ÖZEL EGE İLKOKULU

 

Okul, çocuğun toplum hayatına ilk adım attığı ve toplumsallaştığı yerdir.  Bu nedenle öğrencinin okul içindeki yaşantısı bir anlamda toplum içindeki yaşantısının bir parçasıdır.  Okulumuzda öğrencilerin günlük yaşam bilgi ve becerilerini zenginleştirmek amacıyla çeşitli uygulamalara yer verilmektedir.  Bu uygulamalarla amacımız, öğrencilerimizi daha iyi bir yaşam için bilgiyle donatmak ve geleceğe hazırlamaktır.  İlkokulumuzda öğrencilerin temel öğrenme becerilerini kazanarak akademik gelişimlerine zemin teşkil edecek yapıyı oluşturmaları hedeflenir.

 

Özel Ege İlkokulu 1. sınıftan başlayarak 4. sınıfın sonuna kadar devam eder.  İlkokul 1., 2. ve 3. sınıflarımıza öğrenci kabulü ön görüşme, 4. sınıflarda ise yazılı sınavla yapılır.  Okulumuza kayıtlı olan öğrencilerin kayıt yenilemeleri okul tarafından açıklanan takvime göre gerçekleştirilir.

 

İlkokuldan başlayarak öğrencilerimizin sosyal bilinci gelişmiş bireyler olarak ülkemiz ve dünyamızdaki gelişmeleri takip edebilen, değerlendirip yorumlayabilen bir bilinçle yetişmelerini amaçlıyoruz.  Bu kapsamda uzun yıllardan bu yana her gün ilk dersin on dakikasını günlük olayları değerlendirmeye ayırmaktayız.  Bu süre içinde öğrenciler okula getirdikleri gazetelerden, çeşitli yazılı kaynak veya internetten güncel bilgileri arkadaşlarıyla paylaşmaktadır.

 

Çocuklara ilkokul çağında kazandırılabilecek temel alışkanlıklardan biri şüphesiz okuma alışkanlığıdır.  İlkokul 2., 3. ve 4. sınıflarda ‘Ayın Kitabı’ uygulamasıyla çocuklarımız her ay okudukları kitapların yazarlarıyla buluşur.  Her sınıf düzeyinde ayrı ayrı düzenlenen söyleşilerle öğrenciler okudukları kitaplara ilişkin sorularını yazarla paylaşır; yazara kitaplarını imzalatır.  Küçük yaştan itibaren yazın dünyasıyla tanışır.

 

İlkokul öğrencileri için düzenlenen diğer etkinlikler de tiyatro ve sanat alanlarındadır. Öğrencilerimiz her dönem en az bir kez tiyatro, opera, kukla tiyatrosu ve klasik müzik konseri gibi sanatsal etkinlikleri İzmir’in en kapsamlı ve nezih salonlarından biri olan Yüksel Eraslan Kültür Merkezinde izleme olanağı bulur.  Ayrıca okulda bulunan atölyelerde resim, müzik, satranç, seramik derslerini görür.  Öğrenciler, sergi alanlarında derslerde yaptıkları ürünleri sergileme fırsatına sahiptir.

 

Yıl içinde düzenlenen performansa dayalı etkinliklerde öğrenciler, sahneyi kullanarak sanatsal duygu ve yeteneklerini sunma olanağı yakalar.  ‘Çalgım ve Ben’, ‘Korolar Şenliği’, ‘Türkçe Tiyatro’, ‘İngilizce Tiyatro’, ‘Almanca Tiyatro’ ve ‘Fransızca Tiyatro’ gibi etkinliklerimizin sunumları da aynı sahnede yapılır.

 

İlkokulumuzda 3. sınıftan itibaren sosyal etkinlikler düzenlenir.  Her öğrenciye tercihi doğrultusunda katılım imkânı tanınan bu çalışmalarda öğrencilerin bedensel, sanatsal, kültürel ve sosyal gelişimlerini destekleyen çalışmalar yapılır.  Öğrenciler;  Jimnastik, Modern Dans, Yaratıcı Drama, Satranç, Bağlama, Gitar, Keman, Go, Fotoğrafçılık, Sinema, Tiyatro, Yüzme, Basketbol, Masa Tenisi, İngilizce Drama, Fransızca Drama, İngilizce Scrabble, Aikido, Takı Tasarımı, Bilgisayar gibi 35 farklı etkinlikten birini seçer.  Bu etkinliklerin çoğu okul dışından gelen uzmanlar ve eğitmenler tarafından verilir.  Amaç, özel yeteneği ve becerisi olan çocukları seçmek ya da ayrımlaştırmak değil, öğrencilere farklı sosyal etkileşim ortamları yaratarak çok yönlü gelişimlerine destek olmaktır.

 

İlkokul 1. ve 2. sınıf öğrencilerimiz ise Bilgisayar, Halk Oyunları, Seramik, Satranç gibi dersleri haftalık ders programları içinde görürler.  Küçük yaşta bu derlerle tanışan öğrenciler ilerleyen kademelerde halk oyunları ve satranç ekiplerimizin temelini oluştururlar.

 

Özel Ege’nin önceliklerinden birisi de yabancı dil konusudur.  Türkçe eğitim verilen ve öğrenim yapılan okulumuzda, ilkokulda haftada 10 saat İngilizce’nin yanı sıra 2 saat Almanca veya Fransızca derslerinden biri seçmeli dil dersi olarak okutulmaktadır.  İlkokul 1. sınıflarda yabancı dil derslerinin tamamı yabancı öğretmenler tarafından verilirken 2., 3. ve 4. sınıflarda yabancı dil dersleri Türk ve yabancı öğretmenler tarafından yürütülür.

 

Okulumuzda Edebi Eser Okuma uygulaması uzun yıllardan beri devam etmektedir.  İlkokul 4. sınıfta başlayan bu uygulamada öğrenciler her dönem bir tane Türkçe, bir tane İngilizce olmak üzere edebi eser okur.  Öğrenciler okudukları kitapları, Türkçe ve İngilizce eserler için ayrı ayrı hazırlanmış olan standart formlara uygun olarak tanıtır.  Her öğrenci okuduğu kitabı sınıfında sözlü olarak sunar.

 

Özel Ege’de Yıllık Proje uygulamasına 4. sınıftan itibaren başlanmaktadır.  Yıllık proje, öğrencilerden oluşan grupların bir konu üzerinde ekip çalışması yapmasıdır.  Projeler öğrenciler tarafından yazılı olarak hazırlanır.  Aynı proje öğretmen ve sınıftaki diğer öğrencilere sözlü olarak sunulur.  Seçilen projeler her yıl hazırlanan Özel Ege Lisesi Proje Kitabı’nda yer bulur.  Bu uygulamayla amacımız, bilim ve buluş dünyasına ilk adımını atan öğrencilerin yaşamları boyunca içlerinde bu heyecanı taşımalarıdır.  İlerleyen sınıflarda bilimsel proje çalışmaları okulumuzun Bilim Kurulu tarafından desteklenir. Okulumuzdan mezun olan her öğrenci pozitif ve sosyal bilimlere yakınlık ve yatkınlık kazanır.

 

Okulumuzda 4. sınıftan itibaren öğrencilerimizi proje çalışmalarının içine çekmek amacıyla “Sınıflar Arası Fen Proje Yarışması” düzenlenmektedir.  Her yıl birbirinden özgün projelerin sergilendiği bu yarışmada çevre, enerji, yaratıcılık, teknoloji ve tasarım gibi alanlarda ödüller verilmektedir.  Projeler, akademisyenler ve fen bilgisi öğretmenlerimizden oluşan jüri tarafından değerlendirilmektedir.

 

Özel Ege Lisesinde bu yıl 12.si düzenlenecek olan Bilim Şenliği’ne 4. sınıf öğrencileri de katılmaktadır.  Tam gün süren etkinlikte öğrenciler birbirinden ilginç projelerini arkadaşlarıyla paylaşarak çeşitli deneyler yapar.  Bilim, okulumuzda eğitim-öğretimin en önemli unsurlarından birisi olarak kabul edilir.  Öğrencilerimiz bilimsel düşünme becerisini erken yaşlarda kazanır.

 

Öğrenmenin kalıcı olmasındaki önemli unsurlardan biri de eğlenerek öğrenmektir.  İlkokul 4. sınıf öğrencileri Pratik Matematik etkinliği uygulamalarıyla sayıların gizemli dünyasında keyifli bir yolculuğa çıkar.

 

Özel Ege’de Spor Sarayı başta olmak üzere okulun açık ve kapalı alanlarında pek çok spor tesisi öğrencilerin hizmetindedir.  Okulumuzda yüzmeden basketbola, masa tenisinden voleybola, toplam sekiz sportif branşta 22 okul takımı bulunmaktadır.  İzmir’de farklı yaş gruplarında ve spor branşında en fazla takımla sahaya çıkan okul olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

 

Takım sporlarının dışında seçmeli derslerde öğrenciler, tercih ettikleri spor branşlarında yer alabilmektedir.  Ayrıca cumartesi günleri düzenlenen spor kurslarına da ilkokul 3. sınıftan itibaren katılabilirler.

 

Sosyal alanda ilkokul öğrencilerimiz yaşlarının üstünde işlere imza atarak öğretmenlerimizin rehberliğinde kardeş okullarımız başta olmak üzere pek çok sivil toplum kuruluşuyla işbirliği yapmaktadır.  Öğrencilerimiz sağlık, eğitim, bilim ve sanat alanlarında toplum hizmeti çalışması yaparak üyesi oldukları toplumun yardımsever bireyi olarak çalışır ve bu vizyonla yetişir.