Özel Ege Lisesi 12. sınıf öğrencileri Berker Alpöz ve Mustafa Emin Tos, geçen yıl hazırlamış oldukları “Görme Engeliler İçin Tasarlanmış Pasif RFID Tabanlı Navigasyon ve Sinyalizasyon Sistemi” adlı projeleriyle bilim ve iş dünyasının ilgisini çekmeye devam ediyor.

Öğrencilerimiz Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından İstanbul Kongre Merkezinde 2015 Aralık ayında düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası etkinliğinin İnovatif Kuşak Paneli’ne konuşmacı olarak davet edildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından ilk kez 2012 yılında düzenlenen kongreye üç yılda toplam 250 yerli ve yabancı konuşmacı nanoteknoloji, marka yönetimi, dijital dünya, uzay, tıp, mobil teknoloji, robotik ve enerji alanlarında konuşmak üzere davet aldı.

Öğrencilerimiz tarafından hazırlanan “Görme Engeliler İçin Tasarlanmış Pasif RFID Tabanlı Navigasyon ve Sinyalizasyon Sistemi” adlı proje; TÜBİTAK 46. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda bölge ikinciliği ödülü, Alman kimya ve ilaç devi BAYER tarafından, Türkiye’deki 60. yılı vesilesiyle gerçekleştirilen BAYER Liseler Arası Bilim Yarışması’nda birincilik ödülü ve "Google Science Fair"da 90 bölge finalistinden biri olmaya hak kazanmıştır.

Öğrencilerimizi başarılı çalışmalarından dolayı kutlarız.