Okulumuzun 2006 yılı mezunlarından Zehra Cemile Marşan, bilim dünyasına yeni bir nefes getirdi. Mezunumuz, Kanada’nın Toronto şehrinde bulunan York Üniversitesinde "Science Fellow" (bilim insanı) olarak gözlemsel astrofizik alanında galaksilerin evrenin ilk 4 milyar yılındaki gelişimini inceliyor.

 

Özel Ege Lisesinden mezun olduktan sonra akademik hayatına Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümünde devam eden Marşan, ardından Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston eyaletinde bulunan Tufts Üniversitesinde doktora eğitimine başladı. Geçtiğimiz yaz aylarında eğitimini tamamlayarak Doktor unvanı kazanan mezunumuz, şimdi evrenin gelişimini izliyor.

 

Doktora sürecinde Büyük Kütleli Galaksiler üzerine tez hazırlayan Cemile, araştırmaları için Hawaii'deki Keck teleskobu, Şili'deki Very Large teleskobu, Kanarya Adaları uzay teleskobu ve NASA'nın Hubble isimli uzay teleskobu gibi birbirinden farklı teleskopların verilerinden yararlandı. Bilimsel makalelerin değerlendirildiği uluslararası kapsamdaki dergilerde şu ana kadar yayımlanmış 5 adet makalesi bulunan Marşan araştırmalarına Kanada’nın Toronto şehrinde bulunan York Üniversitesinde "Science Fellow" (bilim kadını/görevlisi) olarak devam ediyor.

 

Bilim dünyasına yaptığı katkılarıyla bizi gururlandıran mezunumuz Cemile’yi kutlar, başarılarının devamını dileriz.