Özel Ege Lisesi öğrencileri yurt dışı işbirlikleri kapsamında Massachusetts eyaletinin Boston şehrinde düzenlenen Harvard Üniversitesi Model Birleşmiş Miletler Konferansı’na katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.  On dört yıldan bu yana katıldığımız Harvard MUN’da 13 öğrencimiz Portekiz’i başarıyla temsil etti.

 

Özel Egeliler, Harvard Üniversitesindeki konferansta çeşitli komitelerde kadın haklarından Küba füzelerine, Avrupa Birliği’nin tarihsel gelişiminden Afrika’daki kıtlık sorunlarına kadar birçok dünya sorununa Portekiz delegasyonu olarak çözüm aramıştır.  Dört gün süren konferansın dışında öğrencilerimiz Harvard Üniversitesini de ziyaret etme ve öğrenim olanakları hakkında bilgi alma fırsatı bulmuşlardır.  Boston’da bir hafta geçiren gençlerimiz MIT, Boston Bilim Müzesi, Boston Akvaryumu ve Boston Güzel Sanatlar Müzesi gibi önemli yerleri de görme şansı yakalamışlardır. 

Özel Ege Lisesi, aralıksız olarak 2001 yılından itibaren Harvard MUN, 2012 yılından bu yana Princeton MUN ve geçen seneden beri Yale MUN’a, ayrıca her yıl Avrupa’nın bir ülkesinde düzenlenen Harvard Model Congress Europe (HMCE - Avrupa Model Birleşmiş Milletler) konferanslarına katılarak farklı ülkeleri temsil etmektedir.  Okulumuz daha fazla sayıda öğrencisine uluslararası çalışmalarda yer alma, müzakerelerde bulunma, inisiyatif alma, temsil etme, değişik kültürlerle kaynaşma, kendi kültürünü tanıtma gibi önemli sorumlulukları yerine getirme olanağı sunmuştur. 

Ortaokul 8. sınıf öğrencimiz Can Portakal, lise 10. sınıf öğrencilerimiz Selin Ece Taşbakan, İrem Altınay, 11. sınıf öğrencilerimiz Efe Doğruoğlu, Emin Tos, Ecem İpekli, Berkin İnan, Ezel Arda Meral, Bilgehan Savgu, Atakan Aytar, Müge Yılmaz, Tuna Tan Özmen ve Ata Doğmaz’dan oluşan Harvard MUN ekibine Yabancı Diller Bölümünden İngilizce Öğretmeni Deniz Toker ve Matematik Bölümünden Defne Tabu liderlik etmiştir.  Öğrencilerimizi başarılı çalışmalarından dolayı kutlarız.