3 Ekim 2009

 Özel Ege Lisesi Mezunlarından Bir Başarı Haberi Daha

 

Özel Ege Lisesi’nden 2001 yılında mezun olan Ali Çetin Çetinel, daha sonra eğitim hayatına İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde devam etti. Şu anda Doğan Gazetecilik A.Ş’de Bilgi Teknolojileri Güvenliği Uzmanı olarak çalışan Çetinel, önemli bir başarıya imza attı. Milliyet Gazetesi’nin 3 Mayıs 1950 ile 30 Haziran 2004 tarihleri arasında yayımlanmış 54 yıllık arşivinin internet ortamına aktarılması projesini çalışma arkadaşları ile birlikte yürüten öğrencimizin başarısı, ulusal basına da konu oldu. Büyük emek verilen ve 3 yıl süren bir çalışma ile adından söz ettiren proje grubunun bir üyesi olan mezunumuz Ali Çetin Çetinel’i kutluyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz.

 

Emeğe Saygı

 

Milliyet’in 54 yılda basılan tüm sayılarının internet ortamına taşınmasında emeği geçen herkesi kutlamak gerekir. Bu büyük hazineyi büyük emeklerle oluşturup halkın hizmetine sunan Doğan Gazetecilik Teknoloji Direktörü Yücel Okan Şentürk ve ekip arkadaşları İbrahim Sedef, Ali Çetin Çetinel, Abdurrahman Dolar, Metin Özükara’ya teşekkür borçluyuz.

 

Bu ekip, bu dev projeyi gerçekleştirmek için 3 yıl buyunca geceli gündüzlü çalıştı. Milliyet ciltleri tek tek söküldü, aşınmış sayfalar onarıldı, tarayıcılarla dijital ortama taşındı. Sayfaların içerikleri optik tanıma yazılımıyla tanıtılıp tek sözcükle arama yapılması olanağı sağlandı.

 

"Emeğe Saygı" bölümündeki paragraf, 29 Eylül 2009  Salı günü  Milliyet Gazetesi'nde  Fikret Bila'nın "YÖN" adlı köşe yazısından alınmıştır.

 

çetin resim