Bir bilim ve liderlik okulu olan Özel Ege Lisesinde, bu yıl birincisi düzenlenen Eraslan Vakfı Türkiye Liseler Arası Münazara Turnuvası heyecanı başladı. 13 Mayıs 2017 Cumartesi günü başlayan ve 15 Mayıs 2017 Pazartesi günü sona erecek turnuva, Türkiye’nin dört bir yanından gençleri kültürel ve sosyal bir buluşma ortamında bir araya getirdi.

 

Özel Ege Lisesi Yüksel Eraslan Kültür Merkezinde turnuvanın açılış konuşmasını yapan Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan, Özel Ege’nin dünyada liderlerin oyunu olarak anılan münazara alanında önemli bir yerleşik kültüre sahip olduğunu belirtti. Eraslan, şöyle dedi:

“Sevgili Gençler, Değerli Katılımcılar,

Liderlik, üzerinde mutabakat sağlanamayan bir konudur. Dikkat ederseniz bırakın farklı kültürlerden birbirine benzemeyen liderlerin çıktığını, aynı kültürde yetişmiş insanların, aynı siyasi ortamda, aynı fikir ortamında liderlik icra ederken bile farklı üsluplarının olduğunu görürsünüz. Bunların hepsini lider olarak tanımlar insanlar. Örneğin bir şirkette veya holdingde halefle selefe baktığınız zaman bir öncekiyle sonrakinin arasına baktığınızda ciddi tonlar görürsünüz. Üzerinde mutabakat sağlanamayan bir alan olduğu için liderlik eğitimi çok önemlidir. Bugün dünyada herhalde 3. nesil liderlik literatürü takip ediliyor. Birinci nesil son derece klasik, konvansiyonel tariflerle liderliği ele aldı. Tamamen doğuştan kazanılan bir özellik olarak anıldı.  Daha sonra durumsallık önem kazandı. Devir değiştikçe aynı konu farklı şekilde ele alınıyor. Bunun en büyük nedeni yıllar geçtikçe insanların değer yargılarının, önceliklerinin ve tercihlerinin değişmesidir.

Biz eski ve kadim bir medeniyetin çocuklarıyız. Aslında ben liderliği kavramsal olarak doğu medeniyetlerine çok yakıştırıyorum. Çünkü içinde kesinlikle derinlik olması lazım.  Herkes gözüyle görür ama  herkes kafasının arkasıyla düşünemez. Aşağılara nüfuz etmek lazım. Bugün Türkiye’de kullanılan liderlik literatürünün çoğu batı menşelidir. X, Y, Z jenerasyonlarından bahsedildiğinde tamamında bu batı menşeli terminolojiyi görürsünüz. İş liderliğinin de  yüzde yüzü batı menşelidir. O nedenle sıkıcıdır, içinde bilgelik çok az vardır.  Buna ihtiyaç var mı; kesinlikle. Kendi medeniyetin var, başkasının medeniyetleri var, siz eğer onları iyi harmanlıyorsanız sıkı yetişirsiniz.    

Değerli Gençler, 

Batı literatüründe, liderlik literatüründe göreceğiniz en büyük kavramlardan biri sonuç odaklı bir müessese olduğudur.  Bu kavram bizim coğrafyamıza sert ve karşı konulmaz bir anafor gibi girmiştir. Sporda, siyasette, kültür dünyasında çok hızlı karar alan değişken bir yapı görürsünüz.  Benim iddiam ise şu; liderlik bir süreçtir. Bütün mesele süreç fakat sürece dayanabilecek yapıların içinde olmanız lazım. Sonucu elde edebileceğiniz güne kadar sabretmeniz lazım. Sabır çok az insanda vardır, sabırlı olmanız lazım.”

Fotoğraf albümü için tıklayınız.