Değerli Aileler, Sevgili Özel Egeliler,

Özel Ege Lisesi, yatırımlarına yıllar içinde devam ederek yerleşkesini ülkemizin en donanımlı okul yerleşkelerinden biri hâline dönüştürmüştür. Eğitim-öğretimin sürdüğü akıllı sınıfların yanı sıra kampusteki kültür merkezi, konferans salonu, spor sarayı, her yaşa özel oyun alanları, laboratuvarlar, dinlenme alanları, ofisler, okul mağazası, yer altı otoparkı, yeşil alan gibi çeşitli mekânlar her yıl belli bir bakıma ve düzenlemeye ihtiyaç duymaktadır.  Her yaz olduğu gibi bu yaz da yeni eğitim-öğretim yılına çok istekli hazırlandık.

Bu yılın bir başka özelliği daha var.  Bugüne kadar okulumuz yeme-içme ve ulaşım hizmetlerini taşeron firmalara vererek yürütüyordu.  2016-2017 öğretim yılından itibaren bu hizmetlerin tamamını üzerimize alarak öğrencilerimize daha nitelikli ulaşım imkânı ve beslenme ortamı sunmayı hedefliyoruz.  Bu hizmetlerin en iyi şekilde yürütülmesini sağlamak için ciddi bir yatırım ve planlama gerektiğini ifade etmek isteriz. Öğrencilerimizin güvenli bir şekilde evlerinden alınıp okula getirilmesi ve ders bitiminin ardından tekrar evlerine ulaştırılması okulumuzun araçları ve personeli tarafından sağlanmakta, ilave üç güzergâh için yine okulumuzun kontrolünde olmak üzere dışarıdan araç kiralanmaktadır.  Araç filomuzun kurulması için geçen yıl 6, bu yıl 30 olmak üzere toplam 36 adet minibüs alınmış, sürücü ve hostesler istihdam edilmiştir.

Yemekhane, kantin ve kafeterya hizmetlerini, yaz aylarında göreve başlayan bir gıda mühendisi, bir aşçıbaşı, birisi pasta-tatlı ustası olmak üzere üç aşçı yardımcısı, toplamda 23 kişilik bir ekip yürütmektedir.

Tüm ekipmanları yenilenen mutfağımızın soğuk hava depoları da tamamen yenilenmiştir. Ürünlerimizi daha düzenli bir ortamda stoklamak için kuru gıda deposu üst kata taşınmış ve yeni bir oda olarak düzenlenmiştir.  Ayrıca yemekhanede kullandığımız tabak, bardak ve diğer tüm araç gereçler yeni alınmıştır.

Yemek salonu binasının arka kısmına ürünlerin mutfağa taşınabilmesi için yük asansörü yaptırılmıştır.  Yemek yapımı, bulaşık yıkama ve su sebilleri için su arıtma sistemi kurulmuş olup her alanda arıtılmış şebeke suyu kullanılmaktadır.

Kantinlerdeki ürünlerin satışı ve stok kontrolü için yeni bir barkod ve kasa sistemi entegre edilmiştir. Bahçe kantininde daha sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmak için iklimlendirme sistemi kurulmuştur. Yiyecek İçecek Hizmetleri Şefi için birinci katta bulunan yemek salonuna yeni bir oda yapılarak mevcut bürolarımızdaki aynı tip mefruşatlarla donatılmıştır.

Öğrencilerimizin performans yapabilecekleri platform sahne sayısı dörde çıkartılarak lise binasında bulunan Mola kafeteryaya altı metrekare ve ilköğretim binasında bulunan Abaküs kafeteryaya iki metre kare portatif platform sahne konulmuştur.

A, B ve C blokta derslikler, koridorlar, laboratuvarlar, prestij salonu, merdiven sahanlıkları dâhil olmak üzere toplam 5.500 metrekarelik alanın yer seramikleri ve süpürgelikleri sökülerek yerine mekânları daha geniş gösteren 60x60 cm seramikler döşenmiştir.

Öğrencilerimizin güvenliği göz önüne alınarak A, B ve C blokta bulunan tüm iç merdiven basamakları sökülüp uçları kıvrımlı ve kaydırmaz merdiven basamakları döşenmiştir.

A, B ve C blokta bulunan derslikler, koridorlar, laboratuvarlar, prestij salonu, merdivenler ve merdiven sahanlıkları dâhil yaklaşık 15.000 metre kare alanın duvarları çentik atılıp alçı çekilmiş ve tekrar boyanmıştır.

A, B ve C blokta bulunan iç ve dış tüm korkuluklar paslanmaz krom ve kırılmaz cam korumalıklarla yenilenmiştir.  Köşeler yuvarlak dönüşlü olarak yapılmıştır.

A, B ve C blokta bulunan tüm yangın sirenleri ve butonları değiştirilerek yenilenmiştir.

Okul bahçesine, ilköğretim ve lise kapılarının tümüne hâkim olacak şekilde farklı noktalara Full HD kameralar kurulmuştur. Aynı şekilde spor sarayı, yüzme havuzu ve basketbol sahasının kameraları da Full HD kameralarla yenilenerek sisteme dâhil edilmiştir.  Bu kameralarla sistem 24 saat kayıt altına alınmakta, internet üzerinden de istenildiğinde yetkilendirilmiş kişiler tarafından kontrol edilebilmektedir.

İlköğretim bahçede bulunan havuz terasımızdaki ahşap malzemeler elden geçirilmiş, dış etkenlerden zarar görmüş parçalar yenilenmiş, banklar sağlamlaştırılmıştır.

İlköğretim ve lise binalarında bulunan tüm dersliklerdeki öğrenci dolapları ve bilgisayar dolapları yenilenmiştir.

İlköğretim ve lise binalarında dersliklere öğrencilerimizin kıyafetlerini asabilmeleri için askılık eklenmiştir.  Lise binasındaki askılıklar kapaklı dolap şeklinde yapılmıştır.

B Blok 3. kattaki P-301 numaralı derslik cam bölmelerle ayrılarak beş ayrı çalışma ofisine dönüştürülmüştür.  B blok çatı ışıklandırması sökülmüş; camları, kiremitleri ve diğer kısımları yenilenmiştir.

Abaküs kafeteryadaki ahşap kısımlar ve bahçede bulunan kameriye zımparalanarak boya ve cilası yapılmıştır.

Okulumuzda artan kullanıcı sayısı ve çevrimiçi (on-line) uygulamalara daha iyi cevap verebilmek için internet hızımız 10 Mbps’den 40 Mbps’ye yükseltilmiştir.

Lise ve spor sarayı binalarını besleyen soğutma (chiller) grubunun daha performanslı çalışması için tüm motorlar yenilenmiş, hava kanal sisteminin temizlik ve bakımları yapılmıştır.

Lise konuk salonunun daha verimli ve rahat kullanımı için modern stor perdeler yapılmış, koltuk takımı ve sehpaları ihtiyaçlara uygun olarak yenilenmiştir.

Lise sınıflarının sıra ve sandalyeleri zımparalanarak yeniden boyanmış ve cilalanmıştır.

Spor sarayı yüzme havuzu yangın dolapları paslanmaz krom dolaplarla yenilenmiştir.  Yüzme havuzu suyunun sıcaklık standardı için uzaktan kontrollü dijital termometre taktırılmıştır.  Spor sarayında duşlara ve havuza sıcak su sağlayan sirkülasyon pompaları frekans kontrollü pompalarla değiştirilmiştir.

İlköğretim bahçesi kantinin arkasında bulunan bowling ve mini golf sahaları yenilenmiştir.

Spor sarayı binasının girişinde solda bulunan oda hosteslerimiz ve şoförlerimiz için yeniden düzenlenmiştir. Bu oda kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı düşünülmüş, iç mimar tarafından yeniden tasarlanarak camekân bölümlerle ayrılmıştır.  Ayrıca oturma gurupları yapılmış, büyük ekran LED TV’ler konmuş ve bir küçük mutfak bankosu ilave edilmiştir.

Lise kafeteryada orta bölümde yeni bir yangın kapısı açılmıştır.  Böylece olası acil durumlar için güvenlik artırılmıştır.

Yemekhane çalışanları için D blok ara katlarda bulunan birer tuvalet, kadın ve erkekler için soyunma odalarına dönüştürülmüştür.  Bu odalarda duşa kabinler de bulunmaktadır.

D blokta yemekhaneye, personel soyunma odalarına, spor salonundaki duşlara sıcak su verebilmek için doğalgaz kombi ve boyler ısıtma sistemi kurulmuştur.

Kat görevlilerimiz ve bahçıvanlarımız için spor sarayında bulunan soyunma odaları yenilenmiş, yeni dolaplar yerleştirilmiştir.

Okul öncesi binasındaki dersliklerde bulunan öğrenci tuvaletlerine kapılı yeni kabinler yapılmıştır.

İlköğretim binasında tüm sınıflarımızda yer alan Atatürk resmi, İstiklal Marşı ve Gençliğe Hitabe’den oluşan üçlü setler yenilenmiştir.

Yaz aylarının en sıcak günlerinde görev alan gerek kendi çalışanlarımıza, gerekse taşeron firmaların çalışanlarına teşekkür ediyoruz.  Uymak durumunda olduğumuz eğitim takvimi nedeniyle yalnızca 90 gün içinde gerçekleştirmek zorunda olduğumuz bu işler için geceli-gündüzlü mesai yapan ve alın teri akıtan kişiler sayesinde öğretim yılına sorunsuz başlayabildiğimizi vurgulamak gerekir.

Yaklaşık dokuz ay önce başlayan planlamaların ardından Özel Ege Lisesinin kurumsal değerlerini benimsemiş, aidiyet duygusu yüksek yeni mutfak ve ulaşım personelimizle öğrencilerimizi daha güvenli ve keyifli bir okul ortamında karşılamaya çalıştık.  Yeni öğretim yılının ve yapılan tüm çalışmaların hayırlı olmasını dileriz.

ÖZEL EGE LİSESİ İDARE AMİRLİĞİ