Değerli Velilerimiz, Sevgili Öğrencilerimiz,

 

Şu sıralar hepimizin gündeminde değişen sınav sistemleri var. Biliyoruz ki birçoğunuz oluşan soru işaretleri nedeniyle kaygılısınız.  Özel Ege olarak bu yıl hem kendi öğrencilerimiz, hem de diğer okullardan gelecek öğrencilerimizin liseye geçişleri için ulusal sınavdan uzak bir model belirledik.  Koşullar ne olursa olsun öğrencilerimizin sahip oldukları donanımla hedeflerine başarıyla ulaşacaklarına inancımız tam.

 

Yeni kayıt sistemine göre Özel Ege Ortaokulundaki öğrencilerimizin liseye geçiş süreçlerinde merkezi sınava girmeksizin 8. sınıfta girecekleri 1., 2. ve 3. ortak sınavlarını ve ilköğretim not ortalamalarını dikkate alacağız.  Merkezi sınav sistemi kaygısının öğrencilere yaşattığı olumsuzluklar göz önüne alındığında yeni sistemin hepimiz için daha verimli olacağına inanıyoruz.

 

Diğer okullardan Özel Ege Lisesine gelmek isteyen öğrencilerimiz için 24 Mart 2018 Cumartesi günü Özel Ege Lisesi Liseye Geçiş Sınavı (LİGES) yapacağız.  Ortaokul 8. sınıf Türkçe, matematik ve fen bilimleri ders konularını içeren ve 100 sorudan oluşacak LİGES sonucuna göre Özel Ege Lisesine kayıt yapılabilecektir. Sınava başvurular ise okulumuzun internet sayfası üzerinden çevrimiçi (on-line) olarak yapılacak.

 

Yeni öğrencilerin LİGES sonucunda kayıt hakkı elde edebilmesi için Özel Ege Ortaokulu 8. sınıf öğrencilerinin akademik durumlarından daha aşağıda olmadığından emin olmaya çalışacağız.  Mart 2018 sınavına katılamayan öğrencilere ise -kontenjanda yer kalması kaydıyla- daha sonra yine LİGES’e katılma hakkı vereceğiz.

 

Kayıt takvimimizi 2-20 Nisan 2018 olarak belirledik.  Burs başvuru süreci, okulun tüm öğrencileri için olduğu gibi ortaokul 8. sınıf öğrencileri için de 26 Şubat’ta başlayacak ve 9 Mart’ta sona erecek.  LİGES’e girecek ve burs almak isteyen öğrencilerin de sınavdan önce tamamlanmak kaydıyla burs başvurusu yapması gerekecek.

 

MEB tarafından yapılacak merkezi sınava girmek isteyen öğrencilerimiz olabilir ancak merkezi sınav sonuçları Özel Ege Lisesinin kayıt bitiş tarihinden bir hayli sonra açıklanacaktır.  Merkezi sınava girip daha sonra Özel Ege Lisesine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimiz; i)liseden kabul almışlarsa, ii)merkezi sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihte kontenjanda yer varsa, iii)herhangi bir burs hakkı olmaksızın okulumuza kayıt yaptırabilecek.  Lise 9. sınıf kayıtlarımız için diğer okullardan gelmek isteyen öğrencilerin de yoğun talebi bulunduğundan kayıt sürecimizin hızlı işlediğini ve kontenjanımızın da çok hızlı dolduğunu belirtmek isteriz.  Geride kalan yaz döneminde lise 9. sınıfa kayıt yapan son öğrenciden sonra liseye gelmek isteyen diğer öğrencileri yedek listeye almak zorunda kaldığımızı ancak ne yazık ki bu öğrenciler için yer açılmadığını anımsatmalıyız.

 

En içten dileklerimizle...

ÖZEL EGE İLKÖĞRETİM KURUMU MÜDÜRLÜĞÜ

ÖZEL EGE LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

Lise 9. sınıf kayıtlarıyla ilgili sıkça sorulan sorular (SSS) için tıklayınız...