Bir bilim ve liderlik okulu olarak hedefimiz geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek. Biliyoruz ki her şey soru sormakla başlar, biliyoruz ki merak eden çocuk öğrenir.

 

Anaokulundan itibaren öğrencilerimizin merak duygularını pekiştirmek için uygulamalar yapıyoruz.  Eğlenceli bilim derslerinde doğa olaylarını deneylerle ve oyunlarla keşfediyor, proje tabanlı öğrenme modelimizde yer alan çocuk belgeselciliği ile öğrencilerimizin araştırma ve soru sorma becerilerini geliştiriyoruz. Farklı fikirler atölyesinde öğrencilerimize beyin fırtınası yaptırırken, akıl oyunları derslerimizde ise günümüz karmaşık problemlerine çözüm getirmelerini sağlıyoruz. Tüm bunları yaparken öğrencilerimiz analitik düşünme ve sistem kurma becerilerini ediniyorlar.

 

İlkokul 4. ve ortaokul 5. sınıflarda neden-sonuç ilişkisi üzerine çıkarım yapabilen öğrencilerimiz, merak ettikleri fen bilimleri konularında özgün projeler hazırlıyor. Bilim Kurulu, fen bilimleri öğretmenleri ve sınıf öğretmenlerinin desteğiyle hazırladıkları projeleri yıl boyunca sunumlarıyla tanıtan öğrencilerimiz, TÜBİTAK çalışmalarına ortaokuldan itibaren başlıyorlar. Lisede ise bilim dünyasının dikkatini çeken projelerin sahibi oluyor.

 

Bu öğretim yılında da her yıl olduğu gibi yol haritamızı oluşturduk. Öğrencilerimizle anaokulunda farklı fikirlerin bir araya geldiği yaratıcı robotik tasarım, sanat ve ritim, enerji kaynakları ve tarım projelerini bilimin yelpazesinde buluşturuyoruz. İlkokulda sağlıktan çevreye, topraksız tarımdan tarihi kalelere, yenilenebilir enerjiden teknolojiye birçok alanda proje üretiyoruz.  TÜBİTAK 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışması kapsamında biyoloji, değerler eğitimi, fizik, kimya, kodlama, matematik, tarih ve Türkçe alanlarında 32 proje hazırlıyoruz.  TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışması çerçevesinde ise biyoloji, coğrafya, değerler eğitimi, fizik, kimya, kodlama, matematik, psikoloji, sosyoloji, tarih, teknolojik tasarım, Türk dili ve edebiyatı alanlarında 44 proje hazırlığındayız.

 

Ortaokul ve lise öğrencilerimizin TÜBİTAK çalışmaları arasında yerel yazar ve şairlerin hayat hikâyeleri ve eserlerinin tanıtımından Türk edebiyatı ile diğer edebiyatların karşılaştırmalı incelenmesine, zamana tanıklık eden ustalardan alternatif tarım yöntemlerine, özel sayı türlerinin analizinden kümeler teorisine, kemik implantları, yenilikçi kanser ve beyin hastalıkları tanı ve tedavisi, gen terapilerine kadar birbirinden güncel konular yer alıyor.

 

Okulumuzun bilime olan bu inancı sayesinde 2000 yılından bu yana TÜBİTAK’ta ülke genelinde 4 altın madalya, 5 gümüş madalya, 6 bronz madalya, 3 teşvik ödülüne ve 21 ülke finali sergisine ulaştık.

Toplumsal gelişimimiz, yetiştirdiğimiz bilim insanları ile hız kazanmakta. Mezunlarımız dünyanın dört bir yanında bilim adına katkılar sağlamakta. İnsan hayatına dokunan pek çok projede yer alan öğrencilerimizle bir arada Özel Egeli olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.