Özel Ege Lisesi öğrencileri uzun yıllardan bu yana başta Harvard Üniversitesi olmak üzere değişik lise ve üniversitelerin yaz okullarına katılmaktadır.  Bilim Kurulu ve Yabancı Diller Zümresi her yıl öğrenci ve aileleri için yaz okullarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı yapmakta okullar hakkında detaylı bilgi vererek öğrencilerin yurt dışı çalışmalarını programlamaktadır.

Bu çalışmalar kapsamında 11. sınıf öğrencimiz Efe Şenoğlu Harvard Üniversitesi yaz okulundaki 7 haftalık eğitim programını tamamladı. Gelecekte ekonomi ya da siyaset alanında çalışmalar yapmak isteyen öğrencimiz yaz okulunda Uluslararası İlişkiler ve Makro Ekonomi dersleri aldı.

Harvard Üniversitesi akademik programında öğrencilerin aldıkları dersleri ileride gidecekleri üniversitelere transfer etme olanağı bulunuyor. Pek çoğu Harvard Üniversitesi akademisyenleri tarafından yine aynı üniversitenin lisans öğrencilerine verilen derslerden oluşan programda öğrencilere matematikten doğa bilimlerine, hukuktan ekonomiye, psikolojiden felsefeye yaklaşık 200 ders içinden seçme hakkı sunuluyor. Programa devam eden lise öğrencileri, gördükleri derslerle üniversite düzeyinde bilgi ve beceri kazanmakta, ABD ve Kanada’daki birçok üniversitede görecekleri derslerin kredilerini lisede iken alma şansına sahip olmaktadır.

Ayrıca Şenoğlu Boston’da bulunduğu sürede Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) çalışmalar yapan Prof. Dr. Mehmet Toner ile bir araya geldi.  Öğrencimiz, 2015-2016 öğretim yılında bilim kurulumuz rehberliğinde, hastalığa sebep olan mikroorganizmaların geleneksel teşhis yöntemlerine alternatif olabilecek hızlı, portatif ve güvenilir yeni bir teşhis yöntemi geliştirilmesi üzerine ortak bir projede yer almıştı. Aynı konu üzerinde araştırmalar yapan Prof. Dr. Mehmet Toner’in dikkatini çekmeyi başaran öğrencimiz, değerli bilim insanıyla bir araya gelerek çalışma olanağı bulmuştur.

Efe Şenoğlu’nu yaz boyunca sürdürdüğü çalışmalardan dolayı kutlar, başarılarının devamını dileriz.