MEF Okulları ve MEF Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen ve bilim dünyasının lise düzeyindeki genç yeteneklerini araştırma projeleri geliştirmeye teşvik etmeyi amaçlayan “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nda ödüller sahiplerini buldu.

Bu yıl 25. Uluslararası Araştırma Proje Yarışması’na toplam 579 proje başvurmuştur. Yapılan ön eleme sonrasında Türkiye dâhil 21 ülkeden 100 proje finale kalmıştır. Özel Ege Lisesi yarışmada iki Biyoloji ve bir Kimya projesini sergilemiştir.

11 C sınıfından Umut Fırat Uçar ve Deniz Aslı Arısoy’un hazırladığı ve rehber öğretmenliğini Dr. Onur Akpınar’ın yaptığı, “Gıda Paketlemede Geleceğin Anahtarı: K.E.Y.” isimli proje Biyoloji kategorisinde okulumuza birincilik ödülü getirmiştir. Öğrencilerimiz elde ettiği bu sonuçla MEF Üniversitesinde tercih etmeleri durumunda %25 burs hakkı kazanmıştır.

10 D sınıfından Karya Gülen ve Ece Bardakçı’nın hazırladığı ve rehber öğretmenliğini Merve Akpınar’ın yaptığı, “Fitoterapide Yeni Bir Adım” isimli proje Kimya kategorisinde okulumuza Beşiktaş Belediyesi Özel Ödülü’nü kazandırmıştır.

Projelerin sunulduğu sergide yabancı bir öğretmene projelerini İngilizce anlatan öğrencilerimiz Özyeğin Üniversitesi Kurucu Rektörü ve şuanda MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı olan Prof. Dr. Erhan Erkut’un dikkatini çekmiş; Erkut durumu kendi sosyal medya hesabından paylaşma inceliğini göstermiştir.

Ayrıca ABD’deki Harvard Üniversitesi ve MIT’de çalışmalar yapan Prof. Dr. Mehmet Toner öğrencilerimizle benzer konular üzerinde araştırma yaptıklarını öğrenince onlarla tanışmak istemiş ve sohbet etmiştir. Değerli hocalarımızın öğrencilerimize göstermiş oldukları yakın ilgi için teşekkür ederiz.

Girdikleri yarışmalarda, festivallerde, spor müsabakalarında kısacası her türlü sosyal ve akademik ortamda fark yaratmayı her zaman bilen; bilgi ve donanımlarıyla dikkatleri üzerine toplayan öğrencilerimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.