Özel Ege Lisesi 2016 Mezunlarının

Yurt Dışı Üniversite Kabulleriyle Gurur Duyduk

12. sınıf öğrencimiz Onat Saygı, Kanada’nın uluslararası öğrenciler için en iyi eğitim, yaşam ve destek birimlerine sahip üniversiteleri arasında yer alan University of Guelp bilgisayar bölümünden kabul almıştır.  Özel Ege Lisesi Yazılım Kulübü üyesi Onat Saygı’nın, THE (Times Higher Education) sıralamasında “En İyi 50 Yıllık Üniversiteler” listesinde 73. sırada bulunan Universty of Guelph’e kabul edilmesinde TOEFL skorunun yanı sıra okulumuzda gerçekleştirdiği bilgisayar ve yazılım projeleri de önemli rol oynamıştır.

12. sınıf öğrencilerimiz Ecem İpekli ve Efe Doğruoğlu, 10. sınıfta gerçekleştirdikleri AFS İtalya Değişim Programı sonrasında hedefleri arasına aldıkları İtalya’da eğitim seçeneğini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorlar. 1902 yılında kurulmuş olan ve  İtalya'nın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Bocconi Üniversitesi, 2015 yılı QS World University Rankings'e göre ekonomi alanında dünyanın en iyi 17. üniversitesi olarak ilan edilmiştir.

Efe Doğruoğlu, Bocconi Üniversitesi tarafından Milano’da gerçekleştirilen Matematik ve İngilizce sınavlarında sağladığı yüksek skorlarla “Uluslararası Öğrenci Ödülünü” (International Student Award) almıştır.  Bu ödül kapsamında burs kazanan öğrencimiz Türkiye’deki üniversite sınavlarına da katılmaktadır.  Yüksek IELTS ve SAT skorlarıyla aynı zamanda İngiltere’deki University of Westminster, Royal Halloway University of London, University of Surrey, University of Kent ve University of Exeter ekonomi bölümlerinden de kabul alan öğrencimiz Ecem İpekli’nin tercihi ise İtalya Bocconi Üniversitesinde ekonomi eğitimi almaktan yana olmuştur. Öğrencimiz, arkadaşı Efe Doğruoğlu gibi ulusal üniversite sınavlarına da hazırlanmaktadır.

Öğrencimiz Kerim Eraslan lisans eğitimi için Amerikan üniversitelerine başvurmuş; Boston Üniversitesi, Connecticut Üniversitesi, Maryland Üniversitesi ve Purdue Üniversitesinden kabul almış ve Purdue Üniversitesi makine mühendisliği bölümünü tercih etmiştir.  THE Mühendislik ve Teknoloji alanı dünya sıralamasında 33. sırada, Amerikan üniversitelerini sıralayan US News and World Report dergisinin listelerinde genel mühendislikte 9. ve makine mühendisliğinde 5. sırada, 2015 yılı QS World University Rankings'e göre makine mühendisliğinde tüm dünyada 13. sırada bulunan bu iddialı programa kabul almasında öğrencimizin yüksek TOEFL ve SAT skorlarına ek olarak lise yaşamında yer aldığı liderlik çalışmaları, sosyal ve toplumsal faaliyetler önemli rol oynamıştır. 1869 yılında kurulan ve mezunları arasında Nobel ödüllü bilim insanlarının yanı sıra ayda ilk yürüyen astronot Neil Armstrong’un da yer aldığı Purdue Üniversitesi, dünyanın saygın ve talepkâr programları arasında kabul edilirken pek çok spor branşında kolej (üniversite) liginde iddialı bir okul olarak da tanınmaktadır.

Mezunlarımızı, ailelerini ve onlarda büyük emekleri olan öğretmenlerimizi kutluyoruz.  Öğrencilerimizin yükseköğretim yaşamlarında da başarılı olacaklarına dair inancımızı dile getirirken ülkemize ve insanlığa yararlı olmalarını diliyoruz.