Özel Ege Lisesi 2017-2018 öğretim yılına büyük bir coşkuyla başladı.  İlk ders zili çalmadan önce okul bahçesinde düzenlenen törende buluşan öğrenci, öğretmen ve velilerin heyecanı gözlerinden okundu.

 

Okulumuzda yeni öğretim yılı açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.  Törenin sunuculuğunu 12. sınıf öğrencimiz Barış Balkan yaptı.  Törende konuşan Lise Müdürü Aylin Musluoğlu, yeni bir öğretim yılına başlamanın heyecanı ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

 

“Bir bilim ve liderlik okulu olan Özel Ege Lisesinden 2016-2017 öğretim yılında mezun olan 52 öğrencimiz kitlesel ve sürekli başarı geleneğimizi devam ettirerek bizleri gururlandırdı.  LYS sınavları neticesinde en az bir puan türünde 8 öğrencimiz ilk 1.000'e, 22 öğrencimiz ilk 5.000'e, 35 öğrencimiz ilk 10.000'de yer almıştır.  Öğrencilerimizin %35’i mühendislik, %27’si tıp, %8’i hukuk, %8’i ise diş hekimliği-eczacılık gibi  sağlık bilimleri fakültelerini tercih ederken  eğitim hayatlarını  yurtdışında sürdürecek olan öğrencilerimizin  tercihleri ise Amerika,   İngiltere,  İtalya ve İspanya’da bulunan üniversitelerden  yana olmuştur. 

 

Okulumuzdan donanımlı bir şekilde mezun olan öğrencilerimizi kutlarken onların geleceğin pırıl pırıl bireyleri olarak iş dünyasında, kamu yönetiminde, medyada, akademik dünyada, sivil toplum ve fikir dünyasında kanaat önderleri olarak öne çıkacağına dair inancımı yinelemek istiyorum.  Bu yıl son sınıfta okuyacak olan 2018 mezunlarımızın da benzer  başarılara imza atarak başarı geleneğini sürdüreceklerini  biliyor, öğrencilerimize  bu öğretim yılında kolaylıklar ve başarılar diliyorum.”

 

İlköğretim Kurumu Müdürü Sibel Şenol da bu yıl eğitim hayatlarına başlayan en küçük öğrencilerimiz ile ara sınıflarda okulumuza katılan öğrencilerimize “hoş geldiniz” diyerek,  şunları ifade etti:

 

“Sevgili öğrenciler; sizler bizlerin geleceği, bu dünyaya bırakacağımız mirasımızsınız. Ailelerinizin ve öğretmenlerinizin en büyük hayali sizlerin kendinize, ülkenize, insanlığa ve dünyaya faydalı bireyler olarak yetiştiğini görmektir.   Öğretmenlerinizin liderliğinde sizlerin de amacı daha iyi bir yaşam için bilgi ile donanmak ve kendinizi geleceğe hazırlanmak olmalıdır.  Bizler sizlerin sadece akademik yönden değil,  sosyal değerler açısından da iyi yetişmiş bireyler olmanızı istiyoruz. Sizlerin büyürken; çevremizde, ülkemizde ve dünyamızda gelişen olaylara ilgili ve duyarlı olmanızı, olayları değerlendirme ve yorumlayabilme bilincinizin gelişmesini amaçlıyoruz.  Bu bilinç başkalarını anlayabilme özelliğini ve hoşgörüyü de beraberinde getirecektir.

 

Değerli öğretmenler; bu yüksek sorumluluk bilinciyle bizlere emanet edilen gençlerimizi, bilginin yanında insan, ülke sevgisi ve beşeri ilişkiler bakımından en iyi düzeye ulaştırmak için gayret göstereceğiz.  Onlara koşullar ne olursa olsun dürüstlükten asla ödün vermemelerini, insan haklarına saygılı olmaları gerektiğini öğreterek, Türkiye Cumhuriyetini korumada öncü olma istek ve iradesini kazandırmalıyız. Hepinizin İlköğretim Haftası’nı kutlar, sağlıklı ve başarılı bir eğitim öğretim yılı geçirmemizi dilerim.”

 

2016-2017 öğretim yılı mezunlarımız adına konuşmayı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Aleyna Naz Karaoğlan yaptı.  Öğrenci arkadaşlarına seslenen Karaoğlan, “Burada geçirdiğiniz her gün, kendinizi tanımanızda, geliştirmenizde, yeni olanaklar keşfetmenizde, büyük bir başarılara imza atmanızda önemli bir adım niteliği taşımaktadır. Özel Ege’nin size sunduğu imkanlar ve özgür düşünme ortamı sayesinde hepinizin kendini en iyi şekilde ifade edecek, sosyal ve akademik anlamda donanımlı birer birey olarak buradan mezun olacağınıza eminim.” dedi.  Daha sonra 12. sınıf öğrencisi Meryem Nilsu Çetin Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın “Öğretmen” adlı şiirini seslendirdi.  1. sınıflar adına konuşmayı yapan Rüzgâr Deniz Erol ise Özel Ege Lisesi okul öncesine büyük bir merak ve heyecanla adım attığını, aynı heyecanın bu yıl ilkokul birinci sınıfa başlarken de devam ettiğini dile getirdi.  

 

Tüm öğrenci ve öğretmenlerimize başarı ve sağlık dolu bir öğretim yılı dileriz.