Uzman Psikolog Ersin Akkurt ile “Çocuk Psikolojisinde Anne ve Babanın Görevleri” konulu söyleşi yaptık.  Anne, baba ve çocuk arasındaki iletişim dengeleri ve bu dengelerin doğru yapılanması üzerine odaklandığımız söyleşiye velilerimiz büyük ilgi gösterdi. 

 

Okulumuzun konferans salonunda gerçekleşen söyleşide Uzman Psikolog Akkurt,  bebeklik dönemindeki gelişimleri anlattı. Akkurt, “Çocuklarınıza 0-3 yaş arasında verebildiğiniz her şeyi vermelisiniz. Çünkü bu dönem onların ruhsal mekanizma omurgasının şekillendiği en önemli çağdır.” dedi.  Bebeğin güven duygusunun anne karnında başladığını belirten Akkurt, anne ile olan bağın güçlü bir birey olarak yetişmede önem taşıdığını söyledi.

 

Günümüzde yaşanan en büyük sorunlardan birinin hız olduğuna dikkat çeken Ersin Akkurt, “Bir çocuğa tanı koyduğumuz zaman yaşamı boyunca onu o tanıma hapsediyoruz. Sürat çağındayız. Oysa 25 yıla uzanan bedensel bir olgunlaşma sürecimiz var. Hıza ayak uyduramıyoruz. Gelişme hızımız artmıyor.  Bu sebeple yapabileceğimiz en iyi şey, hayatımızın bazı alanlarında hızımızı düşürmek.” diye konuştu.  Medya ve teknolojinin çocuğun gelişimi üzerindeki etkilerine değinen Akkurt,  sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Gerçek hayatta sınır var, yoksunluk var. Ama medya bunun tam tersini bize gösteriyor. Çocuklar doğuştan ihtiyaç duygusuyla büyütülüyor. Alışveriş merkezlerinde gezmek artık bir yaşam tarzı hâline getirilmeye çalışılıyor. Bunun tam tersini çocuklarına  aşılayabilen aileler şanslı olacaklardır.  Aileler günümüz teknolojisini yakından takip etmeli. Çocuklarınıza ‘ben teknolojiyi anlamıyorum’ diyemezsiniz.  Bu yüzden ebeveynlerin yorgun ve meşgul olma bahaneleri yok.”