Özel Ege Lisesi öğrencileri, yurt dışı işbirlikleri kapsamında ABD’nin Boston şehrinde 28-31 Ocak tarihlerinde düzenlenen Harvard Üniversitesi Model Birleşmiş Milletler Konferansı’na (HMUN – Harvard Model United Nations) katıldı. Bir ülkenin başka bir ülkeyi temsil ettiği konferansta öğrencilerimiz Avusturya’yı temsil etti.

Öğrencilerimiz Avusturya’yı Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Özel Politik ve Bağımsızlaşma (SPECPOL), Uluslararası Olimpik Komitesi, Avrupa Birliği (EU), Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Biyoteknoloji Özel Zirve ve Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi gibi birçok farklı komitede temsil etmişlerdir. ‘Küresel Refah ve Kazanç Farklılıkları Bağlamında Gelir Eşitsizliği’, ‘Ulusal Mirasların Korunumu’, ‘Olimpik Hareketin Geleceği ve 2024 Ev Sahibi Ülke Seçimi’, ‘Mülteci Krizi’, ‘Avrupa Ortak Tarım Politikası’, ‘Casusluk ve Uluslararası Bilgi Toplama’ gibi konularla ilgili sorunlara temsil ettikleri ülke olan Avusturya adına çözüm önerileri getirmişlerdir.

Öğrencilerimiz konferansı başarıyla tamamladıktan sonra 4 gün boyunca Boston’ın tarihi ve turistik yerlerini ziyaret ederek kültürel açıdan da kazanımlarda bulunmuşlardır. Dünyanın en prestijli üniversitesileri arasında olan Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nü (MIT) yakından tanıma fırsatı yakalamışlardır. Harvard Üniversitesi kampüs turunun yanı sıra MIT‘e ait bir laboratuvar gezisi ve katıldıkları bir MIT müzesi turu sayesinde bu iki prestijli kurum hakkında birinci elden bilgi alma fırsatını yakalamışlardır.

Ayrıca New England Akvaryumu, Boston Bilim Müzesi, Boston Güzel Sanatlar Müzesi, New England Yahudi Soykırımı Anıtı (New England Holocaust Memorial) ve Boston Skywalk Gözlemevi’ni (Skywalk Observatory) ziyaret etmişlerdir. Dünyanin önde gelen şehirlerinde sahne şovları gerçekleştiren Blue Man Grubu’nun şovuna katılmışlardır. Son olarak, dünyaca ünlü Boston Celtics Basketbol Takımı’nın maçına giderek gezilerine renk katmışlardır.

Yaz döneminde başlayan teorik ve pratik eğitimleri kapsayan yoğun bir çalışma programıyla konferansa hazırlanan öğrencilerimiz, konferans sürecinde uluslararası güncel sorunlara farklı açılardan bakabilme, ekonomik ve politik problemlere çözüm bulabilme, bilgi dağarcıklarını geliştirme gibi önemli kazanımların yanı sıra yabancı dillerini geliştirme fırsatı da bulmuşlardır.

Özel Ege Lisesi 10. ve 11. sınıf öğrencilerimiz Arda Açıksöz, Ata Kapsal, Ceren Kayrakçı, Efe Şenoğlu, Ege Tunçgenç, Gökçe Lara Bodur, Ilgın Kişioğlu, Lara Ece Çelebi, Nisan Koca, Oğuz Kağan Büket, Selin Yağmur Çakmak, Sevinç Sayar, Utku Bora Döke, Yaren Bozar ve Zeynep Önder’den oluşan ekibimize İngilizce öğretmenlerimizden Deniz İlker Toker ve Duygu Güneyli liderlik etmiştir.

Yoğun bir hazırlık sürecinden sonra ülkemizi ve okulumuzu konferansta başarıyla temsil eden öğrencilerimizi kutlarız.