Google‘ın dünya genelinde yaşları 13-18 arasında değişen öğrencileri hedefleyen yenilikçi proje yarışması olan Google Science Fair -Google Bilim Fuarı‘nda bu yıl Özel Ege Lisesi 10. sınıf öğrencileri Efe Şenoğlu ve Oğuzhan Yıldırım Dünya genelinde belirlenen 100 Bölgesel Finalistten biri olarak seçilmiştir.

Tüm Dünya’daki gençlerin yenilikçi yönlerini ortaya çıkarmalarını ve çevresel sorunlara çözüm üretmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen Google Science Fair, dünyanın en prestijli proje yarışmalarından biri olarak görülmektedir. Efe Şenoğlu ve Oğuzhan Yıldırım’ın hazırladığı ve rehber öğretmenliğini Dr. Onur Akpınar’ın yaptığı, “Mikroorganizma Teşhisinde İnovatif Bir Çözüm” isimli projeleri ile hastalığa sebep olan mikroorganizmaların, geleneksel teşhis yöntemlerine alternatif olabilecek hızlı teşhis sağlayan, portatif ve güvenilir yeni bir teşhis yöntemi geliştirilmiştir. Öğrencilerimizin sağlık alanında geliştirdikleri yenilikçi yaklaşım, 16 Küresel Finalistten biri olmak üzere yarışacaktır.

Öğrencilerimiz finalde başarılı olmaları durumunda Amerika'nın Kaliforniya Eyaletinde gerçekleştirilecek fuara katılma hakkı kazanacak ve Google Büyük Ödülü, Scientific American Yenilikçilik Ödülü, National Geographic Araştırmacı Ödülü, LEGO Education Builder Ödülü, Community Impact Ödülü ve Virgin Galactic Liderlik Ödülü gibi önemli ödüllerin sahibi olabilecekler.

Girdikleri yarışmalarda, festivallerde, spor müsabakalarında kısacası her türlü sosyal ve akademik ortamda fark yaratmayı her zaman bilen; bilgi ve donanımlarıyla dikkatleri üzerine toplayan öğrencilerimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.