Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan, 9. sınıf öğrencileriyle bir araya geldi.  Öğrencilere başarılı bir lise hayatı dileyen Eraslan, “Son yüzyılda bizim en büyük kaybımız, insan gücü ve medeniyet kaybıdır.  Siz, medeniyeti yeniden inşa edecek nesil olarak yetiştirileceksiniz.” dedi.

Okulumuzun 2017-2018 Öğretim Yılı Oryantasyon Programı Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan’ın 9. sınıf öğrencilerimize seslenişiyle tamamlandı.  Lise hayatına başlayan öğrencilerin okula uyumunu hızlandırmak, okulu tanımalarını sağlamak ve motivasyonlarını artırmak amacıyla gerçekleşen programda öğrenciler okuldaki akademik ve idari bölümlerle ayrı ayrı bir araya geldi.  Programda öğrencilere okulun misyonu, vizyonu, değerleri, eğitim hedefleri, eğitim felsefesi, disiplin anlayışı, eğitim süreçleri ve Özel Egelilerden beklenen davranışlar hakkında bilgiler verildi.

Türkiye’de özel ve resmî liselerin sayısının 10 bini aştığını belirten Yansı Eraslan, bu okullar arasında “iyi okul” olarak adlandırılacak okul sayısının ise 30 civarında olduğunu düşündüğünü ifade etti.  Her başarılı okulun “iyi okul” olmadığını vurgulayan Eraslan şunları söyledi:

“Başarılı bir okulun iyi bir okul olmaya yetmemesinin temel nedeni şudur: Bir grup başarılı öğrenci, devlet eliyle oluşturulmuş, nitelikli olarak bilinen veya nitelikli olması hedeflenen okullara yığılır.  Bu okullara gelen başarılı öğrenciler, okullardaki başarıyı yüksek kılarlar.  Ancak o okul, eğitimin iyi olma özelliğini yansıtacak faaliyetler ve çalışmalar içinde değildir.  Pek o niyetleri de yoktur.  Kamu eliyle kurulmuş başarılı bir okul olması nedeniyle üst gruptan öğrenci aldığı için iyi okul olarak bilinir.  O ‘iyi okul’ ifadesini çiziyoruz; yerine ‘başarılı okul’ yazıyoruz.  Eğitim ise bundan ibaret değildir.

Özel Ege Lisesi iyi bir okul olmaya çalışmaktadır.  İyi bir okul olduğumuza sarsılmaz bir inancımız ve iyi bir okul olmanın içini dolduracak bir vizyonumuz var.  Kurumların bir vizyonu olması ve bunu içselleştirmesi gerektiğini düşünürüm.   Bu okulun misyonundaki kilit sözcük ‘liderlik’ sözcüğüdür.  Bu, salt yukarıdan aşağıya doğru anlaşılan, didaktik yaklaşımlı bir kelime olarak değil, sizin yarın kendi memleketinizin müesseselerini hakkaniyetle, adaletle, en güzel şekilde yönetip bu ülkeye ve insanlığa faydalı olmanız gerektiğini anlatan bir anlamda kullanılmıştır. Yoksa yalnızca üst makamlara gelmekle yetinmenizi kastetmemektedir.  O makamlara zaten birileri gelecektir.  Amaç, bu kurumları hakkını vererek yaşatmanız; sonrasında kendinize, çevrenize, ülkenize ve tüm insanlığa hizmet etmenizdir.  Bunu yapabilmek için de hem aklınızın, hem gönlünüzün tertemiz bir eğitimden geçmesi ve hür irfanlı, hür vicdanlı yetişmeniz gerekmektedir.

Biz akademik başarısıyla çok sık anılan bir okuluz.  Bunun içinde bilimsel çalışmalar da var.  Siz muhtemelen bu başarıyı matematik, fizik, kimya, biyoloji ile özdeşleştiriyor olmalısınız.  Biz öyle görmüyoruz.  Bir kere iyi edebiyat öğrenmeniz gerekmektedir.  Çünkü Türk çocuklarısınız.  Kendi dilinizin olağanüstü zengin içeriğini öğrenmeniz gerekir.  Sadece dil bilgisi kurallarından bahsetmiyorum.  Bunun haricinde İngilizce bilgisi ve çalışmalarından dolayı okulumuzu seçen öğrencilerimiz var.  Size tek bir dille yetinmemenizi ve bir Avrupa, bir Asya dili öğrenmenizi öneririm.  Elbette önce ana dilinizi öğrenmeniz gerekiyor.  Pırıl pırıl, berrak bir Türkçe ile sözlü ve yazılı iletişim kurmanız gerekmektedir.  Bu dilin şiirini, romanını, öyküsünü, denemesini öğrenmeniz ve sevmeniz gerekiyor.  Dahası bu ülkenin tarihini, jeopolitik yapısını, hukuk sistemini, sanatını, sanat tarihini, musikisini bilmeniz gerekiyor.

Size bu saydıklarımla büyük bir fotoğraf göstermeye çalıştım. Siz bu fotoğrafın insanı olmak için buradasınız. Size anlattığım çok az sayıdaki okul kendi medeniyetini inşa eden çocuklar yetiştirmeyi hedefliyor.  Asıl büyük marifet, kendi medeniyetinin farkında olan, karşıya baktığında bu fotoğrafı çekebilen nesiller yetiştirmektir.

Çok büyük bir medeniyetin üstünde oturuyorsunuz çocuklar.  Bu medeniyetin tekrar sizler tarafından keşfedilmesi gerektiğini düşünüyorum.  Son yüzyılda bizim en büyük kaybımız, insan gücü ve medeniyet kaybıdır.  Siz medeniyeti yeniden inşa edecek nesil olarak yetiştirileceksiniz.  Sadece diğerlerinin sanatı, musikisiyle, değerleriyle hayatlarını sürdüren insanlar var ama bunlar kopya olarak kalmaya mahkumdur çünkü hiçbir şey orijinalin yerini tutmaz.  Orijinal orijinaldir.  Kopya da kopyadır.  Kendi değerlerimizi keşfedip bunların üzerinde yaşamalıyız.

Çocuklar, inşacı bir toplum olmak zordur.  İnşacı toplumları kurabilmek için imar eden insanlar yetiştirmemiz gerekmektedir. Popüler akımlardan etkileniyoruz, onlardan besleniyoruz ama kendimize ait olanın farkında değiliz.   Biz 100-150 yıldır böyle kalabalıklar yetiştirdik.  Öğrencilerimiz, ‘bizim medeniyetimizin bilime ne kadar katkı sağladığını merak ediyorum’ diyor.  Buna ait sayısız eser var; okuyabilirsiniz.  Bedri Rahmi’nin deyişiyle ‘otobüsü kaçırmamanız’ için okumanız lazım. Kaçırılmasından endişe edilen otobüs, bana göre medeniyet otobüsüdür.

Bu şehrin çok iyi okullarından birinde okuyorsunuz. Kendisi için yapılan eğitim harcaması, diğer yaşıtlarına yapılan harcamanın çok üstünde olan insanlarsınız.  Burada ciddi fiziksel imkânlar ve altyapı var.  Size çok değer veren öğretmenleriniz ve eğitim yöneticileriniz tarafından çevrelenmiş durumdasınız.  Yurt içi ve yurt dışı işbirliklerimiz var. Bilim Kurulu var. Yabancı öğretmenleriniz var. O yüzden şikâyet etmeyin. Arkadaşlarınızla sevimsiz rekabetlere girmeyin.  Kendinizle rekabet edin.  İyi, nazik, görgülü insanlar olun.

Hayat sadece alışveriş merkezlerinden ibaret değildir.  Sokaklara girin, esnaf lokantalarında yemek yiyin, çay bahçelerinde çay için.  Eğer toplumunuzu, değerlerini, fikir dünyasını yönetmek istiyorsanız bu toplumu yakından tanımalısınız.  Siz ilmi okulda öğrenebilirsiniz ama irfanı dışarıda, ailenizle öğrenirsiniz.

Sınırlarınızın ne olduğunu bilmenizi, çok hırslı ve ihtiraslı olmamanızı, bilgiye ve alın terine önem vermenizi, gönlünüzü ve aklınızı eşit seviyede çalıştırmanızı tavsiye ederim.  Bilimle, bilimi sevdiğiniz için meşgul olun.  ‘Birtakım ödül ve madalyalar alırsak ÖSYM bize ek puan verir’ gibi düşüncelere girmeyin.  Ders çalışırken çetele tutmayın. Kendiniz için, geleceğiniz için okuyun.  Burada bulunuş sebebinizi biz bunların toplamı olarak görüyoruz.  Siz aslında şu anda kendiniz kadar çocuklarınız ve torunlarınız için de eğitim görüyorsunuz.

Sahip olduklarınızla övünmeyin.  İmar etmeye çalışın.  Eşyanın kölesi olmayın.  Oturmanıza, kalkmanıza dikkat edin.  İnsanlarla kurduğunuz ilişkilerde kibar ve zarif olmaya dikkat edin.  Aceleci ve telaşlı bir kültürle yetişmeyin.  Yardımlaşmayı, insanlığı, adaleti sevin. Az televizyon seyredin, mümkünse seyretmeyin.  Öğrenmek için seyahat edin.  Dünyanın diğer ülkelerini görün, insanlarını tanıyın, politik gündemlerini öğrenmeye çalışın.  Değer yargılarını öğrenin ama kendi kültürünüzün ve uygarlığınızın çocukları olun.  İyi yetiştiğiniz zaman da dönüp sizin kadar iyi yetişmemiş olanlara burun kıvırmayın.  İnsanların elinden tutun, tepeden bakmayın.  Özel Ege kültürü size bu anlattıklarımın toplamıdır.  Ümit ederim ki bu toprakların bir zamanlar kurduğu medeniyeti geri getirirsiniz.”