Özel Ege Lisesi öğrencileri yurt dışı işbirlikleri kapsamında ABD’nin New Haven şehrinde 20-28 Ocak 2016 tarihlerinde düzenlenen Yale Üniversitesi Model Birleşmiş Milletler Konferansı’na (YMUN- Yale Model United Nations) katıldı. Bir ülkenin başka bir ülkeyi temsil ettiği konferansta öğrencilerimiz Nijerya, Papua Yeni Gine, Hırvatistan ve Mozambik ülkelerini UNICEF, UNESCO, Dünya Sağlık Örgütü ve konferans çerçevesinde oluşturulmuş farklı 15 komitede temsil etti. Üçüncü kez katıldığımız Yale MUN’da öğrencilerimiz  ‘Sağlık önlemleri ve Hijyen’, ‘Küresel Kadın Sağlığını Geliştirme’, ‘Çatışmaların Çocukların Eğitimi üzerine Etkisi’, ‘İklim Değişiklikleri’, ‘Küresel Göçler’, ‘Su Hijyeni ve Güvenliği’ gibi birçok konuda temsil ettikleri ülkeler adına sorunlara çözüm önerileri getirmiş ve ülkelerini başarıyla temsil etmişlerdir. 

Öğrencilerimiz diplomatik çalışmalarının sonunda 4 gün boyunca New York’ta gerçekleştirdikleri gezilerde şehrin ünlü merkezlerini ziyaret etmenin yanında Metropolitan Sanat Müzesini, Ulusal Amerikan Yerlileri Müzesini, New York Halk Kütüphanesini gezerek gezilerini kültürel açıdan da zenginleştirmişlerdir. 

Yaz döneminde başlayan teorik ve pratik eğitimleri kapsayan yoğun bir çalışma programıyla konferansa hazırlanan öğrencilerimiz, konferans sürecinde uluslararası güncel sorunlara farklı açılardan bakabilme, ekonomik ve politik problemlere çözüm bulabilme, bilgi dağarcıklarını geliştirme gibi önemli kazanımların yanında yabancı dillerini geliştirme fırsatı da buldu. 

Özel Ege Lisesi 9., 10. ve 11. sınıf öğrencilerimiz Janset Güney, Maide İdil İspir, Sude Güneş, Eda Avcı, Oğuzhan Yıldırım, Damla Kiray, Ekin Cücü, Nilüfer Şener, İbrahim Ekmen, Leyla Almasoud, Berna Akdeniz, Meltem Şahin ve Aslı Merdan’dan oluşan ekibimize Lise Müdür Yardımcısı Feride Necla Atıl ve Yabancı Diller Bölüm Başkanı Tayfun Tığ eşlik etmiştir. 

Yoğun bir hazırlık sürecinin ardından ülkemizi temsil eden tek okul olarak konferansa katılan öğrencilerimizi kutlarız.