Özel Ege Lisesinin seminer dönemi çalışmaları kapsamında Uzman Psikolojik Danışman Utku Nefesoğlu “Yaratıcı Düşünme ve Problem Çözme” konulu bir sunum yaptı. Psikolojik Danışman Nefesoğlu, öğretmenlerimize doğru yöntem ve yaşam biçiminin yaratıcılık ve problem çözme üzerindeki etkisini anlattı.  

 

Yaratıcı düşünmenin dört bileşeninin kişi, uzmanlık, disiplin ve çevre olduğunu belirterek küçük yaştaki bireylerin yaratıcılığının nasıl geliştiği hakkında bilgi veren Nefesoğlu, “Çevre faktörü her yerde olduğu gibi çocukların yaratıcılığını büyük yönde etkiliyor. Bunun hakkında yapılmış büyük bir araştırma mevcut. Sosyo - kültürel - ekonomik yapının düşük ve yüksek olduğu ailelerin 30 yıl boyunca çocuklarına ne dedikleri yazılıyor. Bütün sözcükler uzmanlar tarafından analiz ediliyor. Kültürel yapının düşük olduğu aileler çocuklarına hep düz cümleler kurarken yüksek olan aileler ise soru cümleleri yöneltiyor. Bu da çocukların sorgulama yeteneğini geliştiriyor.” dedi.

 

Psikololojik Danışman Utku Nefesoğlu, insanların kendi yöntemlerini geliştirmesi gerektiğini ve yaptığı çalışmalar sonrasında, “Yöntemim işe yaradı mı?, Bunu kendime tecrübe edinmeli miyim?, Neleri iyi yaptım?, Neleri yaparken zorlandım?, Neyi, nasıl farklı yapabilirim?” şeklinde sorular sorarak geri bildirim alınmasının yarar sağlayacağını ifade etti.

 

Psikolojik Danışman Utku Nefesoğlu’na değerli sunumu için teşekkür ederiz.