Özel Ege Lisesi 5.sınıf öğrencilerinden oluşan Uluslararası Gelecek Problemleri Çözme Kulübü öğrencileri,  Gelişim Kolejinde yapılan Future Problem Solving (FPS) Yarışması'nda ulusal finale katıldı. Global Problemleri Çözme Kategorisinde yarışan takımımız 'Doğal Afetlerden Sonra İyileşme' konusunu kendilerine verilen senaryo ile 6 basamaklı problem çözme sürecini tamamlayıp skeçlerini sergiledi. Öğrencilerimizi geleceğe ışık tutan çözüm önerilerinden dolayı kutlar, başarılarının devamını dileriz. 

GELECEK PROBLEMLERİ ÇÖZME PROGRAMI (FPSPI) NEDİR?

Yaratıcılığın öncüsü Dr. E. Paul Torrance tarafından kurulan Uluslararası Gelecek Problemleri Çözme Programı; yaratıcı ve analitik düşünce ve araştırma becerileri üzerine odaklaşarak öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesini destekleyen eğitim programıdır.

Öğrencilerin gelecekle ilgili vizyon oluşturmalarını ve onları geleceğin liderleri olmaları konusunda desteklemeyi amaçlamaktadır. FPSPI, öğrencilerin problem çözme becerilerinin gelişmesini bir müfredat içinde yürütmeyi hedeflerken aynı zamanda onlara rekabet edebilecekleri fırsatlar da sunar.

FPSPI’ye her yıl Avustralya, Yeni Zelanda, Kore, Kanada, Hong Kong, Singapur, Malezya, Japonya, Portekiz, Birleşik Krallık, Türkiye ve ABD'den 250.000 öğrenci katılmaktadır. 

Kaynak: Türkiye Özel Okullar Derneği