Özel Ege Lisesinden Geçenler

 

 

 

 

Adı ve Soyadı : Güldane Duygu Seymen

Lisans (üniversite ve bölüm): Hacettepe Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü

Yüksek lisans : Dokuz Eylül Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık

Doktora: İstanbul Üniversitesi Çeviribilim Bölümü

 

Kısa özgeçmiş : 1975 yılında Ankara'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi İzmir'de, lisans eğitimimi Ankara'da tamamladım. 2000-2002 yılları arasında birincilikle mezun olduğum Özel Ege'de İngilizce öğretmeni olarak çalıştım. 2008'den bu yana Yaşar Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümünde ders veriyorum. 

 

Özel Ege’deki yıllarınız nasıldı?

 

Okulun ikinci mezunlarındanım. Dolayısıyla, dönem olarak düşünüldüğünde fiziksel ve sosyal anlamda, bugün kampüste var olan olanaklara sahip değildik. Buna karşın, hocalarımızın özverili çalışmaları ve bizlerle olan güçlü iletişimi sayesinde arkadaşlarım ve ben farklı başarılar elde ettik. 

 

Okulla ilgili olarak en iyi hatırladığınız şey neydi?

 

Sıcak, içten ve saygılı ilişkiler. 

 

Özel Ege’deki yabancı dil öğretimiyle ilgili olarak ne düşünüyorsunuz? 

 

Ben Edebiyat Bölümü mezunuyum. O dönemde Türkiye'de yalnızca Boğaziçi ve Hacettepe Üniversitesinde bulunan Mütercim-Tercümanlık Bölümüne kayıt oldum ve eğitimimi başarıyla tamamladım. Bu benim ve bana yabancı dili öğreten hocalarımın ortak başarısıdır. Öğretmen olarak çalıştığım yıllarda da başarılı bir yabancı dil öğretim programının içinde yer aldım.  

 

Özel Ege yıllarınızda hangi ders dışı faaliyetlerde bulundunuz? 

 

Okulun atletizm takımında yer aldım. Liseler arası müzik festivallerinde kurduğumuz mini müzik grubumuz ile okulu temsil ettik. Valiliğin farklı temalarda açtığı liseler arası edebiyat- kompozisyon yarışmalarına katıldım ve birincilik elde ettim.  

 

Sizce Özel Ege, öğrencilerine nasıl bir katkı sağlıyor? 

 

Hem öğrenci hem de öğretmen olarak içinde yer aldığım bu okulun, öğrencinin potansiyelinin keşfedilmesi ve kullanılmasına önem veren, bu anlamda sorgulamayı ve araştırmayı bilen ve tüm bu çalışmaları bir disiplin içinde yürüten bireyler yetiştirmeyi misyon edinmiş bir kurum olduğunu düşünüyorum.