TÜBİTAK, dünyanın en prestijli proje yarışması Intel-ISEF’te ülkemizi Özel Ege Lisesi öğrencileri ile temsil etme kararı aldı.  Dünyada en yaygın görülen akciğer, prostat ve meme kanserlerine 15 dakikada kesin tanı koyabilen çip geliştiren öğrencilerimiz,  mayıs ayında Amerika’da düzenlenecek yarışmada dünyanın genç dâhileri ile yarışacak.

 

Öğrencilerimiz Berna Akdeniz ve Leyla Al Masoud, Bilim Kurulu Eş Başkanı Dr. Onur Akpınar danışmanlığında “Kanserden Değil Geç Kalmaktan Kork” isimli gerçekleştirdikleri proje ile TÜBİTAK 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında biyoloji kategorisinde bölge birinciliği ve Türkiye ikinciliği kazanmıştı. Bu yıl, aynı proje TÜBİTAK tarafından 13-18 Mayıs 2018 tarihinde ABD‘nin Pittsburgh şehrinde gerçekleştirilecek dünyanın en büyük ve prestijli uluslararası proje yarışması olan Intel-ISEF’te Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı.

 

Öğrencilerimizin hazırladığı “Kanserden Değil Geç Kalmaktan Kork” konulu proje çerçevesinde iki ayrı mikroakışkan çip üretildi. Bu çipler dünyada en yaygın görülen ve en fazla ölüme sebep olan kanser türleri olan akciğer, meme ve prostat kanserlerinin hızlı, güvenilir, ekonomik ve kesin tanısını koymaya olanak sağladı. Proje uygulamaya geçerse basit bir tarama ile 15 dakika gibi kısa bir sürede bu üç kanser türünün erken tanısı sağlanabilecek.

 

Öğrencilerimizi ve öğretmenimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

 

Intel - ISEF Nedir?

 

Her yıl düzenlenen Intel - ISEF (International Science and Engineering Fair – Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı) üniversite öncesi eğitimde dünyanın en büyük uluslararası araştırma fuar ve yarışması olarak biliniyor. Her yıl 75’in üzerinde ülkeden 1700 öğrenci bu fuarda bir araya geliyor, birbirinden ilginç projelerini sergiliyor ve yarışıyor. Intel – ISEF, 9 – 12. sınıf öğrencileri arasında düzenlenen dünyanın ilk bilim fuarı. Society for Science & Public adlı kuruluş tarafından 1950 yılında başlatılan National Science Fair’e 1958 yılında Japonya, Kanada ve Almanya’nın da katılarak uluslararası bir hal almasıyla büyüdü.  Günümüzde dünya çapında milyonlarca öğrenci her yıl kendi ülkelerinde bilim yarışmalarında mücadele ediyor. Bu yarışmalarda dereceye giren öğrenciler Intel - ISEF’in uzantısı olan bölgesel yarışmalara katılma hakkını kazanıyor. Bu yarışmalarda en iyi dereceleri alan öğrenciler de Intel - ISEF’e katılma şansını elde ediyor. Intel - ISEF, projelerini doktora seviyesinde bilim adamlarına sunma ve 4 milyon dolar değerinde ödül ve burs olanakları için yarışma şansı vererek gençlerin başarılarını uluslararası platformda sergilemesine olarak tanıyor.