Sağlık, beslenme ve ileri teknoloji ürünleri alanında uzmanlaşmış küresel bir şirket olan Bayer tarafından lise öğrencilerine yönelik düzenlenen “Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması”nın finalistleri belli oldu. Bu yıl ilki düzenlenen yarışmaya Türkiye'nin dört bir yanından toplam 401 proje katıldı. “Kent İçin Bilim” teması altında gerçekleştirilmekte olan yarışmada lise öğrencilerden kent yaşamını kolaylaştıran ve vatandaşların gündelik ihtiyaçlarına çözüm sunacak projeler oluşturmaları beklenmektedir.

“Engelliler İçin Bilim Projesi”, “Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm Projesi”,“Yaşlılar İçin Bilim Projesi”, “Enerji Tasarrufu İçin Bilim Projesi” ve “Ulaşım İçin Bilim Projesi” gibi konu başlıklarına çözüm üreten projelerin değerlendirmeye alındığı yarışmanın finaline katılacak 10 proje belli oldu.

Çeşitli üniversite akademisyenlerinden oluşan jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, 11. sınıf öğrencilerimizden Berker Alpöz ve Mustafa Emin Tos’un hazırlamış olduğu “GÖRME ENGELLİLER İÇİN TASARLANMIŞ PASİF RFID TABANLI AKILLI SİNYALİZASYON VE NAVİGASYON SİSTEMİ” adlı bilgisayar projesi 10 finalist arasına girmeye hak kazandı. Öğrencilerimizi tebrik ediyor, final sergisinde başarılar diliyoruz.