Skip Navigation LinksAna Sayfa Kütüphane

Okul kütüphanesi, öğrenciyi bilgiyle tanıştıran, bilgiyi analiz etme ve eleştirisel düşünme becerisini kazandıran bir araştırma kütüphanesidir. Okul içinde kurulması zorunlu bir mekan olarak yer almasından çok, çağdaş eğitimin ayrılmaz bir parçasıdır. 

Özel Ege Lisesi Kütüphanesi'nin amacı; bilimsel bilgiyi, dünyanın her yerinden yaşayabilecek, geleceğin liderleri olarak yetişecek öğrencilerimizin, onları yetiştiren öğretmenlerimizin, velilerimizin, okulumuzda görevli personelimizin ihtiyaçları doğrulturunda en sağlıklı biçimde seçmek, sağlamak, sınıflamak ve hizmete sunmaktır. 

Çağdaş eğitimin gereği olarak okul kütüphanemiz, kullanıcılarımıza modern bir çalışma ortamı sağlayarak kitaplar, ansiklopediler ve süreli yayınlar yanında bilgi teknolojileriyle de hizmet vermektedir. 

Her yaş grubundan kullanıcıya hizmet verebilecek kapasitede olan kütüphanemizde açık raf sistemi kullanılmaktadır. Grup çalışma odaları ile birlikte yaklaşık 600 metre kare alan üzerine kurulmuş olan kütüphanemizde kullanıcılara yönelik olarak; Oryantasyon (kütüphane kullanımı konusunda verilen eğitim) hizmeti, rehberlik hizmeti, danışma hizmeti, ödünç verme hizmeti, çıktı hizmeti ve fotokopi hizmeti verilmektedir.
 

Okul Kütüphanesi Albümü için...



Kütüphanemiz hafta içi 09:00-18:00, Cumartesi günleri 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

 

 

 

 

 

 

Son Eklenen Eserler
 
Kütüphanemizde 68.390 basılı materyal bulunmaktadır. 

Eser sayısı aşağıdaki gibidir.
1095
 adet  Atatürk Koleksiyonu (77 adet İngilizce)
23010
 adet  Edebiyat (6520 adet İngilizce)
8508
 adet  Tarih, Coğrafya, Biyografi (997adet İngilizce)
837
 adet  Bilgisayar Bilimi (52 adet İngilizce)
2992
 adet  Sanat (330 adet İngilizce)
8820
 adet  Dil Bilim-Dil Bilgisi (Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca )
5203
 adet  Fen Bilimleri ve Matematik (1250 adet İngilizce)
10730
 adet  Toplum Bilim (Hukuk,Ekonomi, Siyasi Bilimler, Halkbilim) (507 adet İngilizce)
3440
 adet  Felsefe-Psikoloji-Mantık (195 adet İngilizce)
585
 adet  Referans Kaynağı (195 adet sözlük, 78 takım ansiklopedi)
510
 adet  Din  (19 adet İngilizce)
1520
 adet  Spor, eğlence ve özel ilgi alanlarına yönelik kitaplar (138 adet İngilizce)
1107
 adet  CD-VCD-DVD (106 adet İngilizce)
33
 adet
Populer Science,  Roman Kahramanları, Eğitim Yönetimi, Time, Sözcükler, Arkeoloji ve Sanat, Natıonal Geographic US, Türk Dili, Bilim Çocuk, Sanat Dünyamız, Cogito, Kitap-lık, National Geographic Türkiye, Varlık, Chip, PC Net, Insight Turkey, Ed., Bilim Teknik, Bilim ve Gelecek, Atlas, Atlas Tarih, Artı Eğitim, Altyazı, Yedi Kıta, Milliyet Sanat, Eko IQ, Oyun Çocuk, Psikeart, Evim, Maıson Françaıs, Socrates Düşünen Spor , Meraklı Minik
 

 

 

 

 

 

 • Özel Ege Lisesi Kütüphanesi öğrenci, öğretmen, veli, personel ve tüm yöre halkına açıktır.

 • Okul çalışanları, öğrenciler ve emekli öğretmenler bir fotoğraf ile kütüphanemize ücretsiz üye olabilirler. Okulumuz lise mezunları yıllık üyelik ücretinin yarısını ödeyerek; dış kullanıcılar (veliler, okuldan ayrılan öğrenciler, çevre kesimden gelenler) yıllık üyelik ücreti karşılığında kütüphanemize üye olabilirler. Yıllık üyelik ücreti 70 TL'dir. Abonelik koşulları her yıl güncellenmektedir.)

 • Kütüphaneye üyelik olsun olmasın tüm kullanıcılar kütüphaneye girebilir ve kütüphanede bulunan kitaplardan faydalanabilir.

 • Kitap ödünç alma sırasında okulumuz öğrencisi, öğretmeni, velisi ve personelinden kesinlikle para talep edilmez.

 • Kullanıcılar değişik türlerden olma kaydıyla bir seferde 3 kitap alabilirler.

 • Kullanıcılara ödünç aldığı kitap/kitaplar için iade tarihi verilir. Bu tarih, kütüphane görevlileri tarafından hem sözlü olarak söylenir hem de yazılı olarak verilir. Verilen tarihte kitap/kitaplarla işi bitmeyen kullanıcılar, süre dolmadan 1-2 gün önce kütüphaneye gelip kütüphanecileri durumdan haberdar ederek süre uzatımı yapabilirler.

 • Kullanıcılar kendilerine verilen sürenin bitiminde kütüphaneden ödünç aldığı kitabı/kitapları iade etmezlerse ya da kullanıcı süre uzatımını talep etmeden kütüphane yönetiminin bilgisi dışında kitabı alıkoyduğunda; diğer kullanıcıların o kitaptan/kitaplardan faydalanma hakkını çiğnemiş olduklarından süresini geçiren kullanıcılardan her getirmediği gün için kitap başına 1,00 lira ceza alınır. Gecikme 30 günü aştığında ceza durdurulur. Gecikme bedeli, kitabın o günkü piyasa değerinin 3 katı kadar veya en fazla 30,00 lira  olarak alınır (öğrenciler akıllı kart ile ödeme yapabilirler). Kullanıcıyı korumak amacıyla bu bedellerden düşük olan tahsil edilecektir. Kullanıcı aldığı kitabı/kitapları iade etmediği ve cezasını ödemediği takdirde üyeliği iptal edilir. Bu kural her tip kullanıcı için geçerlidir.

 • Ödünç alınan kitaba kesinlikle zarar verilmemelidir. Sayfaları kopartılmamalı, karalanmamalı ve yırtılmamalıdır. Aksi takdirde kitabın fiyatı, yenisinin alınması için kullanıcıdan talep edilir.

 • Kütüphane kartı olsun ya da olmasın, kullanıcılar danışma kaynakları dediğimiz ansiklopediler, sözlükler, süreli yayınlar ve de seçilmiş eserleri (Atatürk albümleri, müze kitapları gibi) ödünç alamazlar. 

Süre Uzatma 

Özel Ege Lisesi Kütüphanesi eserlerinin etkin bir şekilde kullanılabilmesi için üyelerin kütüphane materyallerini ödünç alma süresini, eserlerin türüne göre belirlemiştir. Üyelerimiz ödünç aldıkları eserleri verilen süre içerisinde  iade etmekle yükümlüdür. Süre uzatma işlemi aşağıdaki bilgileri telefon veya e-posta üzerinden bildirerek ya da kütüphaneye bizzat gelerek yapılabilir.

 Yeter Aysu  - E-posta : yeter.orgoren@egelisesi.k12.tr

Ayşe Ecem Kubilay - E-posta : ecem.kubilay@egelisesi.k12.tr 

Ad Soyad:
Materyal (Kitap) Adı:
Demirbaş No: 
 

 Kütüphane Kuralları

 

 1. Kütüphaneye; çanta, yiyecek, içecek ile girilmez. 
  Bu gibi eşyalar kütüphane girişindeki dolaplara konur.
   
 2. Kütüphaneye girerken cep telefonlarının kapalı tutulması zorunludur 
   
 3. Kütüphane içerisinde başkalarını rahatsız edecek şekilde yüksek sesle konuşulmaz, koşulmaz. 
   
 4. Kütüphane, öğrencilerin tüm teneffüslerde ve okul sonrasında kullanımına açıktır.Ders saatleri içinde yararlanmak isteyen öğrenciler, ders öğretmenlerinden izin aldıklarını belgelemek zorundadırlar.
   
 5. Öğretmenlerin, kütüphane dersleri için randevu almaları gerekmektedir. 
   
 6. Kullanıcılar kütüphane kaynaklarından en fazla 10 sayfa fotokopi çektirilebilirler. Fotokopi ücreti 0,50 liradır.  (öğrenciler akıllı karttan ödeyebilirler) 
   
 7. Kullanıcılar yaptıkları çalışmalardan printer çıktısı alabilirler. Siyah beyaz 0,50 lira, renkli 1,50 liradır. (öğrenciler akıllı karttan ödeyebilirler) 
   
 8. Öğretim yılının bitimine 2 hafta kala ödünç verme işlemi durdurulur. Yıl sonunda tüm kullanıcılar, kütüphane kitaplarını kütüphaneye teslim etmekle yükümlüdür. 
   
 9. Kütüphane materyallerinin yeri değiştirilemez, kütüphane içinde başka bir yere konulamaz, kullandıktan sonra masa üzerine bırakılır. 
   
 10. Kütüphane haftasında en çok kitap okuyan öğrenciye okuma ödülü verilir. 
   
 11. Kütüphane görevlilerine her türlü bilgi ihtiyacı için başvurulur. 
   
 12.  Kütüphane görevlileri bilgi ihtiyacını imkânlar doğrultusunda giderir ya da ilgili yerlere yönlendirirler.


- AYDIN SARPER BİLGİ - MELTEM ŞAHİN - EDA BAYRAKTAROĞLU - ALEYNA MUTLU

 

Menekşe Kokulu Kitap!”

Hayata Bir Bardak Çay Molası

Sevinçlerini Sakın Erteleme
Her Yemekten Sonra Şükret
Biri Seni Kucakladığında
İlk Bırakan Sen Olma…

Okurken içinizi huzurla dolduracak, yüreğinizi ısıtacak, iyilik, sevgi, dostluk ve mutluluğu dile getiren birbirinden güzel 69 adet hikâyeden derlenen bu kitapla hayata keyifli bir mola verip kargaşadan sıkıntılardan uzaklaşacaksınız.

Sevgiyi, dünyadaki tüm kötülüklere karşı bir zırh gibi giy. Bu zırh, hiçbir silahın delemeyeceği tek kalkandır.

   

“YOL” bir aşk yolculuğu… Kendinde başlayıp yine kendinde biten…
Bir çırağın yola düşmesi,
Bir neyzenin nefesi,
Bir âşığın kalp atımı,
Bir çocuğun gülümsemesi,
Bir tohumun toprağa kavuşması…
Kalbinin derinliklerinde hayalini kurduğun bambaşka bir dünyanın yol haritası…
Bu bir bilgi kitabı değil. Bu satırlar yaşamını değiştirmek için tasarlandı. Kendi başına yapabileceğin pratik uygulamalardan nefes egzersizlerine, chi enerjisinin kullanımından yeteneklerini hayallerinin ötesine taşıyacak ödevlere, yüzünde gülümsemeyle okuyacağın sayfalardan hüngür hüngür ağlayacağın hikâyelere kadar; her şey senin için titizlikle toparlanıp kaleme alındı…
Bu kitap; senin gözyaşlarınla ıslanacak, kahkahalarına tanıklık edecek, uyanışına “YOL” olacak…
Ciğerlerine çektiğin her nefes kalbinden çıkan kana kavuştuğunda ayakların seni bir adım daha ileriye taşıyacak… Her yeni adımında cennet biraz daha yaratılacak…
Kalbin atmak için doğru nedeni bulduğunda,
İnsanoğlunun uyanışına tanık olduğunda,
Benimle beraber bu “YOL”a çıktığında,
Yaşam ilk kez seninle anlam bulacak…
Aşkın İstilası başlıyor… “YOL”a çıkıyoruz!
 

Kötülüğün yükseldiği bir vakitte olaylar; kanunsuzların, rahiplerin, askerlerin, deri değiştirenlerin, asillerin ve kölelerin büyük roller oynadığı bir sahnede geçmektedir. En zorlu dans, Ejderhaların Dansı başlamaktadır.

Daenerys Targaryen, toz ve ölüm dolu topraklar üzerinde hüküm sürmektedir. Tyrion Lannister, yeni müttefikler edinmiş, bilinmezlerle dolu bir serüvene çıkmıştır. Donmuş kuzeyde Jon Kar, Sur’un ötesinden gelen buzdan düşmanlarla ve en yakınları arasından hasımlarla karşı karşıyadır.

Yedi Krallık’ın akıbeti, uçurumların kenarındadır…

  Dikkatler, sonunda, avcı-toplayıcılara, köylü çiftçilere, denizcilere, madencilere, demircilere, halk şifacılarına ve günlük yaşam mücadelesinde var olma çabası içerisinde sürekli doğa ile yüzleşen sıradan insanlara yönelmiştir. Tıp bilimi, okuryazar olmayan antik çağ insanının bitkilerin iyileştirici özelliklerini keşfetmesiyle başlamıştır. Kimya ve metalürji antik çağlarda yaşamış madencilerin, demircilerin ve çömlekçilerin çalışmalarıyla ortaya çıkmış; jeoloji ve arkeoloji de yine madenlerde doğmuştur. Matematik varoluşunu ve, büyük ölçüde, gelişimini binlerce yıl boyunca arazi etütçülerine, tüccarlara, muhasebecilere ve tamircilere borçlu olmuştur. Bilimsel Devrime damgasını vuran ampirik (deneysel) yöntem de, bu yöntemin faydalandığı çok sayıdaki bilimsel veriler de Avrupalı zanaatkarların atölyelerinden doğmuştur.
 

 

Keats, Newton'ı, gökkuşağındaki renklerin kökenini açıklayarak ondaki tüm şiirselliği yok etmekle ve böylece onun gizemindeki büyüyü bozmakla suçlamıştı. Bu aydınlatıcı ve etkileyici kitapta Richard Dawkins, Keats'ın fazlasıyla yanıldığını ortaya koyuyor ve bilimsel anlayışın insanın yaratıcılığına nasıl esin kaynağı olduğunu ve dünyadaki olağanüstülüğümüzün değerini nasıl artırdığını gözler önüne seriyor. Gerçeğin, düşüncenin ve gelişen bilimin coşkusuna ve şahaneliğine dair zekice bir bildiri.'

 

 

Gelişen Teknoloji ile birlikte elektronik bilgi kaynakları kütüphanelerde yerini almaya başlamıştır Elektronik ortamdaki bilgi kaynaklarına erişim için kütüphanemizde elektronik bilgi kaynakları e-dergi, veri tabanları, arama motorları vb. oluşturulmuştur. 
 

Ulakbim: 1990'ların başından bu yana çeşitli konu alanlarında Türkçe veri tabanları üretilmektedir. Türkçe veri tabanları, bir yandan akademisyenlerin Türkçe bilimsel süreli yayınlarda çıkan makaleleri tek bir arayüzden hızlı bir şekilde tarayabilmelerini mümkün kılmakta, diğer yandan ise yayın niteliğinin yükselmesine katkı sağlamaktadır.

Bilim Çocuk ve Bilim Teknik: Basılı olarak abone olduğumuz dergiye elektronik ortamda erişim sağlanmaktadır Kullanıcı adı ve şifresi kütüphanemizden alınabilinir.

Ulusal Toplu Katalog: TÜBİTAK-ULAKBİM tarafından geliştirilen aynı anda Türkiye'de bir çok kütüphanede tarama yaparak konunuzla ilgili materyallerin hangi kütüphanelerde olduğunu bulabilirsiniz.

Genel Tarama Motorları: En yaygın olarak kullanılan tarama motorları. Alta VistaYahoo, HotbotGo, Lycos,  Google

Meta tarama Motorları: Aranılan Kelimeyi Birden Fazla, Arama Motorunda Aratarak Sonuç Sayfasında gösterir MetaCrawler,DogpileClusty, MammaSurfaxKartoo

Ansiklopediler

Sözlükler

Almanaklar

Biyografiler

Atlaslar

Öğretmenler İçin

E-Periyodik Yayınlar

Devlet Kurumları

 

Gazeteler

E-posta

Kitap İstek Formu

Online : 45     Günlük Ziyaretçi : 88