Çağımızın en büyük sorunlarından olan hareketsizlik ve obeziteye karşı okulumuzun oluşturduğu sağlıklı beslenme anlayışımız çerçevesinde Beslenme Uzmanı Didem Dereli’yi konuk ettik.  Ergenlik döneminde “kilo” problemi üzerine lise öğrencilerimizle söyleşiye katılan Dereli, onlara önerilerde bulundu.  

 

İnsanların gün geçtikçe daha az hareket ettiğine dikkat çeken Dereli, “Eskiden sokakta oynardık. Yememize o kadar dikkat etmezdik, fakat sağlıksız besinde yok denecek kadar çok azdı. Şu an tükettiğiniz  ve fast food olarak adlandırdığımız zararlı yiyeceklerle içeriğini bilmediğimiz katkı maddelerini vücudunuza alıyorsunuz. Tabağınızın bir kısmını tahıl, bir kısmını süt ürünü, geri kalan bölümü ise sebze ve proteinle tamamlamanız gerekir. Bunun yanında su içmek de biliyorsunuz hayati önem taşıyor. Vücudumuzda üretilen toksinlerin dışarı çıkmasını sağlayan tek şey sudur. Bol su içmezseniz metabolizmanız ve büyümeniz yavaşlar.  Nasıl ders esnasında beynimize birçok bilgiyi yüklüyorsak, dengeli beslenme düzenini de kendimizde inşa etmemiz gerekiyor” dedi.

 

Derslerde konsantrasyon bozukluğunun yaşanmaması için kahvaltıda yumurta, süt, ekmek ve demir içeren besinlerin tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Akdeniz, “Günde 3 öğün besin tüketmeyi ihmal etmeyin. Sınav zamanı melisa ve ekinezya gibi stres azaltıcı bitki çayları içebilirsiniz. Beyin zarımızı oluşturan Omega 3’e balık tüketerek takviyede bulunun. Vücudunuza ceviz, badem gibi öğrenmeyi arttırıcı besinler yükleyin” diye konuştu.