Değerli Veliler, Sevgili Öğrenciler, 

ÖSYM, 2015 yılında yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına ait bilgileri 5 Şubat 2016 tarihinde kamuoyu ile paylaşmıştır.  Sonuçların özeti aşağıdaki gibidir: 

--          Okulumuz, İzmir’deki -80 resmî ve 31 özel olmak üzere- 111 anadolu lisesi arasında YGS’deki altı puan türünün tamamında ve LYS FM puan türlerinde birinci olarak 2001, 2002, 2003, 2010, 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında olduğu gibi 2015’te de İzmir’de ilk sırada yer alma geleneğini sürdürmüştür. 

Son altı yıl üst üste İzmir anadolu liseleri birinciliğine ulaşan okulumuz, kitlesel ve sürdürülebilir başarının güzel bir örneğini ortaya koymuştur. 

--          Çocuklarımız, Türkiye özel anadolu liseleri listesinde YGS’de 552, LYS’de 543 okul arasında toplam sekiz puan türünde de ilk beş okul arasında yer almıştır. 

--          2015 mezunlarının okulumuz için ayrı bir özelliği vardır.  Özel Ege Lisesinin ilk mezunlarını verdiği 1992 yılından 2014 yılına kadar mezun sayısı ortalama 35’li sayılarda iken ilk defa 2015 yılında 110 öğrenci mezun olmuştur.  Doğrusunu söylemek gerekirse sayının artmasıyla birlikte okulumuzun tüm kademelerinde en çok önem verilen husus, başarının düşmemesi ve bugüne kadar olduğu gibi 100’lü sayılarda da mezun niteliğinin daima yüksek kalması idi. 

Üç basamaklı sayıdaki ilk mezun grubumuzun okulun başarı geleneğini sürdürmesi, hatta önceki yıllardaki il ve ülke sıralarımızın bazılarını daha da üst sıralara taşımış olmaları çok önemli bir ayrıntıdır. 

Toplam 552 okuldan oluşan Türkiye özel anadolu liseleri listesinde YGS-1, YGS-2 ve YGS-6 puan türlerinde üstümüzde bulunan üç okulun da öğrenci sayısı mezun sayımızın çok altındadır (bu okullar arasında 13 mezunu olan okul da bulunmaktadır).  Bu üç okulun mezun sayısının toplamı, okulumuzun mezun sayısının %75’i kadardır.  Sonuç olarak Türkiye özel anadolu liseleri arasında Özel Ege’den daha fazla sayıda öğrencisi sınava girmiş olan ve bu üç puan türünde okulumuzu geçen okul yoktur. 

--          Bir diğer önemli sonuç, okulumuzun da aralarında olduğu Türkiye anadolu liseleri içindeki yerimizdir.  Ülke genelinde toplam 2.008 adet resmî ve özel anadolu lisesi bulunmaktadır.  Özel Ege Lisesi, YGS’deki altı puan türünün tamamında Türkiye anadolu liseleri listesinde ilk 25 okul arasında yer alan tek İzmir okuludur. 

Mühendislik ve tıp fakültelerine girmek için gereken LYS FM puanlarında okulumuz Türkiye genelinde 15. sırada yer almıştır.

 

Değerli Aileler, Sevgili Gençler, 

Mezunlarımızın akademik başarıları sonucunda elde ettikleri puanlar ile yerleştikleri üniversite ve bölümlerin bizim için çok önemli olduğu şüphesizdir.  Sonuçta onları ülkemizin önde gelen üniversitelerinin yüksek puanlı bölümlerine yerleştirmek ve iş hayatındaki başarılarının zeminini bugünden oluşturmak gibi bir sorumluluğumuz var.  Ancak asıl sorumluluğumuz onları iyi yetişmiş, çok yönlü, dürüst, mensubu olduğu toplumun değerlerini benimsemiş, nitelikli ve donanımlı bireyler olarak modern toplum hayatına kazandırmaktır.  Geleceğin liderleri, vatandaşları, anneleri-babaları olan gençler bugün iyi yetiştirilebilirse yarın müreffeh ve huzurlu bir toplum yapısına ulaşabiliriz.  Bize en değerli varlıklarınızı emanet ettiğinizin bilincindeyiz” derken okulların, geleceği şekillendiren atölyeler olduğunu düşünerek bunu söylüyoruz.  İyi yetişmiş insan gücü ülkemizin en değerli varlığı olacaktır. 

Çocuklarımızın ulusal ve uluslararası bilim, sanat, proje yarışmalarında elde ettiği deneyimleri, sunum ve dil becerilerini, bir kulüp desteği olmaksızın yetişen nitelikli sporcularımızı, ulusal çaptaki münazırlarımızı, yazarlarımızı, ressamlarımızı, toplum hizmeti çalışmalarında en ön saflarda yer tutan yardımsever öğrencilerimizi, hayatın her alanında var olan çok renkliliğimizi burada tek tek saymayacağız.  Bu başka bir yazının konusudur.  Söylemek istediğimiz, Özel Ege’nin sadece sayısal verilerden ibaret bir kurum olmadığı, hayatın her rengine yer veren ve başarılı olduğu kadar sosyal yaşamın içinde olan nesillerin yetiştiği “iyi bir okul” olduğudur. 

Geleneğimizi sürdüren 2015 mezunlarımızı, emeği geçen eğitimcilerimizi ve Özel Egeli ailelerimizi kutlar, teşekkür ederiz.  Ayrıntılı bilgi ve tablolara internet sayfamızdan (Akademik Yaşam / ÖSYS kısmından) ulaşabilirsiniz. 

 

ÖZEL EGE İLKÖĞRETİM KURUMU MÜDÜRLÜĞÜ

ÖZEL EGE LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜ