Özel Ege Lisesi öğrencileri Ocak ayında Yazar Zehra Ünüvar ile bir araya geldi. 2. sınıf öğrencileri yazarın “Bir Şampiyonluk Öyküsü”, 3. sınıf öğrencileri “Bizim Fare TV Yıldız”, 4. sınıf öğrencileri “Parolamız Çikolata” adlı kitaplarını okudu. Öğrencilerimizin sorularını yanıtlayan ve kitaplarını imzalayan yazar konuğumuza Oyuncakçı Dede olarak tanınan ve el yapımı oyuncaklar yapan Erkan Atalı da eşlik etti. Geçmişte doğal malzemelerle yapılan oyuncakları tanıtan Atalı, öğrencilere bu oyuncakları nasıl yapabileceklerini ve onlarla nasıl oynayacaklarını da anlattı.

Zehra Ünüvar Kimdir?

Manisa’da doğdu. İlkokulu orada okuduktan sonra, Bolu Kız İlköğretmen Okulunu ve İzmir Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü bitirdi. Liseye dönüştürülünceye dek öğretmen okullarında çalıştı. Aydın’da öğretmenlik yaptı. Çeşitli dergilerde yayımlanan öykülerinin aldığı ödüller şunlardır:

1990 Ömer Seyfettin Öykü Yarışması Üçüncülük Ödülü,

1992 THK Edebiyat Ürünleri Yarışması Mansiyon Ödülü,

1994 Ömer Seyfettin Öykü Yarışması Gönen Özel Ödülü,

1996 Samim Kocagöz Öykü Yarışması Birincilik Ödülü,

2005 Abdullah Baştürk İşçi Öyküleri Yarışması Birincilik Ödülü.

Bazı Eserleri:

Parolamız Çikolata, Yıldız Yağmuru, Serüvenci Güz Yaprakları, Meraklı Kediler, Dikkat Ejderha Var, Bana Rüzgar Söyledi, Kuş Ağacı, Burcu Kızın Bebekleri, Şahmaran’ı Yutmak, Sihirli Sözcükler, Sakar Sincap, Teptim Tekerlendi, Öptüm Şekerlendi.