Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan yeni öğretim yılı başlamadan önceki geleneksel seslenişinde eğitimciler ve çalışanlarla bir araya geldi. İki bölümden oluşan konuşmasının birinci bölümünde 2016 yılı ve öncesini değerlendirdi.

Okulun geride bıraktığı bir yılda öğrencilerin elde ettiği sonuçlara kısaca değinen Eraslan, bir eğitim kurumu olmanın sorumluluğuyla toplum adına ne düşündüğünü, topluma verilecek mesajların içeriğini, bu toplumun çocuklarını yetiştirirken hangi hususlara dikkat edilmesi gerektiğini kendisine ait gözlemlerle aktardı.

Ülkemizde yapılan iki önemli sınavın Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı (TEOG) ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı olduğunu söyleyen Eraslan, 2015-2016 öğretim yılında birinci ve ikinci dönemde yapılan TEOG sınavında 8. sınıf öğrencilerinin ortalamalarını detaylı bir şekilde aktardı. Kurucu Temsilcisi, yıllar içinde tutarlı, ölçülebilen ve başarılı sonuçlar alındığını, her dört öğrenciden üçünün sınavda yüzde doksan ve üzeri başarı elde ettiğini söyledi.

Eraslan sözlerine şöyle devam etti: “Değerli arkadaşlar; ulusal sınavlar ‘başarı’ kelimesinin çok dikkatli kullanılması gereken yerlerdir. Üniversite sınavında tüm soruların yalnızca yüzde onunu çözen öğrenciler iki yıllık meslek yüksek okullarına yerleşme hakkı kazanıyorlar. Yaklaşık yüzde yirmisini çözen öğrenciler de dört yıllık üniversitelere yerleşme hakkı elde ediyorlar. Sıklıkla duyarız; ‘Okulumuz üniversite sınavında yüzde yüz başarı gösterdi’ denir. Kullanılan terminoloji baştan sona yanlıştır.  Eğer istatistik biliminin hakkını vererek bu konular konuşuluyor olsaydı ‘yüzde yüz başarı’ deyiminin tüm öğrencilerin tüm soruları doğru yapması demek olduğunu anlardık ki bu da zaten mümkün değil. Bunu eğitimcilerin bilmesi ve terminolojiyi doğru kullanması gerekiyor.

Lisemizin 2016 yılında mezun ettiği 112 öğrencinin %90’ı üniversiteye yerleşti. Yerleşmeyen öğrenciler ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ, Hacettepe, Ege, Dokuz Eylül, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Koç, Bilkent, Sabancı gibi üniversitelere yerleşebilecekken buralara gitmeyip açıkta kaldı. Neden gitmediler? Basit bir sebebi var. Nokta atışı yapmak istediler, tutkulu çocuklarla çalışmanın zorluğu budur.

Diğer yandan genel görünüme baktığımızda ise mezunlarımızın yerleştiği ilk beş üniversitenin ODTÜ, İTÜ, İ. D. Bilkent Üniversitesi (%82’si burslu), Boğaziçi Üniversitesi ve Koç Üniversitesi (%57’si burslu) olduğunu görüyoruz.  Bu sonuçlara bakarak kendinizle iftihar edebilirsiniz, sonuçta bu çocukları yetiştiren bizleriz.

 

Değerli Arkadaşlar,

Geride kalan yıllarda çocuklarımızın hangi okullara yerleştiğinden de biraz söz etmek istiyorum. 2009 yılından itibaren ilk yedi okulu sıralarsak birinci sırada 47 öğrenciyle ODTÜ var. İkinci sırada 22’si burslu olmak üzere 38 öğrenciyle Bilkent Üniversitesi var. Üçüncü sırada İTÜ var; 37 öğrenci. Sonrasında dörtte üçü burslu olmak üzere 36 öğrenciyle Koç Üniversitesi var. Ardından yarısı tıp fakültesi olmak üzere 34 öğrenciyle Ege Üniversitesi var. 28 öğrenciyle Boğaziçi ve yarısı burslu olmak üzere 28 öğrenciyle Yaşar Üniversitesi var. Gördüğünüz gibi ülkenin en yüksek puanlı üniversitelerinden söz ediyoruz ve öğrencilerimizin en çok gittiği üniversiteler bunlar. Bence bu çok özel bir başarıdır. Bizim aldığımızdan çok daha yüksek puanlı çocukları alan liseler var. O okulların bir kısmının bu noktada bir yerleştirme başarısı gösteremediklerini söyleyebilirim.

2009 yılı ve sonrasında mezunlarımızın en çok yerleştiği bölümleri/fakülteleri sıralamak gerekirse birinci sırada 77 öğrenciyle tıp fakültesi, ikinci sırada 47 öğrenciyle endüstri mühendisliği, üçüncü sırada 32 öğrenciyle elektrik-elektronik mühendisliği, dördüncü sırada 31 öğrenciyle hukuk fakültesi ve beşinci sırada 27 öğrenciyle makine mühendisliği var. Sıralama bilgisayar mühendisliği, mimarlık, işletme, diş hekimliği, inşaat mühendisliği, kimya mühendisliği, uluslararası ilişkiler, ekonomi / iktisat, mühendislik ve doğa bilimleri, psikoloji şeklinde devam ediyor. Şunu unutmayalım ki ülkemizin doktorlara, mühendislere ihtiyacı olduğu kadar temel bilimler ve sosyal bilimler alanında çalışan meslek sahiplerine de ihtiyacı var.

Arkadaşlar, biz 2010 senesinden bu yana ÖSYS okullar sıralamasında İzmir anadolu liseleri birincisiyiz. Diğer yandan Türkiye’de yaklaşık 550 tane özel anadolu lisesi var. Bu liselerin başarı listesinde yıllardan bu yana en üstte yer alıyoruz.  Bunu daha da anlamlı bir ayrıntıyla vurgulamak gerekirse; ülke listesinde en üstte yer alan özel anadolu liselerinde 100’ün üzerinde öğrenci mezun eden sadece iki kurum var:  Birisi Özel Ege Lisesi, diğeri İstanbul Robert Kolej. Bulunduğumuz kulvarın herkes tarafından takip edilen bir kulvar olduğunu söylemekte fayda var.

2016-2017 öğretim yılı için bugün itibarıyla 9. sınıflara 137 öğrenci kaydettik. Taban puanımız T-M-F’ye göre 600,833 idi. Kayıt yapan öğrencilerin 700’lü sisteme göre T-M-F puanı ortalamaları 658,996 olarak gerçekleşti. Bu öğrenciler tavan puanın 500 olduğu YEP’e (Yerleştirmeye Esas Puan) göre 477,685 ortalamayla okulumuza başlamış olacak.

Özel Ege Lisesine kayıt yaptıran öğrencilerin ülke dilimi ortalaması ise yüzde 3,05 şeklinde oluştu. Öğrencilerin doğru yanıt ortalaması 120 T-M-F sorusunda yaklaşık 113 soru olurken bu da yüzde 94 başarıyı işaret etmektedir. Yıllardan bu yana olduğu üzere 2016-2017’de de akademik iddiası son derece yüksek bir öğrenci grubunu okutacağız.  Bu hem bir ayrıcalık, hem de büyük bir sorumluluktur.”

Özel Ege Lisesi öğrencilerinin aldığı sonuçları, yerleştiği üniversite ve bölümleri detaylı şekilde anlatan Eraslan, konuşmasının ikinci bölümünde “Düşündürücüler” başlığıyla eğitim, kişisel gelişim, insan yetiştirme konularındaki görüşlerine yer verdi. Bu bölümde zamanı verimli kullanmak, iş etiği, tutkulu olmak, fark yaratabilmek, hazırlıklı olmak gibi konulara değinen Kurucu Temsilcisi, öğretmenlerden üretken, dürüst, aklı özgür ve entellektüel namusu olan bireyler yetiştirmelerini istedi.