder, “İletişim ve Problem Çözme Becerileri”ni anlatırken, Dr. Banu Özevin Tokinan da “Okul Öncesi Eğitimi ve Yaratıcı Dans” konulu çalışmayı gerçekleştirecek.

2014

 

Özel Ege Lisesinin artık geleneksel hale gelen Okul Öncesi Çalıştayı 1 Mart 2014 Cumartesi günü okul yerleşkesinde gerçekleşti. İnteraktif bir eğitim ortamı sunan Çalıştay İzmirli öğretmenlerden yoğun ilgi gördü. Çocukların kendilerini farklı yollarla ifade ettikleri, yeteneklerini ve problem çözme tekniklerini geliştirdikleri erken çocukluk döneminde onlara sunacağımız bilgi ve becerilerin bu dinamik süreçlere hitap etmesi çocuklarımızın gelişiminde etkin rol oynayacaktır. Bu düşünceyi temel alan VI. Okul Öncesi Çalıştayı’nda “Çocuklarda Davranış ve Dikkat Problemleri, Çözüm Yolları”, “Sanat Düş Kurmakla Başlar” konularında çalışmalar yapıldı. “Çocuklarda Davranış ve Dikkat Problemleri, Çözüm Yolları” konulu çalıştayı Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Ebru Kalyoncu, “Sanat Düş Kurmakla Başlar” konulu çalıştayı ise Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi, İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Erdem Erem verdi. Katılımcı öğretmenlerimiz eğlenerek öğrenmenin keyfini çocuklar gibi yaşadı. Çalıştaya gelen 172 okul öncesi öğretmenlerinin hepsine katılım belgesi verilirken, tüm okullar 22 Mart 2014 Cumartesi günü saat 13.30-15.30 arasında gerçekleşecek olan Özel Ege Lisesi Okul Öncesi Bilim Şenliği’ne davet edildi.

2013

 

Özel Ege Lisesi V. Okul Öncesi Çalıştayı Ege Üniversitesi öğretim görevlilerinden Fulya Atalay Yalçın tarafından sunuldu. “Aktif Öğrenme ve Öğretim Teknikleri” konusu farklı anaokullarından 63 öğretmenin katılımıyla gerçekleşti. Çocuğun yaparak, yaşayarak öğrenmesine fırsat veren, ilgi ve ihtiyaçlarının belirlenmesinde ve tüm gelişim alanlarının desteklenmesinde kullanılan bir öğrenme şekli olan aktif öğrenme hızlıdır, eğlencelidir, destekleyicidir. Aktif öğrenme için sağlanması gereken koşullara değinen konuşmacı atölye çalışmaları ile tüm katılımcıların katılımını sağlayarak eğitimi gerçekleştirdi.

2012

 

Okul öncesi eğitimi, eğitimin temeli olarak değerlendiren Özel Ege Lisesi, bu alandaki çalışmalarının önemli bir ayağını oluşturan ve gelenekselleşen Okul Öncesi Eğitim Çalıştayı’nın dördüncüsünü gerçekleştirdi. 

 

Çocukluk çağının dinamik süreçlerini içinde barındıran okul öncesi dönemde, çocuklara sunulacak bilgi ve becerilerin bu dinamik süreçlere hitap etmesiyle öğrenmenin kalıcı hale geleceği düşüncesinden hareketle düzenlenen çalıştaya, Özel Egeli eğitimcilerin yanı sıra İzmir’in çeşitli okul öncesi eğitim kurumlarından gelen öğretmen ve yöneticiler katıldı. 

 

Paralel oturumlarda “Okul Öncesinde Eğlenceli Etkinlikler”, “Okul Öncesi Eğitimde Hareket, Dans ve Ritimle Bütünleşen Müzik Etkinlikleri”, “Okul Öncesinde Atık Malzemelerle Çalgı Yapımı ve Drama” konularında çalışmalar yapıldı. 

 

“Okul Öncesinde Eğlenceli Etkinlikler”, konulu çalıştay Yrd. Doç. Dr. Vesile Yıldız, “Okul Öncesi Eğitimde Hareket, Dans ve Ritimle Bütünleşen Müzik Etkinlikleri”, konulu çalıştay Arş. Gör. Özlem Çelebioğlu Morkoç, “Okul Öncesinde Atık Malzemelerle Çalgı Yapımı ve Drama” konulu çalıştay Özel Ege Lisesi sınıf öğretmenleri Elif Ünver ve Melike Akçora tarafından verildi.

2011

 

Çalıştayda “Okul Öncesinde Ritimden Dramaya”, “Okul Öncesinde Sarmal Eğitim ile Öğretmenin Bir Günü”, “Yetişkin ve Çocuk Gözüyle Stres”  konularında çalışmalar yapılacaktır.

 

Okul Öncesinde Ritimden Dramaya konulu çalıştay Yrd. Doç. Dr. Ali Öztürk, “Okul Öncesinde Sarmal Eğitim ile Öğretmenin Bir Günü” konulu çalıştay Özel Ege Lisesi Anasınıf Öğretmeni Birsen Aksu, “Yetişkin ve Çocuk Gözüyle Stres” konulu çalıştay Özel Ege Lisesi Rehber Öğretmeni-Uzman Psikolog Esen Dinçel ve Özel Ege Lisesi Rehber Öğretmeni Psikolojik Danışman Mine Kavaktan tarafından verilecektir.  Çalıştaylarda, yapılan araştırmalar ve örnekler paylaşılarak uygulamalar yapılacaktır.

 

2010

 

Değerli Meslektaşlarımız,

 

Çocukların doğuştan sahip olduğu öğrenme yetenekleriyle sonradan kazanıp edindikleri becerileri bulup değerlendirme, bunların bireylerin seçim ve eğitimleriyle toplumun bugünkü ve gelecekteki insan gücü ihtiyaçları doğrultusunda geliştirip, sorup sorgulayan bireyler yetiştirmek öncelikli hedefimizdir.

 

Çocukların eleştirel düşünmesini, keşfetme, deneme, neden-sonuç ilişkisini kurabilme, varsayımlarda bulunabilme, yaparak-yaşayarak öğrenmelerine olanak sağlamanın yolu öğretmenden geçer.

 

Bu düşünceden hareketle bizlerin aktif olduğu, dolayısıyla çocukların da aktif olmasını sağlayıcı II. Okul öncesi Çalıştayı 17 Nisan 2010 Cumartesi günü Özel Ege Lisesi’nde düzenlenecektir. Çalıştay konuları “Okul Öncesinde Kubaşık Öğrenme: Birlikte Çalışalım, Birlikte Öğrenelim”, “Okul Öncesinde Sanat Yoluyla Duyguların Farkındalığı” ve “Okul Öncesinde Fen, Bilim: Bilim Eğlencelidir” dir.

 

Okul Öncesinde Kubaşık Öğrenme: Birlikte Çalışalım, Birlikte Öğrenelim konulu çalıştay Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfit Kömleksiz, Okul Öncesinde Sanat Yoluyla Duyguların Farkındalığı konulu çalıştay Uzman Psikolojik Danışman Zahit Harmanlı, Okul Öncesinde Fen, Bilim: Bilim Eğlencelidir konulu çalıştay Özel Ege Lisesi Fen ve Teknoloji öğretmenleri Ayşe Ruhşah Erduygun ve Özgem Ayça Bektur tarafından verilecektir. Çalıştayda yapılan araştırmalar ve uygulama örnekleri paylaşılarak uygulamalar yapılacaktır.

2009

 

Okul öncesi dönem yaşamın temelidir. Bu dönemde öğrenme hızı çok yüksektir. Özellikle öğrenme alışkanlıklarının kazanıldığı ve kalıcı hale geldiği bu dönemin etkili bir biçimde değerlendirilmesi gerekmektedir. Çocukların öğrenmeyi öğrenmesi, öğretme – öğrenme ortamında aktif hale gelmesi ve öğrenmekten zevk alması;  öğretimin,  gelişim özelliklerine uygunluğuna, öğrenme yol ve biçimlerine, ilgi ve ihtiyaçlarına uygun olmasına bağlıdır.  Bu gereksinimlere cevap vermek, çocukların aktif hale gelmesini sağlamak ve öğretim kalitesini arttırmak amacıyla, 20 Şubat 2010 Cumartesi günü Özel Ege Lisesi’nde Okul Öncesi Çalıştayı düzenlenecektir. Çalıştay konusu “Okul Öncesinde Çağdaş Yaklaşımlar” ve “Okul Öncesinde Matematik, Fen ve Bilim” dir.