TEOG sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından Özel Ege Lisesinin 9. sınıfına kayıt yaptırmak isteyen öğrenci ve velileri bilgilendirmek amacıyla gerçekleşen Liseye Geçiş Değerlendirme Toplantısı, Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan ve Lise Müdürü Aylin Musluoğlu’nun sunumuyla yapıldı.
 

 

TEOG sınavları sonrasında 2015-2016 öğretim yılında 9. sınıfa Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji derslerinde elde edilen ham puanların aritmetik ortalamasına göre öğrenci alınacağını ve taban puanın da 612,500 olarak belirlendiğini ifade eden Yansı Eraslan, hâlen lise birinci sınıfta okuyan öğrencilerin ortalamasının -tavan puanın 700 olduğu sisteme göre- 670 olduğunu söyledi.
 
Bu öğrencilerin tamamının, bir ve daha fazla sayıda resmî veya özel fen veya anadolu lisesine girme hakkı elde etmiş öğrenciler olduğunun altını çizen Eraslan sözlerine söyle devam etti:
Geçen yıl lisemize kayıt yaptıran öğrencilerin yer aldığı dilime bakacak olursak, bu öğrencilerin %27’sinin ülke genelinde ilk %1’de, %45’inin ülke genelinde ilk %2’de, %60’ının ülke genelinde ilk %3’te ve %89’unun ülke genelinde ilk %5’te yer aldığını görüyoruz.
 
Lisemiz 2000 yılı ve sonrasındaki dönemde 605 mezun vermiştir. Mezunlarımızdan 601’i üniversiteye yerleşmiştir. Bahsettiğim yıldan bu yana yerleştirme oranımız %99,34 olarak gerçekleşti. Yerleştirme oranı elbette önemli ancak bize göre öğrencilerin nereye yerleştiği de çok önemli.
 
Mezunlarımız hangi üniversitelere yerleşiyor?
 
2000 yılı ve sonrasındaki dönemde mezun ettiğimiz öğrencilerin %35’i yani 211 mezunumuz Galatasaray, İTÜ, Koç, ODTÜ, Sabancı üniversitelerine (54 kişi burslu), %27’si yani 162 mezunumuz Ankara, İstanbul ve İzmir’deki diğer devlet üniversitelerine, %24’ü yani 145 öğrencimiz Bilkent, Koç ve Sabancı dışındaki vakıf üniversitelerine (49 kişi burslu), %12’si yani 74 öğrencimiz üç büyük il dışındaki illerin devlet üniversitelerine, yaklaşık %2’si yani 9 öğrencimiz ABD ve İngiltere’deki üniversitelere (3 kişi burslu) yerleşmiştir.
 
Burada şunu özellikle belirtmek istiyorum. Biz üniversiteleri kategorize etmeye veya bir sınıflama yapmaya çalışmadık. Puanları yakın olan ve isimleri birlikte anılan üniversiteleri bir araya getirerek bir belirleme yaptık.
 
Mezunlarımız hangi bölümleri tercih ediyor?
 
2000 yılından bu yana 70 öğrencimiz tıp, 63 öğrencimiz işletme, 49 öğrencimiz endüstri mühendisliği, 34 öğrencimiz makine mühendisliği, 32 öğrencimiz ekonomi/iktisat, yine 32 öğrencimiz elektrik-elektronik mühendisliği, 29 öğrencimiz bilgisayar mühendisliği ve yine 29 öğrencimiz hukuk okumayı tercih etti. Okulumuzda son yıllarda bir tıp fakültesi eğilimi var diyebilirim.  Buna çeşitli bölümlerdeki mühendislik talebini de eklemek gerekiyor.
 
Yerleştirme oranlarımızın yıllara göre durumu
 
2009 yılından bu yana yerleştirme oranımız %92 ile %100 arasında değişmektedir. Bazı öğrencilerimiz son derece seçici oluyor ve puanlarıyla Ege, Dokuz Eylül, Hacettepe, ODTÜ, İTÜ gibi üniversitelerin birçok bölümlerine girebilecekken bir sonraki yılda yerleşmeyi tercih ediyor ve takip ettiğim kadarıyla de birçoğu istedikleri bölümlere yerleşiyor.
Üniversite sınavları sıralamasına da değinmek gerekirse 2010 yılında Özel Ege Lisesi, İzmir’deki -48 resmî ve 21 özel olmak üzere- 69 anadolu lisesi arasında YGS 1-2, YGS 3-4, YGS 5-6, LYS MF ve LYS TM puan türlerinin tamamında birinci oldu.
 
LYS MF’de 312 özel anadolu lisesi içinde Türkiye birincisi olan okulumuz, 799 resmî ve 312 özel olmak üzere 1.111 anadolu lisesinin sıralandığı Türkiye resmî ve özel anadolu liseleri listesinde ikinci sırada yer aldı.
2011 yılında Özel Ege Lisesi, İzmir’deki -48 resmî ve 22 özel olmak üzere- 70 anadolu lisesi arasında YGS-3, YGS-4, YGS-5, LYS TM ve LYS TS puan türlerinde birinci oldu.
 
Türkiye özel anadolu liseleri listesinde ise YGS’de 334, LYS’de 329 okul arasında tüm puan türlerinde ikincilik ile altıncılık arasındaki sıraları elde etti.
 
2012 yılında okulumuz yerleştirme başarısıyla İzmir'deki 395 lise arasında ikinci sırada yer aldı. İzmir’deki -54 resmî ve 24 özel olmak üzere- 78 anadolu lisesi arasında YGS'deki tüm puan türlerinde ve LYS FM puan türünde birinci oldu.
2013 yılında Özel Ege Lisesi, İzmir’deki -56 resmî ve 24 özel olmak üzere- 80 anadolu lisesi arasında YGS’deki altı puan türünün tamamında ve LYS FM puan türlerinde birinci olmuştur.
 
Toplam 1.383 resmî ve özel okuldan oluşan Türkiye anadolu liseleri listesinde YGS’deki altı puan türünde de ilk 30 okul arasına giren tek İzmir okulu Özel Ege Lisesidir.
 
2014 yılında Özel Ege Lisesi, İzmir’deki -70 resmî ve 26 özel olmak üzere- 96 anadolu lisesi arasında YGS’deki beş puan türünde ve LYS TM puan türlerinde birinci olmuştur.
 
Yaklaşık 1.800 resmî ve özel okuldan oluşan Türkiye anadolu liseleri listesinde YGS’deki altı puan türünde de ilk 40 okul, LYS FM ve LYS TM puan türlerinde ilk 50 okul arasına giren tek İzmir okulu Özel Ege Lisesidir.
 
Özel Ege Lisesinde bursluluk
Özel Ege Lisesinde burslar belli bir puan aralığına bakılarak verilmiyor. Öğrencilerin elde ettiği puan muhakkak önemli ancak ailenin gelirine, sosyal durumuna, anne babanın hayatta olup olmadığına, birlikte veya ayrı olmasına, başka kardeşin olup olmadığına da bakılıyor. Yani standart bir burs anlayışımız yok. Aynı puandaki öğrenciler farklı oranlarda burs alabilir. Bu ülkemizde çok uygulanan bir durum değil. Fakat yurt dışındaki burs verme sistemlerine baktığınızda çoğunlukla bursların bu anlayışla verildiğini görebilirsiniz.
 
2013-2014 öğretim yılında Eraslan Vakfının da faaliyetlerine başlamasıyla burslarımız bir hayli artmıştır. Özel Ege Lisesinde okuyan her iki öğrenciden birisi tam veya parçalı bursludur. Bu yıl verilen bursların miktarı 5.800.000 TL’ye ulaşmıştır.
 
Verdiğimiz bursları azaltmamak veya kesmemek üzere öğrencilere veriyoruz. Çok büyük bir aksilik yaşamadıkça -ki bu güne kadar örneğine bir veya iki kez rastladık- verdiğimiz bursları kesmiyoruz.
 
 
Özel Ege’de “Lise”
 
Özel Ege’deki lise yaşamıyla ilgili detaylı bilgiler veren Eraslan çok yönlü ve renkli bir lise yaşamının öğrencileri beklediğinin altını çizdi. Aynı konuya değinen Özel Ege Lisesi Müdürü Aylin Musluoğlu da yurt dışı çalışmalarından münazara kamplarına, uluslararası liderlik programlarından Fransızca tiyatroya, öğrencilere lisede sunulan geniş yelpazeyi anlattı. Musluoğlu liseyle ilgili şu bilgileri verdi:
 
Okulumuz Amerikan yükseköğretim kurumu College Board üyesi bir okuldur. College Board üyesi olan Türkiye’deki üçüncü, İzmir’deki ilk liseyiz. Ayrıca okulumuzda AP programı uygulanmaktadır. Bu program sayesinde lise öğrencileri gördükleri derslerle üniversite düzeyinde bilgi ve beceriler kazanmaktadır. Ayrıca AP sınav sonuçlarıyla yurt içindeki bazı üniversiteler ile Amerika ve Kanada’da bulunan birçok üniversitede görecekleri bazı derslerin kredilerini lisede iken alma şansına sahip olmaktadır. ABD dışında dünyada altmışa yakın üniversitede üniversiteye kabul sürecinde AP sınav sonuçları tanınmaktadır.
 
Lisemizde üniversite ve meslek seçimine yönelik çalışmalar da yapılmaktadır. Mesleki Gölge uzun yıllardan bu yana yürüttüğümüz bir çalışma.  9 ve 10. sınıftaki her öğrencinin ileride seçmeyi düşündüğü mesleğin erbabıyla tam bir gününü geçirmesini ve mesleği sahada, uygulama esnasında tanımasına yardımcı olmaya çalışıyoruz.
 
Üniversite Günü’nün bu yıl üçüncüsünü düzenledik.  Kendi öğrencilerimizle birlikte İzmir’deki anadolu ve fen lisesi öğrencilerinin de ziyaret edebildiği Üniversite Günü’ne Hacettepe, Bilkent, ODTÜ, İTÜ, Ege, Dokuz Eylül, Sabancı, İzmir Yüksek Teknoloji gibi on yedisi yerli, sekizi yabancı olmak üzere yirmi beş üniversite katıldı.
 
Lisede uluslararası çalışmalar uzun yıllardan bu yana sürüyor. 2014-2015 öğretim yılında 45 öğrencimiz ABD’deki Harvard, Princeton ve Boston Üniversitelerinin düzenlediği Model Birleşmiş Milletler Konferanslarına katıldı. Ayrıca kültürel değişim programı kapsamında Çin'in Şangay kentindeki Fudan International School ile işbirliğimiz var. Öğrencilerimizi yaklaşık iki hafta süreyle Çin’e gönderiyor ve gelen öğrencileri konuk ediyoruz.
 
Lise öğrencilerimizin 9 ve10. sınıflarda zorunlu toplum hizmeti çalışması var. Her genç yılda 25 saatini bu çalışmalara ayırıyor ve EÇEV, KİTVAK gibi çeşitli sivil toplum örgütlerinin ve Bornova Belediyesinin yürüttüğü etkinliklerde gönüllü olarak çalışıyor.
 
Fransızca Tiyatro Topluluğunda bu yıl 32 öğrencimiz görev aldı. Fransızca Tiyatro Topluluğu öğrencileri bu yıl Kanada’nın Québec kentinde gerçekleşen AQEF 2015 Trois-Rivières - Uluslararası Fransızca Festivali’nde oyunlarını sergilemiş, İzmir’de düzenlenen “Le Gros Chantier” 8.Uluslararası İzmir Liseler Arası Fransızca Tiyatro festivaline katılmıştır.
 
Diksiyon ve hitabet, ekonomi, yönetim bilimi gibi seçmeli derslerimizin yanında lisede kulüp çalışmalarımızı öğrencilerin istekleri doğrultusunda şekillendiriyoruz.  Lisedeki kulüplerimizden biri olan kısa film kulübümüz bu yıl iki festivale katıldı. En iyi film, en iyi yönetmen ödülleri olmak üzere toplam dört ödül ve bir birincilik kazandı.
 
Lisemizde bu yıl üç orkestra kuruldu. Bu gruplar da çeşitli müzik festivallerinde ve etkinliklerde sahne alıyor. Lise bahçemizde buluştuğumuz sinema gecesi etkinliği bu yıl ilk kez yapıldı ve öğrencilerimizden yoğun ilgi gördü. Aynı şekilde devam etmesini planlıyoruz.