Dünyaca ünlü mutfakların aranan şefi Melih Demirel, kulüp öğrencilerimizle buluştu. Özel Ege Lisesinin 2003 mezunlarından Demirel, genç yemek tutkunlarına mutfak sırlarını anlattı.

Okulumuzun Yemek Kulübü çalışmasına katılan Melih Demirel, endüstri mühendisliğinden aşçılığa uzanan hikâyesini öğrencilerimizle paylaştı.  2003 yılında Özel Ege Lisesinden mezun olduktan sonra akademik hayatına Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde devam ettiğini belirten Demirel, “Fakültedeki ikinci yılımda mühendis olmayacağımı biliyordum. Ancak kolunuza altın bileziği takmazsanız kimse hayallerinizin peşinden koşmanıza izin vermiyor. Ben de bunu yaptım. Bilkent Üniversitesini 2008 yılında üçüncülükle bitirdim. O zamanlar Türkiye’de aşçılık okulu yoktu. Ben de sırt çantamı alarak New York’a gittim. Burada sadece Amerika’nın değil, dünyanın en prestijli aşçılık okullarından biri olan Culinary Institute of America’da  iki yıl eğitim aldım. Taksicilik, bulaşıkçılık yaparak eğitim masraflarımı karşıladım. Yani bir şey olamadığım için değil hayallerimin peşinden gittiğim için aşçı oldum. Size bir şey söyleyeceğim şunu iyi bilin ki dünyanın en iyi mutfağı Türk mutfağı. Türkiye’de herkes mühendis, doktor olmak zorunda gibi bir algı var. Ancak yurt dışında aşçılığın herhangi bir profesörlükten farkı yok. Çok iyi ve çok köklü eğitim kurumları var. Aşçı olmak ya da bu alanda yurt dışında eğitim almak isteyen Özel Egeli arkadaşlarım benimle irtibata geçebilir.” dedi.

Dünyanın en saygın restoranlarında çalışma fırsatı yakalayan Demirel, genç yemek tutkunlarına hayallerinden vazgeçmemelerini tavsiye etti. Değerli mezunumuza katılımı ve deneyimlerini öğrencilerimizle paylaştığı için teşekkür ederiz.