Skip Navigation LinksAna Sayfa Güncel ÖSYS’de Beşinci Kez Üst Üste İzmir Anadolu Liseleri Birincisi Olduk
23 Mart 2015

Değerli Veliler, Sevgili Öğrenciler, 

ÖSYM, 2014 yılında yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına ait bilgileri 20 Mart 2015 tarihinde kamuoyu ile paylaşmıştır.  Sonuçların kısa bir özeti aşağıdaki gibidir: 

-- Okulumuz, İzmir’deki -70 resmî ve 26 özel olmak üzere- 96 anadolu lisesi arasında YGS’deki beş puan türünde ve LYS TM puan türlerinde birinci olarak 2001, 2002, 2003, 2010, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında olduğu gibi İzmir’de ilk sırada yer alma geleneğini sürdürmüştür. 

Son beş yıl üst üste İzmir anadolu liseleri birinciliğine ulaşan okulumuz, sürdürülebilir başarıyı ne denli önemsediğini bir kez daha ortaya koymuştur. 

-- Çocuklarımız, Türkiye özel anadolu liseleri listesinde YGS’de 446 okul arasında tüm puan türlerinde ve ayrıca LYS FM puan türlerinde ilk 10’da yer almıştır. 

-- Birinci basamak sınavındaki altı puan türünde okulumuz ülke genelinde ilk %2,2 ile %2,5’lik dilimler arasında yer almıştır. 

-- İkinci basamak sınavındaki FM ve TM puanlarında okulumuz Türkiye genelinde ilk %2,5 ile %3,1’lik dilimler arasında yer almıştır. 

-- Dersler bazında YGS’de Türkçe, Temel Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler’de Türkiye genelinde ilk %1,6 ile %3,1’lik; LYS’de ise Matematik, Geometri, Fizik, Kimya, Biyoloji, Edebiyat ve Coğrafya’da ilk %1,4 ile %3,2’lik dilimlerde yer almıştır. 

-- Toplam 1.796 resmî ve özel okuldan oluşan Türkiye anadolu liseleri listesinde YGS’deki altı puan türünde de ilk 40 okul arasına giren tek İzmir okulu Özel Ege Lisesidir. 

Toplam 1.789 resmî ve özel okuldan oluşan Türkiye anadolu liseleri listesinde LYS FM ve LYS TM puan türlerinde ilk 50 okul arasına giren tek İzmir okulu, yine Özel Ege Lisesidir.

 

Şehrimizin akademik olarak en iddialı anadolu lisesi olma geleneğinin ve kitlesel başarı alışkanlığımızın devamını sağlayan tüm öğretmenlerimizi, 2014 mezunlarımızı ve ailelerini en içten duygularımızla kutluyor; daha ayrıntılı bilgi ve tablolara internet sayfamızdan (Akademik Yaşam / ÖSYS kısmından) ulaşabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. 

 

ÖZEL EGE İLKÖĞRETİM KURUMU MÜDÜRLÜĞÜ

ÖZEL EGE LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜ

{ Geri }
Online : 143     Günlük Ziyaretçi : 3