Özel Ege Lisesi 2006 mezunu Zehra Kahveci,  İspanya’daki Universidad Miguel Hernandez’de doktorasını tamamladı. 2011 yılında Biyokimya lisansını bitirdikten sonra aynı üniversitede doktorasını yapan mezunumuz “doktor” unvanını aldı. 

 

Zehra Kahveci, Ege Üniversitesi Biyokimya Bölümü dördüncü sınıf öğrencisiyken 2009 yılında Erasmus programı ile İspanya’nın Elche şehrindeki Universidad Miguel Hernandez’e gitti. Buradaki 2 yıllık eğitiminin ardından Biyokimya lisansını tamamlayan Kahveci, daha sonra Universidad Miguel Hernandez’e bağlı Instituto Biologia Molecular y Celular’da Moleküler ve Hücre Biyolojisi alanında doktoraya başladı. “Konjuge polielektrolitler ve biyolojik sistemler arasındaki etkileşim: Karakterizasyonu ve Biyoteknolojik Uygulamalari” başlıklı tezinin savunmasını geçtiğimiz günlerde yapan Kahveci, İngilizce yaptığı savunmasıyla en yüksek onurla anlamına gelen ‘Sobresaliente Cum Laude’ derecesiyle doktor unvanına hak kazandı.  

 

Uluslararası bilimsel dergilerde 5 adet yayını bulunan, bunlar haricinde henüz hazırlık aşamasında yayınları da mevcut olan Kahveci’nin çalışma konularının başında konjuge polimerler, floresans teknikler, lipozomlar, biyolojik membranlar, biyosensorler ve biyomarkerlar yer alıyor. Bundan sonraki hedefinin araştırmalarına devam etmek olduğunu söyleyen mezunumuz Kahveci’yi kutlar, başarılarının devamını dileriz.