Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan 2017-2018 öğretim yılı öncesinde okulumuzun akademik kadrosuyla bir araya geldi.

 

Konferans salonunda “2017-2018’e Başlarken” konulu sunumuyla öğretmenlere seslenen Kurucu Temsilcisi Eraslan,  2016-2017 öğretim yılıyla ilgili istatistiksel bir değerlendirme yaptı.  TEOG sınavında 8. sınıf öğrencilerinin birinci dönem ortalamasının 120 soruda 108,63; ikinci dönem ortalamasının ise 113,42 olduğunu belirten Eraslan, bu sonuçlara göre birinci dönem öğrencilerimizin %72’sinin, ikinci dönem %86’sının %90 ve üstü başarı elde ettiğini ifade etti.

 

2017 üniversite yerleştirme sonuçlarına göre mezunlarımızın yerleştiği ilk beş bölümün tıp, endüstri mühendisliği, makine mühendisliği, hukuk ve mimarlık olduğuna değinen Eraslan, şunları söyledi:

 

“2009 yılı ve sonrasında mezunlarımızın en çok yerleştiği ilk üniversite 49 öğrenciyle ODTÜ’dür.  İkinci sırada 44 öğrenciyle İTÜ, üçüncü sırada ise 25’i burslu olmak üzere 43 öğrenciyle İ.D. Bilkent Üniversitesi var.  Dördüncü sırada Ege Üniversitesi yer alıyor; burada da 18 kişi tıp fakültesi tercihi yaptı.  Ardından 28’i burslu 37 öğrenciyle Koç Üniversitesi ve 30 öğrenciyle Boğaziçi Üniversitesi geliyor.  Aynı dönemde mezunlarımızın en çok yerleştiği bölümler 95 öğrenciyle tıp, 54 öğrenciyle endüstri mühendisliği, 33 öğrenciyle hukuk, 33 öğrenciyle makine mühendisliği, 32 öğrenciyle elektrik-elektronik mühendisliği, 27 öğrenciyle mimarlık şeklinde sıralanıyor.

 

Lise 9. sınıf kayıtlarında taban puanımızı T-M-F ortalamasına göre 612,500 olarak belirledik.  Kayıt yapan öğrencilerimizin T-M-F ortalamaları tavan puan 700 üzerinden 674,398.  Bu öğrencilerin, tavan puanın 500 olduğu YEP’e (Yerleştirmeye Esas Puan) göre ortalamaları ise 484,207.  Özel Ege Lisesine kayıt yapan öğrencilerimizin ülke dilimi ortalaması ise %3,69’dur.  Bu öğrencilerin 120 T-M-F sorusunda doğru yanıt ortalamaları 113 sorudur; bu da %96,34 oranında bir başarıya denk gelmektedir.”

 

OKULLARIN ‘YENİ’ ROLÜ

 

Toplumumuzun okullara ve öğretmenlere son yıllarda yeni roller vermeye çalıştığını ifade eden Yansı Eraslan, veli ve öğrencilerle iletişim hâlinde olan öğretmenlerin de bu durumdan etkilendiğini söyledi.  Toplumun eğitimin ruhuna, temel parametrelerine ilişkin meşguliyetini azaltıp daha çok fiziksel görüntüyü, materyali, eğitim yatırımlarını, teknolojiyi ilgilendiren kısma ağırlık vermeye başladığını dile getiren Eraslan, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Değerli Arkadaşlar,

 

Okullara son dönemlerde verilen rollerden biri şu:  Biz modern dönem dadılarıyız.  Çocuğun yemeği sıcak olsun, servis tam kapının önünde dursun… İnanılmaz derecede artan bir konfor düşkünlüğü var.  Bunun eğitimle uzaktan yakından alakası yok.  Bu konfora da bunlar üzerinden böbürlenmeye de ihtiyaç yok.  Okullar işin ruhundan uzaklaşmaya başladı.  Biz tatil yeri de kamp da değiliz.  Uzun zamandır Türkiye’de kamunun eğitimdeki rolü uluslararası neo-liberal akımlardan etkilenerek azalıyor.  Eğitim tamamen piyasaya bırakılamaz.  Eğitim bir ülkenin tüm aktörlerinin işidir.  Tamamen piyasaya bırakırsanız o zaman rekabet unsurları değişiyor.  İnsanlar eğitim yerine bunları konuşmaya başlıyor.  Sonra bir bakıyoruz bizim anadilde yeterliliğimiz çok az, insanlar okuduğunu anlamıyor ama sürpriz değil ki.  İlgilenilen konular yemek, ısıtma sistemi, servisler, vb.  Okullara yeni verilen rol bu.  Hiçbiri eğitim değil.

 

Bizim daha klasik, konvansiyonel olmaya ihtiyacımız var; fazla modernist olmaya başladık.  Şüphesiz birçok modern şeye ihtiyacımız var; Orta Çağ’da yaşamıyoruz.  Fakat eğitimin klasik ve geleneksel kalmaya çok ihtiyacı var.  Birkaç yıl önce Özel Ege Lisesinin konvansiyonel okulların son temsilcilerinden biri olduğunu söylemiştim.  Son dönemde okullar konfor üretim merkezleri hâline geldi.  Özel okullar 2000’li yılların başında sosyal aktivite cennetiydi; bu anlamda biraz silkelendiler.  Anlayış değişmeye başladı.  Şimdi biraz daha fazla bilimle, bilgiyle, akademik başarıyla ilgileniliyor.  Bu dönemde yakalandığımız paradigma az önce özetlemeye çalıştığımdır.  Bizim toplum olarak entelektüel derinliğimiz az, çok averajız.  Averaj toplumlar cari açığını kapatamaz çünkü sıradan işler yaparlar.  Üst düzey toplum üst düzey iş yapar.  Bu nedenle özel yetiştirilmiş insanlara ihtiyaç var.  Yoksa memleketi, toplumu oluşturan kuruluşları, fikir dünyasını yönetemezsiniz.  Entelektüel derinliği olan insanlar lazım. 

 

Biz öğrencilerimize yazı yazdırıyoruz. Yazı yazmak iyi yetişmişlik kalite göstergesidir.  Okutmamız gerekiyor ama çeşitlenerek.  Siz çeşitlenmeden çocuklar çeşitlenmez.  Bu işi dert eden okul sayısının çok az olduğunu düşünüyorum.   Çeşitlenmeye, farklı disiplinlerde uzun ve kalıcı okumalar yapmaya ihtiyacımız var.   Özel Ege Lisesinin varlık sebebi Cumhuriyetin değerlerini yönetecek çocuklar yetiştirmektir.   Bunu iyi yaparsanız medeniyet inşa edersiniz. Biz medeniyet kaybı olan bir ülkeyiz.  Şarkın medeniyeti ya Türkiye sayesinde yükselişe geçecek ya da geçmeyecek.”