Temmuz 2017

 

Değerli Aileler, Sevgili Öğrenciler,

 

ÖSYM, 2017 LYS sonuçlarını 11 Temmuz 2017 tarihinde açıklamıştır.  Bir anadolu lisesi olan Özel Ege Lisesinin yüksek ortalamalarıyla dikkat çeken 26. dönem mezunlarının sonuçlarıyla ilgili olarak okulumuzun değerlendirmesi şu şekildedir:

 

1.         Okulumuzdan bu yıl 52 öğrenci mezun olmuştur.  Ayrıca YGS-LYS’ye giren yedi öğrencimiz yabancı üniversitelerden de kabul almıştır.

 

2.         Okulumuzun 2017 LYS okul türlerine göre dağılım gösteren MF puanları ortalaması 383,402 ve TM puanları ortalaması 378,169'dur.

 

Bu üç puan türüne baktığımızda Özel Ege Lisesi resmî ve özel fen liseleri ile resmî ve özel anadolu liseleri arasında belirgin bir şekilde öne çıkmış bulunuyor.

 

               LYS FM Puanları - Okul Türlerine Göre Dağılım

               LYS TM Puanları - Okul Türlerine Göre Dağılım

               LYS TS Puanları - Okul Türlerine Göre Dağılım

 

 

3.         Öğrencilerimiz ilk 1.000'de toplam 34, ilk 5.000'de toplam 103 ve ilk 10.000'de toplam 173 derece elde etmiştir.

 

4.         En az bir puan türünde 8 öğrencimiz (öğrenci sayısının %15'i) ilk 1.000'e, 22 öğrencimiz (sayının %42'si) ilk 5.000'e, 35 öğrencimiz (sayının %67'si) ilk 10.000'e girmiştir.

 

5.         Özel Ege Lisesi 2017 LYS MF puan türündeki sıralama ortalamasıyla ODTÜ, İTÜ ve Boğaziçi Üniversitesinin bazı bölümlerine, saygın vakıf üniversitelerinin parçalı burslu bazı bölümlerine ve İzmir üniversitelerinin neredeyse tüm mühendislik bölümlerine yerleşebilecek olan bir sonuç elde etmiştir.  TM puan türündeki sıralama ortalamasıyla ODTÜ'nün bölümlerinden bir kısmına, saygın vakıf üniversitelerinin pek çok bölümüne ve yine İzmir üniversitelerinin neredeyse tüm bölümlerine yerleşebilecek olan bir sonuca ulaşmıştır.

 

Değerli Eğitim Dostları,

 

Akademik başarılar kadar hayatımızın vazgeçilmezleri hâline gelen ahlaki değerlere sahip olma, birbirine saygı gösterme, insan ilişkilerinde nazik olma, disiplin ve dürüstlük gibi kavramlar yaşamımızda ön plana çıkmaktadır. Toplumsal yapıyı oluşturmakta büyük bir yere sahip olan okullar bu gibi değerlerin içselleştirilmesini ve yaşatılmasını sağlamaktadır. Okullar eğitimin en önemli yapı taşı olmakla birlikte, yerine başka bir müessesenin geçemeyeceği yegâne kurumlardır.

 

Bir bilim ve liderlik okulu olan Özel Ege Lisesi, bünyesinde barındırdığı yüksek bilgi kapasitesiyle ve köklü eğitim geçmişiyle uzun yıllardır kitlesel başarı geleneğini sürdürmektedir. Öğrencilerimiz sayısız bilim projeleriyle, sanatsal-edebi çalışmalar ve sportif becerilerle ulusal-uluslararası platformlarda okulumuzu ve ülkemizi başarıyla temsil etmektedir.

 

“İyi ve nitelikli gençler” yetiştiren okul olarak tarif edilmenin mutluluğunu duymakta ve “iyi okul” olarak tanımlanan eğitim kurumları kategorisinde yer almanın övüncünü yaşamaktayız.  Uzun yıllardan bu yana büyük bir bağlılıkla muhafaza ettiğimiz “Cumhuriyet’in kurumlarını yönetecek, nitelikli liderler yetiştirme” hedefine sağlam adımlarla ilerliyoruz. Bizi her yıl gururlandıran öğrencilerimizi yetiştiren aileleri ve öğretmenlerimizi kutlar, 26. dönem mezunlarımızın hayal ettikleri üniversite ve bölümlere yerleşerek birçok başarıya imza attıkları bir eğitim hayatı dileriz.

 

ÖZEL EGE LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜ