Özel Ege Lisesi seminer dönemi çalışmaları kapsamında Yaşar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Refet Polat’ı konuk etti.  Öğretmenlerimize “Takım Çalışması ve Liderlik” konulu bir seminer veren Polat, lider bir kişide olması gereken karakteristik özelliklerin üzerinde durarak interaktif çalışmalar gerçekleştirdi.

 

Eğitim sektöründe geliştirilen son teknolojilerine de değinen Polat, “Sanayi ve teknolojinin hayata girmesiyle oluşan küresel dönüşümün şoförlük, aşçılık, pilotluk ve tercümanlık gibi meslekleri gelecekte yok etme ihtimali var. Eğitim sektörü de bu gelişmelere bağlı olarak yapay zekadan etkilenecek. Sınıf tahtaları ortadan kalkacak, bütün ekranlar cama dönüşecek. Teknolojiyle evrim geçiren dokunmatik camlara mikroçipler yoluyla bilgiler entegre olacak. Ekonomik durumu yetmeyen ailelerin tüm eğitim müfredatına ulaşılabileceği bir internet ortamı oluşturulacak. Teknolojinin geldiği son noktadan örnek verecek olursam; şu an İsviçre’de öğrencilerin kendilerini özgür bir ortamda hissetmeleri için duvarsız okul uygulaması kullanılmakta, öğrenciler sınıflara sıkışmıyor ve böylelikle ne zaman dersten çıkacağını düşünmüyor.  Gelecekte bizi daha neler bekleyecek, buna hep birlikte şahit olacağız.” dedi.  Değerli sunumu için Yrd. Doç. Dr. Polat’a teşekkür ederiz.

 

   

     

 

 

                    

 

 

Refet Polat kimdir?

 

Ege Üniversitesi Fen Fakültesinde Bilgisayar Bilimleri Ağırlıklı Matematik Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Uygulamalı Matematik alanında yüksek lisans ve doktora eğitimlerini bitirdi. 2007 yılında Yaşar Üniversitesinde Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümüne öğretim görevlisi olarak, sonrasında ise 2010 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünde yardımcı doçent kadrosuna atandı.  Yaşar Üniversitesinde sırasıyla öğrenci dekanı, öğrenci etkinlikleri koordinatörü, fen-edebiyat fakültesi dekan yardımcısı, rektörlük koordinatörü idari görevleri oldu. Hâlen Yaşar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünde öğretim üyesi, rektörlük koordinatörü, stratejik planlama ve mükemmeliyet çalışma grubu üyesi, öğretim planlama koordinasyon kurulu üyesi, merkezi akademik planlama ve koordinasyon koordinatörü, merkezi fiziksel planlama ve koordinasyon koordinatörü olarak tam zamanlı olarak çalışıyor.