Özel Ege Lisesi öğrencilerinin tercih döneminde daha bilinçli seçim yapmalarına yardımcı olmak amacıyla düzenlenen üniversite gezilerinin ilk ayağı olan Ankara Üniversiteleri Tanıtım Gezisi gerçekleşti.  Üniversiteleri tanıma programı, Mart 2016’daki Özel Ege Lisesi Üniversite Günü ve son olarak da Mayıs 2016’daki İstanbul Üniversiteleri Tanıtım gezisiyle tamamlanacak. 

Ankara gezisinin ilk gününde öğrencilerimiz programlarına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’i ziyaret ederek başladı. Resmi törene katılan öğrenci ve öğretmenleriniz Atamızın mozolesine çelenk sunup saygı duruşunda bulundu. Anıtkabir Özel Defteri’ni Özel Ege Lisesi adına okulumuz Rehber Öğretmeni Esen Dinçel imzaladı: Dinçel şunları yazdı: “Değerli Atam, ülkemizin koşulları ne olursa olsun, çalışmaya, öğrenmeye ve öğretmeye devam edeceğiz.” 

Gezinin sonraki durağı Türkiye’nin ilk üniversitelerinden biri olan Ankara Üniversitesiydi. Öğrencilerimiz bu köklü eğitim kurumunu daha yakından tanıma fırsatı buldu. Öğleden sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesini ziyaret eden liseliler, üniversite öğrencilerinin yaptığı sunum ve bilgilendirme toplantısına katıldı. Gezinin ilk günü Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulu Park’a yapılan ziyaretle tamamlandı.  

Programın ikinci gününde Bilkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi ziyaret edildi. Gezimizin en güzel yanlarından biri  ODTÜ, Bilkent ve Hacettepe Üniversitelerinde okuyan mezunlarımızın öğrenci ve öğretmenlerimizi ziyaret etmesiydi. Mezunlarımızla karşılaşan öğrenci ve öğretmenlerimiz duygulu anlar yaşadı.  

11. ve 12. sınıf öğrencilerimizin birlikte katıldığı bu etkinlik öğrencilerimizin Ankara’yı ve Ankara üniversitelerini tanımaları adına önemli bir deneyim oldu.  Üniversite havasını soluyan öğrencilerimiz yorgun ama hedeflerine ulaşmak için daha yüksek bir motivasyonla evlerine döndü. 

Ankara Üniversiteleri Tanıtım Gezisi’nde öğrencilerimize rehberlik yapan tüm öğretmenlerimize teşekkür ederiz.