Özel Ege Lisesinin uzun yıllardan bu yana sürdürdüğü Genç Öğretmenler Paylaşım Toplantısı okulumuzun tüm öğretmenlerinin katılımıyla yapıldı. 

Öğretmenlerimiz güne kendileri için düzenlenen kahvaltı ile başladı. Daha sonra Konferans Salonunda iki oturum halinde planlanan paylaşımın ilk oturumunda Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan öğretmenlere seslendi. Eraslan, şöyle dedi: 

“Öncelikle öğretmenlik rolünüzü gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Öğretmenlik kültürü ve iş yapış biçimimizle ilgili yenilenme ve farklılaşmaya ihtiyacımız var.  Araştırma kültürüne ihtiyacımız var. Yaratıcılık, yaratıcı düşünmek, özgün düşünmek bir kültürdür. Bunun başlama yeri ise ana sınıfıdır. Çocuğa sorular sordurulan, cesaretlendirilen, soru sormaya ve araştırmaya teşvik edilen, sorduğu soruların ufak ufak cevaplarını da düşünmeye başladığı yerdir. Eğitim aslında iyi sordurma sanatıdır. Öğrencilerin soru sormalarını cesaretlendirmek gerekiyor. Soru sormanın zaman kaybı olmadığını, tam tersine derse hizmet eden, o bilimin konusuna hizmet eden bir unsur olduğunu vurgulamak lazım. 

Diğer yandan yalnız başına bilgi de işe yaramıyor. Bilgiyi tasarıma, estetiğe, inovasyona, katma değere dönüştürebilmek gerekir. Genellikle karıştırılan unsurlardan biri şudur:  Yaratıcılık, özgünlük üzerine kurulan modellerde disiplin sınırları muhakkak genişletilmeli deniyor. Bu kalıp doğru değil.  Daha özgün, yaratıcı insanlar yetiştirmek için disiplin kodlarını gevşetmek, kuralları alt üst etmek gerekmiyor. İş görme kültürünüzü değiştirmeniz gerekiyor. Bu insanların söyleyecekleri şeyleri söylemeye izin vereceğiniz, kültürel, eğitimsel iş ortamları oluşturmanız gerekiyor. 

Bunun temellerini eski yıllarda atmış bir okuluz. Bu okul 1998 yılında yıllık proje gibi bir uygulama başlattı. Dönem ödevi formatında yapıldığı gibi çocuğun bir konuyu toparlayıp ansiklopedik bilgi olarak bize iade etmesine izin vermeyin; hele hele dersin konularından birini seçmelerine izin vermeyin. Onun yerine dersin konuları kapsamında olan özgün bir sorunun cevabını arasın çocuklar, dedik.  Bizim en önemli enstrümanlarımızdan bir tanesi yıllık projeler ve artık tüm okula yayılan ve tam anlamıyla kurumsal hâle getirdiğimiz yazılı ödev çalışmalarımız. Öğrencilerin makale yazmaları çok önemli bir konu. Muhakeme yeteneğinin ne kadar ilerlediğini o an göremezsiniz belki ama muazzam önemli bir iştir. Bunun geri bildirimlerini özellikle yurt dışında öğrenim gören mezunlarımızdan alıyoruz.  Ülke olarak da güçlü ve zengin olmak istiyorsanız ana sınıfından itibaren bu işe yatırım yapacaksınız.  Özgünlük çok önemli enstrümandır. Çocukların orijinal fikirleri ifade etmesine izin verin, çocukları yeni ufuklara yönlendirin.”   

İkinci oturum Kalite Kurulunun sunumu ile devam etti. Özel Ege Lisesi Kalite Kurulu Başkanı Betül Ernas’ın yönetimini üstlendiği bölümde “Yaratıcılık”, “Özgünlük” ana başlıkları altında İstek enerjisi, sıra dışı zekâ, tükenmeyen merak, sürekli tetiktelik, gerçekçi özgüven, inovasyon ve yaratıcı birey” alt başlıkları hakkında interaktif bir paylaşım gerçekleştirildi.

"Genç Öğretmenler Paylaşım Toplantısı" albümü için tıklayınız...