Skip Navigation LinksAna Sayfa Kurumsal Organizasyonlar
AMAÇ

Gençliği temel ve uygulamalı bilimlerde araştırmaya özendirmek ve bilime meraklı gençlerin yolunu açmak ve onların “Geleceğin Bilim İnsanları” olarak yetişmelerini sağlamaktır. Fen Araştırma Projeleri Yarışmasının yapılması; öğrencilerimizde özgür düşünce, yaratıcılık, uygulamalı bilimsellik ve teknik becerilerin gelişmesine katkı sağlayacaktır.
 
 
  • Fen Araştırma Projeleri Yarışması Çevrim İçi (On-line) Başvuru 
 
   
14. Fen Araştırma Projesi Yarışması Kitabı 1-50 sayfa için ...


14. Fen Araştırma Projesi Yarışması Kitabı 51-100 sayfa için ...

 

AMAÇ

Bütün bilim dallarının ve akademik branşların temelini oluşturan matematik alanında daha ileri çalışmalar yapabilecek potansiyele sahip gençlerin belirlenmesi, bu alanda yetenekli olan öğrencilerin rekabet güçlerinin artırılması ve en önemlisi matematik dalının sevdirilmesi ve özendirilmesi.
 
 Yarışmamızda 25 test sorusu ve 3 klasik soru yer almaktadır.
 

Öğrenci bazında sınav sonuçlarını öğrenmek için tıklayınız.

 

  • Okullar Arası 19. Matematik Yarışması Çevrim İçi (On-line) Başvuru
 

Özel Ege Lisesi 19. “Matematik Yarışması”nda Ödüller Sahiplerini Buldu

 

 

 

 19. Matematik Yarışması Konu Kapsamları:

 

  Çıkmış Sorular  

İlkokul
Lise
AMAÇ

Edebiyat yoluyla insani değerleri ortaya çıkarmak, gençlerin toplum içindeki duruşlarına olumlu ve kalıcı bir nitelik kazandırmak, ana dil bilincini geliştirmek, dilin doğru ve etkin kullanımına katkı sağlamaktır.
 
 Özel Ege Lisesi 16. "Günaydın Edebiyat" Öykü, Şiir ve Masal Yazma Yarışması Şartnamesi
 
 
 Genç Kalemler 15. Günaydın Edebiyat Yarışması”nın Ödül Töreninde Buluştu
 
Ödül Töreni Albümü için...
 
Seçkiler
Ödüller
2017    

Fotoğraf Albümü

 

Özel Ege Lisesi 5. Üniversite Günü bir kez daha İzmirli öğrenciler, aileler ve eğitimcilere kapılarını açtı. Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere yerli ve yabancı 20 üniversitenin katılımıyla gerçekleşen etkinlik büyük ilgi gördü. Etkinliğe Özel Ege Lisesi öğrencileri ile birlikte 800 lise öğrencisi katıldı.   

Eraslan Vakfının katkılarıyla bu yıl beşincisi düzenlenen Özel Ege Lisesi Üniversite Günü, Adnan Menderes Üniversitesi,  Afyon Kocatepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Goethe Institut, Campus France ve Türk Kültür Vakfı-AFS Türkiye’nin katılımıyla gerçekleşti. Etkinlikte, İzmir’de eğitim gören lise öğrencileri Türk üniversitelerinden gelen akademisyenlerin yanı sıra farklı ülkelerdeki üniversitelerin öğrenim sistemini anlatan akademisyenlerle bir araya gelme fırsatı buldu. Etkinlik için lise binasında her üniversiteye tam donanımlı akıllı sınıf ayrılarak gün boyunca tanıtım yapmalarına olarak sağlandı. 

Özel Ege Lisesi Aylin Musluoğlu, “Geleneksel olarak düzenlediğimiz Üniversite Günü’ne gösterilen büyük ilgiden memnuniyet duyduk. Tüm üniversitelerimizin değerli akademisyenlerine teşekkür ederiz. Etkinliğe katılan öğrencilere de meslek ve üniversite seçimlerinde başarılar dileriz. Bir bilim ve liderlik okulu olan Özel Ege Lisesi son altı yıl üst üste İzmir’deki resmî ve özel 111 anadolu lisesi arasından birinciliğe ulaşarak kitlesel ve sürdürülebilir başarının güzel bir örneğini ortaya koymuştur. Mezunlarımızın yerleştiği ilk beş üniversite ODTÜ, İTÜ, İ. D. Bilkent Üniversitesi (%82’si burslu), Boğaziçi Üniversitesi ve Koç Üniversitesi (%57’si burslu) şeklindedir.” diye konuştu.

2016    

 

 

 

 

   

Özel Ege Lisesinin bu yıl dördüncü kez düzenlediği Üniversite Günü yerli ve yabancı 20 üniversitenin katılımıyla gerçekleşti. Etkinlikte, İzmir’de eğitim gören anadolu ve fen lisesi öğrencileri, Türk üniversitelerinin yanı sıra farklı ülkelerdeki üniversitelerin öğrenim sistemini anlatan temsilci ve akademisyenlerle bir araya gelme şansı buldu. 

Eraslan Vakfının katkılarıyla gerçekleşen 4. Üniversite Günü’ne Ankara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Campus France, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, Goethe Institut, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kâtip Çelebi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Şifa Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi katıldı. Bornova İlçe Millî Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu’nun da katılarak akademisyenler ve öğrencilerle sohbet ettiği etkinlik kapsamında Medipol Üniversitesi Temel Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ufuk Şakul, Yüksel Eraslan Kültür Merkezinde “Nasıl Öğreniyoruz” konulu konferans verdi.  

Lise öğrencilerinin doğru bölüm ve meslek seçmelerine yardımcı olurken üniversitelerle ilgili detaylı bilgi almalarını sağlayan 4. Üniversite Günü’ne, Özel Ege Lisesi öğrencileriyle birlikte İzmir’deki farklı okullarda eğitim gören öğrenciler de büyük ilgi gösterdi. Etkinlik için lise binasında her üniversiteye tam donanımlı bir akıllı sınıf ayrıldı. Üniversite yetkilileri, burada gün boyunca öğrencilere sunum yaptı. Böylece öğrenciler merak ettikleri tüm konular hakkında üniversitelerin yetkilileri ile bire bir temas kurarak bilgi sahibi olma fırsatı yakaladı.  

Özel Ege Lisesi Müdürü Aylin Musluoğlu, “Öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçiminde önemli bir yardımı olduğunu düşündüğümüz ve ülkemizin önde gelen üniversitelerini bir araya getiren Üniversite Günü’nü dördüncü kez düzenlemekten mutluluk duyuyoruz. İzmir’deki pek çok lise öğrencisi de bu hizmetten faydalandı. Öğrencilerimizin doğru gelecek planlaması yapmaları adına bu tür etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz” dedi. 

 


2015    

   

Okulumuz tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenen Üniversite Günü yerli ve yabancı 25 üniversitenin katılımıyla gerçekleşti. Lise öğrencilerinin doğru bölüm ve meslek seçmelerine yardımcı olmak ve üniversitelerle ilgili detaylı bilgi almalarını sağlamak amacıyla düzenlenen etkinliğe İzmir’deki resmî ve özel tüm Anadolu ve fen lisesi öğrencileri davet edildi.

Katılan her üniversiteye tam donanımlı akıllı bir sınıf tahsis edilerek gün boyu tanıtımların sürdüğü Üniversite Günü’ne, Özel Ege Lisesi öğrencileriyle birlikte dışarıdan gelen öğrenciler de yoğun ilgi gösterdi.

Eraslan Vakfının katkılarıyla gerçekleşen etkinliğe, Başkent Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Celâl Bayar Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Şifa Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Georgia Institute of Technology, Merrimack College, Miami University, SUNY Uluslararası Ortak Lisans Programları, University of California, University of Maryland, University of Missouri, University of Portland katılarak liseli öğrencilere ayrıntılı tanıtım yaptı.

Okulumuzun eğitime hizmet alanında sürdürdüğü çalışmalardan biri olan Üniversite Günü’ne Bornova İlçe Millî Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu ve Şube Müdürü Necim Eroğlu da katılarak akademisyenlerle ve öğrencilerle sohbet etti. Kendilerine teşekkür ederiz.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Kemal Öktem, İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunlar Derneği Başkanı Yük. Mühendis-Mimar Süreyya Karaman ve Gediz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Suat Öksüz’e okulumuza gelerek öğrencilerimizi bizzat bilgilendirdikleri için ayrıca teşekkür ederiz.

2014    
   

Özel Ege Lisesi Üniversite Günü ülkemizdeki 16 üniversitenin katılımıyla gerçekleşti. Ortaöğretimden yükseköğretime geçerken liseli öğrencilerin üniversite ve bölümlerini daha yakından tanımalarını sağlamak ve doğru meslek seçimi yapmalarına yardımcı olmak amacıyla geleneksel hale getirilen Üniversite Günü’ne öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Özel Ege Lisesi kendi öğrencilerinin dışında İzmir’deki resmî ve özel tüm fen, anadolu ve meslek liselerinin öğrenci, veli ve öğretmenlerini de etkinliğe davet ederek eğitim adına yaptığı nitelikli çalışmalarını sürdürdü.

İzmir’deki devlet ve vakıf üniversitelerinin eksiksiz bulunduğu tanıtım gününde öğrenciler İzmir üniversitelerini yakından tanıma olanağı buldu. Etkinlik için lise binasında her üniversiteye tam donanımlı bir akıllı sınıf ayrılarak gün boyunca tanıtım yapmalarına olanak sağlandı.

Özel Egeli öğrencilerle birlikte 800 fen ve anadolu lisesi öğrencisinin ziyaret ettiği Üniversite Günü’ne katılan kurumlar şu şekildedir; Başkent Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, İzmir Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Şifa Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi.

     
   
   
     
2013    
 

Özel Ege Lisesi 2012-2013 öğretim yılında başarılı bir organizasyona daha imza atarak Üniversite Günü’nün ilkini düzenledi.  Üniversite Günü’müze ülkemizdeki 17 üniversite katıldı.

Ortaöğretimden yükseköğretime geçerken liseli öğrencilerin üniversite ve bölümlerini daha yakından tanımalarını sağlamak ve doğru meslek seçimi yapmalarına yardımcı olmak amacıyla geleneksel hale getirmeye çalıştığımız üniversite günü öğrencilerin yoğun ilgisine sahne oldu. Özel Ege Lisesi kendi öğrencilerinin dışında İzmir’deki çeşitli liselerin öğrenci, veli ve öğretmenlerini de etkinliğe davet ederek eğitim adına yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. 

İzmir’in tüm devlet ve vakıf üniversitelerinin eksiksiz bulunduğu tanıtım gününde öğrencilerimiz şehrimizin üniversitelerini yakından tanıma olanağı buldu. Her üniversiteye tam donanımlı bir akıllı sınıf ayrılarak gün boyunca tanıtım yapmalarına olanak sağlandı.

Özel Egeli 450 öğrencinin yanı sıra dışarıdan da bir o kadar öğrencinin ziyaret ettiği Üniversite Günü’nü gelenekselleştirerek ve yayılımını sağlayarak daha fazla öğrencinin bu çalışmadan yararlanmasını amaçlamaktayız.

     
 
 
 
 

 

Hayalden Gerçeğe Okul Öncesi Bilim Şenliği

Özel Ege Lisesi Okul Öncesi Bilim Şenliği okul yerleşkesinde yapıldı. Merak eden çocuk öğrenir anlayışıyla başlayan bilimsel çalışma, 18 okuldan 170 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. Küçük mucitleri bilimin büyülü dünyasında düşünmeye, düşündüklerini üretmeye yönlendirerek hayalden gerçeğe bir yolculuğun hedeflendiği şenlikte bilimsel projeler izleyenlerden tam not aldı.  Aileler çocuklarının ilk bilimsel çalışmalarını büyük bir heyecan ve mutlulukla inceledi.

Jüri üyeleri, Ege Üniversitesi, Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Fulya Atalay Yalçın, Özel Ege Lisesi Okul Öncesi Zümre Başkanı Birsen Aksu, Bilim Kurulu Eş Başkanı Gizem Günel ve Meltem Gönülol Çelikoğlu, Fen Bilimleri Zümre Başkanı Rüçhan Özdamar projeleri öğrencilerden tek tek dinlendi.  Çevre, Sağlık, Teknoloji, Tasarım, Yenilikçi gibi alanlarda hazırlanan projeler önce sergilendi. Ardından Yüksel Eraslan Kültür Merkezinde yapılan törende katılan tüm öğrenciler altın madalya ve sertifika ile ödüllendirildi.

Okul Öncesi Bilim Şenliği Albümü için...  
   
Ödül töreninde çeşitli deneylerle şenliğe renk katan Eğlenceli Bilim ekibi tüm öğrenciler tarafından merakla izlendi. Özel Ege İlköğretim Kurumu Müdürü Sibel Şenol törende yaptığı konuşmasında öğrenci ve velilere şöyle seslendi. “Bilimsel çalışmalarımıza en küçük öğrencilerimizi de dâhil edebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.  Özel Ege olarak ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik bu yıl 13. kez Ege Bölgesi Fen Araştırma Projeleri Yarışması’nı düzenliyoruz. Bilimsel Proje Yarışması geleneğini okul öncesi öğrencilerine yönelik bir şenlik olarak İzmir’de ilk kez gerçekleştirmiş olmanın heyecanını yaşıyoruz. Öğrencilerin hazırladığı projeler, bilimsel çalışmalarımızın gelecekte yükseleceği seviyenin bir kanıtı gibi görünüyor.  Katılan tüm öğrencileri ve öğretmenlerini kutluyor, destekleri için okul yöneticilerine ve ailelere teşekkür ediyorum.”
 
Okullar ve Projeleri  


Behiye Hanım Anaokulu

Atıkları Ayrıştıran Akıllı Ahtapot 4 A

Kendi Oyuncağımı Kendim Yaptım

Atık Kağıttım, Hamur Oldum Döndüğümde Görüşürüz  

İlk Şirinler Anaokulu

“Yediğimiz Ekmeğimiz” “Tohumlar Fidana 

Özel İngiliz Kültür Derneği Bornova Anaokulu

Bas-Geç Kollu Sifon

Kolay Taşınan Poşetler

At Parayı Boyun Uzasın  

Küçük Kulüp Çocuk Evleri Güzelyalı Şubesi

Ben Bir Küçük Limonum. İstersem Yüzerim, İstersem Batarım

Küçük Kulüp Çocuk Evleri Narlıdere Şubesi

Su Altında Renkli Volkanlar

Küçük Kulüp Çocuk Evleri Karşıyaka Şubesi

Mıknatıs Meyveleri Sever mi?  

Mavi İnci Anaokulu

İskelet Sistemi  

Özel Minikçe Anaokulu

Sevgi Yetmez  

Neşe Erberk Anaokulu

Neşeli İletişim Merkezi  

Oyun Gemisi Anaokulu

Buğdayın Serüveni ( 3 Aşamalı Türkçe Dil Etkinliği)  

Özel Ege Lisesi

Benim Hikayem Bizim Projemiz!

Vücuduma Yararlı Sebze ve Meyve Tualime Renk Oldu

İnsan Gücüyle Çalışan El Süpürgemiz-Karop

Sağlıklı Cips Olur mu?

Project Bubble  

Özel Ekin İlköğretim Okulu

Uzayı Keşfediyorum  

80. Yıl Gazi Ortaokulu

Uzi’nin  (Uzaylı) Hoşgörü  

Sevgi Dünyası Anaokulu

Artık Materyallerden Müzik Aleti Tasarımı  

Seyrek İlkokulu

Cola! Yararlı mı? Zararlı mı?  

Özel Soylu Anaokulları (Bornova)

Renklerin Dansı  

Urla Sezai Gönül Akdağ Anaokulu

Kırgınlık Tamir Eden Tamir Aletim

Dinazor Bulmaca

Gökyüzünden Yeryüzüne Sahip Çıkan Uçağım  

Özel Üntaş Çamlık Anaokulu

Haydi, Parkımızı Biz Yapalım

“Robo”  (Yardımcı Robot)

Işık Gözlüğü 

Özel Ege’de 9. Okul Öncesi Çalıştayı (25 Şubat 2017)


 

Özel Ege Lisesinin geleneksel hale getirdiği Okul Öncesi Çalıştayı bu yıl Eraslan Vakfının katkılarıyla dokuzuncu kez gerçekleşti. Uzman Klinik Psikolog Nilay Uğurlu ve Psikilojik Danışman Utku Nefesoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı çalıştay büyük ilgi gördü.  

İzmir’deki 40 okul öncesi eğitim kurumundan 162 öğretmen ve eğitim yöneticisinin katıldığı çalıştay Dokuz Eylül Üniversitesi Konservatuvarı Piyano Ana Sanat Dalı öğrencisi Türkü Yıldırım’ın piyano dinletisiyle başladı. İlköğretim Kurumu Müdürü Sibel Şenol’un açılış konuşmasının ardından sunumlara geçildi. Paralel oturumlarda Yüksel Eraslan Kültür Merkezinde Uzman Klinik Psikolog Nilay Uğurlu tarafından “Olumlu Davranış Geliştirme -Pozitif Disiplin”, Konferans Salonunda ise Psikolojik Danışman Utku Nefesoğlu tarafından “Etkili ve Güzel Konuşma; Konuşmada Duygu, Canlı Konuşma, Güçlü Nefes, Anlaşılırlık” konuları eğitimcilerle paylaşıldı. İnteraktif ortamlarda gerçekleştirilen sunumları eğitimciler ilgiyle izledi. Sunumların ardından İlköğretim Kurumu Müdürü Sibel Şenol Nilay Uğurlu’ya, Ortaokul Müdür Yardımcısı Betül Ernas Utku Nefesoğlu’na teşekkür belgelerini takdim etti. Çalıştaya gelen okul öncesi öğretmenlerinin hepsine katılım belgesi verilirken tüm okullar 18 Mart 2017 Cumartesi günü saat 13.30-15.30 arasında gerçekleşecek olan Özel Ege Lisesi Okul Öncesi Bilim Şenliği’ne davet edildi. 

Özel Ege Lisesi ve Eraslan Vakfının okul öncesi öğretmenlerinin mesleki yeterliliklerinin artırılmasında önemli bir hizmet olarak gerçekleştirdiği çalıştaya katılan okulların yönetici ve öğretmenlerine teşekkür ederiz. 

 
Özel Ege’de 8. Okul Öncesi Çalıştayı (27 Şubat 2016)
   

Özel Ege Lisesi Vlll. Okul Öncesi Çalıştayı Eraslan Vakfının katkılarıyla okulumuz yerleşkesinde gerçekleşti.   İki değerli konuşmacının katıldığı çalıştayda Çanakkale 18 Mart Üniversitesi akademisyeni Doç. Dr. Ebru Aktan, “Seslerle Buluşmak: Erken Çocukluk Döneminde Bir Okuma Serüveni” konulu sunumunu yaptı. Paralel oturumda ise Özel Ege Lisesi Rehberlik ve Danışmanlık Birimi Rehber Öğretmeni Uzman Psikolog Esen Dinçel “Derin Bir Nefes Al: Kendini İyileştirme Yöntemleri” konulu çalışmasını gerçekleştirdi.

İzmir’deki 35 okul öncesi kurumdan 173 öğretmen ve eğitim yöneticisinin izlediği çalıştay, ana sınıfı öğrencimiz Ayaz Şahin’in Country Gardens, Over The Waves adlı eserleri piyanoda seslendirmesiyle başladı. İlköğretim Kurumu Müdürü Sibel Şenol’un açılış konuşmasıyla sunumlara geçildi. Sunumların ardından konuşmacılara teşekkür belgelerini veren Şenol, katılımcılara teşekkür etti.

Özel Ege Lisesi ve Eraslan Vakfının okul öncesi öğretmenlerinin mesleki yeterliliklerinin artırılmasında önemli bir hizmet olarak gerçekleştirdiği çalıştaya katılan okulların yönetici ve öğretmenlerine teşekkür ederiz.

 

 

 
Özel Ege’de 7. Okul Öncesi Çalıştayı (28 Şubat 2015)
 

Özel Ege Lisesi Okul Öncesi Çalıştayı 28 Şubat 2015 Cumartesi günü bir kez daha önemli isimleri ağırlıyor. Okul öncesi öğretmenlerine yönelik düzenlenen çalıştayımızda Kişisel Gelişim Uzmanı Doğan Güneş Önder, “İletişim ve Problem Çözme Becerileri”ni anlatırken, Dr. Banu Özevin Tokinan da “Okul Öncesi Eğitimi ve Yaratıcı Dans” konulu çalışmayı gerçekleştirecek.

                
Özel Ege’de 6. Okul Öncesi Çalıştayı (1 Mart 2014)
Özel Ege Lisesinin artık geleneksel hale gelen Okul Öncesi Çalıştayı 1 Mart 2014 Cumartesi günü okul yerleşkesinde gerçekleşti. İnteraktif bir eğitim ortamı sunan Çalıştay İzmirli öğretmenlerden yoğun ilgi gördü. Çocukların kendilerini farklı yollarla ifade ettikleri, yeteneklerini ve problem çözme tekniklerini geliştirdikleri erken çocukluk döneminde onlara sunacağımız bilgi ve becerilerin bu dinamik süreçlere hitap etmesi çocuklarımızın gelişiminde etkin rol oynayacaktır. Bu düşünceyi temel alan VI. Okul Öncesi Çalıştayı’nda “Çocuklarda Davranış ve Dikkat Problemleri, Çözüm Yolları”, “Sanat Düş Kurmakla Başlar” konularında çalışmalar yapıldı. “Çocuklarda Davranış ve Dikkat Problemleri, Çözüm Yolları” konulu çalıştayı Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Ebru Kalyoncu, “Sanat Düş Kurmakla Başlar” konulu çalıştayı ise Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi, İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Erdem Erem verdi. Katılımcı öğretmenlerimiz eğlenerek öğrenmenin keyfini çocuklar gibi yaşadı. Çalıştaya gelen 172 okul öncesi öğretmenlerinin hepsine katılım belgesi verilirken, tüm okullar 22 Mart 2014 Cumartesi günü saat 13.30-15.30 arasında gerçekleşecek olan Özel Ege Lisesi Okul Öncesi Bilim Şenliği’ne davet edildi.
"Okul Öncesi Çalıştayı" Albümü için...  
   
Özel Ege Lisesi 5. Okul Öncesi Çalıştayı (12 Şubat 2013)
   Özel Ege Lisesi V. Okul Öncesi Çalıştayı Ege Üniversitesi öğretim görevlilerinden Fulya Atalay Yalçın tarafından sunuldu. “Aktif Öğrenme ve Öğretim Teknikleri” konusu farklı anaokullarından 63 öğretmenin katılımıyla gerçekleşti. Çocuğun yaparak, yaşayarak öğrenmesine fırsat veren, ilgi ve ihtiyaçlarının belirlenmesinde ve tüm gelişim alanlarının desteklenmesinde kullanılan bir öğrenme şekli olan aktif öğrenme hızlıdır, eğlencelidir, destekleyicidir. Aktif öğrenme için sağlanması gereken koşullara değinen konuşmacı atölye çalışmaları ile tüm katılımcıların katılımını sağlayarak eğitimi gerçekleştirdi.
 "Okul Öncesi Çalıştayı" Albümü için...  
   
Özel Ege Lisesi 4. Okul Öncesi Çalıştayı (21 Nisan 2012)

Okul öncesi eğitimi, eğitimin temeli olarak değerlendiren Özel Ege Lisesi, bu alandaki çalışmalarının önemli bir ayağını oluşturan ve gelenekselleşen Okul Öncesi Eğitim Çalıştayı’nın dördüncüsünü gerçekleştirdi. 

Çocukluk çağının dinamik süreçlerini içinde barındıran okul öncesi dönemde, çocuklara sunulacak bilgi ve becerilerin bu dinamik süreçlere hitap etmesiyle öğrenmenin kalıcı hale geleceği düşüncesinden hareketle düzenlenen çalıştaya, Özel Egeli eğitimcilerin yanı sıra İzmir’in çeşitli okul öncesi eğitim kurumlarından gelen öğretmen ve yöneticiler katıldı. 

Paralel oturumlarda “Okul Öncesinde Eğlenceli Etkinlikler”, “Okul Öncesi Eğitimde Hareket, Dans ve Ritimle Bütünleşen Müzik Etkinlikleri”, “Okul Öncesinde Atık Malzemelerle Çalgı Yapımı ve Drama” konularında çalışmalar yapıldı. 

“Okul Öncesinde Eğlenceli Etkinlikler”, konulu çalıştay Yrd. Doç. Dr. Vesile Yıldız, “Okul Öncesi Eğitimde Hareket, Dans ve Ritimle Bütünleşen Müzik Etkinlikleri”, konulu çalıştay Arş. Gör. Özlem Çelebioğlu Morkoç, “Okul Öncesinde Atık Malzemelerle Çalgı Yapımı ve Drama” konulu çalıştay Özel Ege Lisesi sınıf öğretmenleri Elif Ünver ve Melike Akçora tarafından verildi.

 
Özel Ege Lisesi 3. Okul Öncesi Çalıştayı (8 Ocak 2011)

Çalıştayda “Okul Öncesinde Ritimden Dramaya”, “Okul Öncesinde Sarmal Eğitim ile Öğretmenin Bir Günü”, “Yetişkin ve Çocuk Gözüyle Stres”  konularında çalışmalar yapılacaktır.

Okul Öncesinde Ritimden Dramaya konulu çalıştay Yrd. Doç. Dr. Ali Öztürk, “Okul Öncesinde Sarmal Eğitim ile Öğretmenin Bir Günü” konulu çalıştay Özel Ege Lisesi Anasınıf Öğretmeni Birsen Aksu, “Yetişkin ve Çocuk Gözüyle Stres” konulu çalıştay Özel Ege Lisesi Rehber Öğretmeni-Uzman Psikolog Esen Dinçel ve Özel Ege Lisesi Rehber Öğretmeni Psikolojik Danışman Mine Kavaktan tarafından verilecektir.  Çalıştaylarda, yapılan araştırmalar ve örnekler paylaşılarak uygulamalar yapılacaktır.

 

 
Özel Ege Lisesi 2. Okul Öncesi Çalıştayı (17 Nisan 2010)

Değerli Meslektaşlarımız,

Çocukların doğuştan sahip olduğu öğrenme yetenekleriyle sonradan kazanıp edindikleri becerileri bulup değerlendirme, bunların bireylerin seçim ve eğitimleriyle toplumun bugünkü ve gelecekteki insan gücü ihtiyaçları doğrultusunda geliştirip, sorup sorgulayan bireyler yetiştirmek öncelikli hedefimizdir.

Çocukların eleştirel düşünmesini, keşfetme, deneme, neden-sonuç ilişkisini kurabilme, varsayımlarda bulunabilme, yaparak-yaşayarak öğrenmelerine olanak sağlamanın yolu öğretmenden geçer.

Bu düşünceden hareketle bizlerin aktif olduğu, dolayısıyla çocukların da aktif olmasını sağlayıcı II. Okul öncesi Çalıştayı 17 Nisan 2010 Cumartesi günü Özel Ege Lisesi’nde düzenlenecektir. Çalıştay konuları “Okul Öncesinde Kubaşık Öğrenme: Birlikte Çalışalım, Birlikte Öğrenelim”, “Okul Öncesinde Sanat Yoluyla Duyguların Farkındalığı” ve “Okul Öncesinde Fen, Bilim: Bilim Eğlencelidir” dir.

Okul Öncesinde Kubaşık Öğrenme: Birlikte Çalışalım, Birlikte Öğrenelim konulu çalıştay Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfit Kömleksiz, Okul Öncesinde Sanat Yoluyla Duyguların Farkındalığı konulu çalıştay Uzman Psikolojik Danışman Zahit Harmanlı, Okul Öncesinde Fen, Bilim: Bilim Eğlencelidir konulu çalıştay Özel Ege Lisesi Fen ve Teknoloji öğretmenleri Ayşe Ruhşah Erduygun ve Özgem Ayça Bektur tarafından verilecektir. Çalıştayda yapılan araştırmalar ve uygulama örnekleri paylaşılarak uygulamalar yapılacaktır.

 
Özel Ege Lisesi 1. Okul Öncesi Çalıştayı


Okul öncesi dönem yaşamın temelidir. Bu dönemde öğrenme hızı çok yüksektir. Özellikle öğrenme alışkanlıklarının kazanıldığı ve kalıcı hale geldiği bu dönemin etkili bir biçimde değerlendirilmesi gerekmektedir. Çocukların öğrenmeyi öğrenmesi, öğretme – öğrenme ortamında aktif hale gelmesi ve öğrenmekten zevk alması;  öğretimin,  gelişim özelliklerine uygunluğuna, öğrenme yol ve biçimlerine, ilgi ve ihtiyaçlarına uygun olmasına bağlıdır.  

Bu gereksinimlere cevap vermek, çocukların aktif hale gelmesini sağlamak ve öğretim kalitesini arttırmak amacıyla, 20 Şubat 2010 Cumartesi günü Özel Ege Lisesi’nde Okul Öncesi Çalıştayı düzenlenecektir. Çalıştay konusu “Okul Öncesinde Çağdaş Yaklaşımlar” ve “Okul Öncesinde Matematik, Fen ve Bilim” dir.

 

 

Online : 122     Günlük Ziyaretçi : 3