Özel Ege Lisesi Onursal Başkanı Cemil Eraslan için “Cemil Eraslan’a Saygı Töreni” düzenlendi. Okulumuzun sahibi olan İzmir Eğitim İşletmeleri Anonim Şirketinin Eylül ayında yapılan olağan genel kurul toplantısının ardından Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Eraslan bu görevini başkan vekilliğini sürdüren Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan’a devretti. Aynı tarihte yapılan yönetim kurulu toplantısında Cemil Eraslan, Özel Ege Lisesi Onursal Başkanı olarak seçildi.  

Cemil Eraslan için Yüksel Eraslan Kültür Merkezinde düzenlenen saygı törenine Devlet eski Bakanı Işılay Saygın, Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan, Eraslan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Eraslan, Eraslan Ailesi’nin üyeleri, Cemil Eraslan’ın dostları ve okul arkadaşları, Özel Ege Lisesi eğitim yöneticileri, öğretmenleri ve çalışanları katıldı. Duygu dolu anların yaşandığı törenin sunuculuğunu 10. sınıf öğrencimiz Nur Eraslan yaptı.  10. sınıf öğrencisi Deniz Sarman’ın piyano dinletisiyle başlayan törende Türkçe öğretmeni Leyla Atalay Gökoğlan Cemil Eraslan’ın yaşam öyküsünü anlattı. Daha sonra Özel Ege Lisesi eğitim yöneticileri, idari personel ve Cemil Eraslan’ın torunlarının kendisi hakkındaki duygu ve düşüncelerini dile getirdiği video gösterimi yapıldı. Ardından Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan, Onursal Başkan Cemil Eraslan’a plaket takdim etti. 

Yansı Eraslan konuşmasında, Cemil Eraslan’ın eğitim için muazzam fedakârlıkları göze alan bir insan olduğunu belirterek, “Bugün burada yaptığımız buluşmanın anlamı şuradadır: Özel Ege Lisesinin sahibi olan İzmir Eğitim İşletmeleri Anonim Şirketinin yönetim kurulu başkanlığından Cemil Bey ayrılmaya karar verdi. ‘Bu işi artık siz yapın.’ dedi.  Benim açımdan bir şey değişmeyecek. Çünkü zaten Cemil Bey’den 19 yıl boyunca sınırsız destek aldık ve hiçbir talebimiz yönetim kurulu tarafından geri çevrilmedi.  Bugün bu okul buradaysa ve bu seviyedeyse bunu kesinlikle bu sınırsız desteğe borçluyuz. Benim için özel olan ne biliyor musunuz? Ben bugün burada annemin adını taşıyan salonda, babamın uğurlandığı törendeyim. Babam Cemil Eraslan’a, bana, ailemize, toplumuna, ülkesine ve özellikle bu değerli eğitim yuvasına olan emekleri ve saymakla bitirilemeyecek olan katkıları için ve sizlere de bu törene tanıklık ettiğiniz ve varlığınızla anlamlandırdığınız için teşekkür ederim. Bu nadide emaneti bir sonraki nesle aynı dileklerle bırakmayı ümit ediyorum.” dedi. 

Cemil Eraslan yaptığı konuşmada şunları söyledi:  “1944 yılında Ağrı’nın Yolugüzel köyünde doğdum. İlkokul 1., 2., 3. ve 4. sınıfı hiç hatırlamıyorum. Çünkü o zamana dek evde çalışan 17 kişi beni sırtlarında okula götürürlerdi. Aslan Coşkun adlı öğretmenim de çoğu kez beni sırtında eve getirirdi. Dört duvardan ibaret tek bir derslik vardı. Birinci sınıftan beşinci sınıfa kadar herkes o derslikte bir arada otururdu.  İlkokulu bitirdiğimde 7 yaşındaydım. Babam beni ortaokula yazdırmak istediğinde nüfus cüzdanıma bakıp ‘Bu çocuk daha 7 yaşında, kaydedemeyiz.’ dediler ‘Mahkemeye gidip yaşını büyüteceksiniz.’dediler. 2 tanıkla yaşımı büyüttüler, geldik okula kaydolduk. Sonra ortaokul, lise, üniversite bittiğinde Aslan Coşkun Hocamın o dört duvardan ibaret sınıftaki durumu gözümün önündeydi. Devlet memurluğunda 24,5 yılım geçti. Ardından inşaat işlerine başladım. Biraz para kazandıktan sonra eğitim sektörüne yöneldik. Şu anda Özel Ege Lisesi, Özel Çakabey Okulları, Özel Eraslan Eğitim Kurumları, Özel Behiye Hanım Anaokulu, ayrıca Çakabey’in Mavişehir’de yaptığı anaokulu var. 600 civarında çalışanımız var. Hepinize saygılar sunarım.

Daha sonra Cemil Eraslan’ın mühendislik fakültesinden sınıf arkadaşları Mesut Sarper ve Aydın Someren, kendisiyle ilgili anılarını paylaştı.    

Özel Ege Ailesi olarak Cemil Eraslan’a Türk eğitim hayatına katkılarından dolayı en içten dileklerimizle teşekkür ederiz. 

Cemil Eraslan’a Saygı Töreni Albümü için tıklayınız...